Schwarzenberg lavíruje v kauze kostela sv. Michaela

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se pro Prvnizpravy.cz vyjádřil k vlekoucí se kauze kostela Sv. Archanděla Michaela (SAM), ve kterém jeho majitel Jerri Nowikovski provozuje erotické služby a pokleslé taneční párty pro zahraniční turisty.
Za záchranu kostela bojuje hned několik několik občanských sdružení a institucí, vyslovily se pro něj přední církevní i sekulární autority, byly využity snad všechny možné postupy, jak zabránit nápravě chyby z roku 1993, kdy kostel byl dán do dražby a následně prodán obchodníkovi s rakouským a izraelským pasem Jerri Nowikovskému. Zatím ale vše neúspěšně.

Kauza se vleče od počátku 90. let, ale poslední dny a týdny je nadmíru aktuální, protože majitel se pokusil zažádat o stavební povolení, které by umožnilo přebudovat dosud pro poskytování erotických služeb nevyhovující provizorní prostory na několik luxusních pokojů v podkroví kostela. Kritici tvrdí, že Nowikovski chce následně kostel prodat ruskojazyčné mafii, která podniká právě v oboru prostituce – aby byl ale obchod možný, musí získat povolení od magistrátu.

To ale na poslední chvíli zmařila ostražitost některých členů primátorovy pracovní skupiny pro revitalizaci Staroměstského náměstí, kteří v žádosti o vydání stavebního povolení odhalili pravý úmysl majitele a otevřeným dopise se obrátili na řadu významných politických, kulturních a církevních činitelů s prosbou o pomoc v boji za zachování jedné z nejvýznamnějších sakrálních památek nejen Prahy a České republiky, ale i celé Evropy.

Zajímavou roli v celé kauze hraje TOP 09, která nyní ovládá radnici a jejíž představitel, Tomáš Hudeček, se před několika týdny stal primátorem. Podle některých informací není ze strany TOP 09 zájem zabránit devastaci a znesvěcování kostela, o čemž svědčí údajně i snaha rozpustit pracovní skupinu primátora pro revitalizaci Staroměstského náměstí, která přitom na poslední vývoj v kauze upozornila. Ta zároveň usilovala o obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, což je další kauza, která ale s kauzou kostela nepřímo souvisí.

„To jsou dvě velice odlišné kauzy. Na obnovení sloupu stačí politické rozhodnutí na radnici, tak jako svrhnutí byl revoluční, politický čin. Bývalý kostel sv. Michala je složitá právní otázka či spíše nastává zde hromada otázek, které nejsem schopen zodpovědět. Údajné úmysly p. Nowikovského jsou politováníhodné, ale i v boji proti nim nesmíme používat protiprávní prostředky,“ uvedl pro Prvnizpravy.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Za záchranu kostela bojuje také od roku 1997 bývalý diplomat a pedagog Jiří Pavel Pešek. Ten má podle svých slov mandát právě od Karla Schwarzenberga, aby v kauze kostela jednal s primátorem Hudečkem.

Schwarzenberg se podle Peška za rehabilitaci chrámu SMA postavil, když ho pověřil, aby dal jasný a konkrétní podnět novému primátorovi Hudečkovi k rychlému a účinnému vyřešení kauzy. Pešek se už na Hudečka s žádostí o schůzku obrátil.

„Bude-li tedy šlechtické slovo předsedy Karla Schwarzenberga naplněno konkrétními činy, a kostel SMA vytržen z otrockých pout hříchu a smrti, v nichž ho drží Jerri Nowikovsky se svými slibujícími a vyhrožujícími lobbisty, přinese kníže veliký prospěch nejen své zemi, které je podle vlastních slov „připraven sloužit“, ale i pro spásu své duše a šťastnou věčnost,“ doufá Pešek ve zdárný vývoj kauzy.

http://www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s