CENZURA LIDOVÝCH NOVIN JAK ZA KOMANČŮ: Článek nepříjemný Schwarzenbergovi musel před tiskem pryč

Zní to jako historka z dob normalizace. Text je vysázený a připravený k tisku, ale pak přijde zákaz. Je ideologicky nevhodný.

Nějak takto to funguje v Lidových novinách, potvrzuje dobře informovaný zdroj.

Před zhruba 14 dny měl totiž vyjít článek komentárora LN Daniela Kaisera, ve kterém se zmiňuje mimo jiné o vlivu Schwarzenbergova obchodního společníka a dlouholetého přítele Zdeňka Bakaly na média.

Podle zdroje redakce bylo již vydání Lidových novin téměř připraveno k tisku, když dal šéfredaktor Dalibor Balšínek příkaz článek stornovat a komentářovou stránku předělat.

Jenže příkaz se podařilo splnit jen částečně. Než nová instrukce doputovala na všechna místa v republice, bylo už někde pozdě. V jedné z českých mutací zřejmě nestihli zareagovat dostatečně pružně a článek pod názvem „Vstanou nové chobotnice“ vyšel.

To ale není jediný případ „nezávislosti“ Lidových novin.

Podle jiných informací redakce platí zároveň v Lidových novinách do voleb zákaz otiskování jakýchkoli komentářů kritických ke Karlu Schwarzenbergovi.

Redakce zná publicistu, který do LN občas přispívá, ale kterému bylo řečeno, že do voleb mu nebude jeho příspěvek – bude-li k prezidentskému kandidátovi Lidových novin kritický – otištěn.

„Ano, Balšínek mne na téma Schwarzenberg vyblokoval,“ přiznává například předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín, který dostal od šéfredaktora LN Balšínka sms zprávu, která nepřímo říkala, že jeho komentář otištěn nebude.

Redakce Prvnizpravy.cz proto požádala šéfredaktora LN Dalibora Balšínka o vyjádření, ten s námi ale odmítl komunikovat.

Ať žije nezávislost českých médií v německých rukou…

http://www.prvnizpravy.cz


Co napsal Daniel Kaiser a nemělo nikdy vyjít:
VSTANOU NOVÉ CHOBOTNICE

„Mesalianci různých zájmů nemá za sebou jen Miloš Zeman, ale všichni hlavní kandidáti.“

„Koho můžeme tušit za jakým kandidátem? Vliv zemanovců do mediálního světa naštěstí nedosahuje. Ovšem už za Karlem Schwarzenbergem stojí Zdeněk Bakala. Nejde tu o sponzorský dar na kampaň, Bakalův půlmilion se mezi sponzorskými dary pro ministra ztrácí, jde o dlouhodobou spřízněnost mezi oběma pány. Bakala nemá jen doly, ale i nakladatelství Economia, které vydává Hospodářské noviny, časopisy Ekonom a Respekt. Do řízení Economie mluví známý pražský advokát a poradce předsedy ČSSD Radek Pokorný nebo třeba Miloš Růžička z PR agentury Bison@Rose, taktéž známý kontakty na Lidový dům.

Se sociální demokracií a speciálně sobotkovským křídlem pojí uhlobarona společný zážitek privatizace Ostravsko-karvinských dolů v roce 2004 za vlády ČSSD, v níž byl její dnešní předseda Bohuslav Sobotka ministrem financí. Vláda tehdy OKD prodala pod cenou jeho manažerům Otavovi s Koláčkem, kteří firmu obratem prodali Bakalovi. Loni se objevil jednoznačný důkaz, že manažeři s Bakalou kooperovali, ještě když byli oficiálními zájemci pouze oni. Bakalovi se za 12 miliard korun podařilo získat majetek v hodnotě několika desítek miliard. Bakala o té akvizici později na veřejnosti jemně řečeno mlžil. Je pravděpodobné, že oba manažeři byli jeho bílí koně.

Myslí si někdo, že Lidový dům a Economia budou hořet touhou po tom, aby se případ, loni znovuotevřený policií, vyšetřil? TOP 09 a ČSSD jsou pořád varianta pro vládu po příštích volbách, a v takové konstelaci by Schwarzenberg na Hradě působil jako završení díla.

Bakalovo impérium se chová relativně vlídně (viděno z Prahy, z Ostravska to vypadá jinak), přesto by otázka, jestli si uhlobaron Schwarzenbergem nesnažil prodloužit svůj vliv až na Pražský hrad, měla být nastolena.““

Zdroj: Lidové noviny, 10.1.2013

1 komentář u „CENZURA LIDOVÝCH NOVIN JAK ZA KOMANČŮ: Článek nepříjemný Schwarzenbergovi musel před tiskem pryč

  1. Nemám k tomu co dodat než že je dobře že se špinavé prádlo pere.Je to očistný proces a slouží to demokracii.Musí být tou politickou pračkou postižen kdokoliv,pokud se to dělá výběrově ,ztrácí to svůj význam.Já osobně nemám důvod sympatizovat s kterýmkoliv darebákem a oprávněné dehonestace kohokoliv kdo si to zaslouží,mi není líto.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s