Moravec se konečně vyjádřil. A Ištvan byl asi na koberečku

Redakce Prvnizpravy.cz získala reakci moderátora ČT Václava Moravce k jeho nedávné schůzce s Lenkou Bradáčovou a Robertem Šlachtou. Novinář tvrdí, že šlo o obvyklou pracovní schůzku.
S redakcí Moravec nekomunikuje, nezvedá telefon, neodepisuje na SMS. Na dotaz řadového čtenáře se ale Moravec ke kauze vyjádřil – a čtenář nám pak jeho odpověď přeposlal.

Základem toho přimět Moravce k odpovědi, je postavit se trochu na jeho stranu a projevit mu sympatie. Pak lze položit i trochu nepříjmený dotaz, který ale vyznívá jako konstruktivní kritika.

čtěte také: Tajná schůzka na Zbraslavi: Bradáčová, Šlachta, Moravec

„Může působit podezřele, že veřejnoprávní redaktor ve svém soukromí stýká s oněmi osobami v jakési restauraci. Jste vnímán jako nezávislý novinář, a toto může akorát nahrávat různým nepěkným drbům,“ napsal čtenář V. T. redaktoru Moravcovi.

Moravec čtenáři odpovídá, že nešlo o soukromou schůzku, ale o pracovní setkání. Soukromé schůzky se prý v restauraci, kde je dalších 50 lidí, nedělají.

„Šlo o pracovní setkání. Součástí standardní práce každého novináře je kromě vlastních mediálních výstupu také setkávání se s různými kompetentními lidmi z různých sfér veřejného života, od nichž získává informace důležité pro jeho práci. Ostatně v Kodexu ČT v článku 5.8 stojí: Česká televize je při získávání a zpracovávání informací plně podřízena imperativu zjistit a divákům zprostředkovat pravdivý obraz skutečnosti a v případech, kdy to pro nemožnost opatřit si všechny informace není beze zbytku uskutečnitelné, postupovat s cílem pravdě se maximálně přiblížit,“ odepsal Moravec a poděkoval čtenáři za dotaz.

Čtenář se ale stručnou odpovědí nenechal odradit. „Sdílím spolu s Vámi, že je žádoucí, aby si mohl redaktor opatřit co nejvíce informací. Jde ovšem o vhodnost místa setkání. Mohl jste si pozvat obě osoby na půdu ČT, což by působilo transparentněji a věrohodněji. Pokud se scházíte v restauraci s takto význačnými exponenty, v mnohých lidech pak můžete vyvolat dojem jakýchsi postranních intencí, které až tak nemusí souviset s prací,“ napsal mu V. T.

„Nezlobte se, ale pracovní schůzku v restauraci, kde podle vašich slov sedělo mnoho lidí, nepokládám za zrovna standartní profesionální aranžmá. To si snad mohou dovolit investigativci Klíma a Kroupa z pořadu Na vlastní oči, ale Vy jste součástí veřejnoprávní instituce. Dobře, ať tak činí třeba investigativci z pořadu Reportéři ČT, ale u Vás to působí nějak divně,“ uvedl také.

„Díky za Vaši milou odpověď,“ odepsal Moravec. „Předně bych nečinil rozdíl mezi novináři-investigativci a novináři-neinvestigativci. Novinařina má být jedna: kvalitní, kritická a nestranná. A to se musí týkat i moderátora diskusního pořadu, který se věnuje ožehavým tématům (Opencard, fotovoltaika, hospodaření Lesů ČR, projekt IZIP atd.) Snažím se o takovou žurnalistiku dvacet let. Odmítám se však podřizovat PR-textům různých pseudonovinářů typu pana Bartoše. Od té doby, co jsem začal pracovat pro ČT, jsem si prožil několik kampaní, které měly narušit moji občanskou i profesní integritu. Schéma je podobné jako článek o panu Šlachtovi v Reflexu… Ještě jednou díky za milá slova a přeji vše dobré,“ napsal moderátor České televize.

Redakce Prvnizpravy.cz před týdnem informovala, že pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a moderátor České televize Václav Moravec se minulý čtvrtek sešli v resturaci U Přístavu na pražské Zbraslavi.

O schůzce zpravil redakci čtenář serveru Prvnizpravy.cz, který byl schůzky náhodně svědkem. Při obědě v restauraci U přístavu v Praze-Zbraslavi ho zaujalo, když u vedlejšího stolu rozpoznal žalobkyni Bradáčovou a ředitele ÚOOZ Šlachtu spolu s moderátorem ČT Moravcem. Skupina zřejmě sázela na to, že schůzka mimo Prahu zůstane veřejnosti utajena.

Trojice měla zřejmě velmi napilno, protože policejní vyšetřování po nedávné razii na úřadu vlády uvízlo na mrtvém bodě a zřejmě bylo potřeba vše řádně mediálně vysvětlit a připravit se na nedělní Otázky Václava Moravce.

Byl Ištván na koberečku?

Napilno měl i vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan a jeho kolega Rostislav Bajger. Tuto dvojici spolu s jejich řidičem zahlédli zase jiní čtenáři serveru Prvnizpravy.cz toto úterý v dopoledních hodinách na benzínové stanici v Jihlavě. Podle nich byli oba žalobci na cestě do Prahy.

V ten den totiž Nejvyšší správní soud vynesl verdikt, po kterém byla trojice vězněných poslanců-rebelů propuštěna a stažena byla i žádost o vydání expremiéra Petra Nečase.

Od té doby se Ivo Ištvan nepřestává potit – i v médiích, která donedávna kouskům žalobců tleskala, nyní zaznívají silné hlasy volající po tom, aby Ištvan vyvodil ze svého vážného selhání důsledky.

http://www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s