Exdiplomat burcuje: Nowikovsky prý chce prodat kostel Rusům

Současný majitel chrámu sv. Archanděla Michaela (SAM), rakouský magnát Jerri Nowikovsky, prý zamýšlí prodat kostel rusko-jazyčné firmě, která podniká v bordelnictví, varuje bojovník za záchranu kostela, pedagog a exdiplomat Jiří Pavel Pešek.
Pešek to uvedl na křesťanském setkání v den oslav památky Husova upálení a v týž den také zveřejnil v několikastránkové „výzvě“ účastníkům mezinárodní křesťanské manifestace, kterou rozeslal primátorovi Prahy, médiím a na řadu dalších kompetentních míst.

Pešek, zakladatel Evropského centra starého sakrálního umění (ECSSU), bojuje za záchranu kostela už od roku 1996. Upozorňuje na to, že sakrální památka, která byla vždy ohniskem spirituality, vzdělanosti a kultury, je bezprecedentně hanobena.

Napsali jsme o kostelu:
Bijí na poplach před obří ostudou: Z Husova kostela je bordel

Máme reakci Duky na kauzu kostela: Hudečku, konejte

Ostuda TOP 09 roste. Bordel v Husově kostele jí nevadí

Schwarzenberg lavíruje v kauze kostela sv. Michaela

Kostelem procházely slavné dějiny našeho národa, upozorňuje Pešek. Působil v něm i Mistr Jan Hus – od svého vysvěcení na kněze r. 1400 byl po dva roky pravidelně zván k bohoslužbám jako kazatel. Šlo de facto o jeho první domov, ještě dříve, než se usadil v Betlémské kapli. S kostelem jsou spojeny i další významné osobnosti a události – Jakoubek ze Stříbra či Jan Rokycana. Faráři kostela se stávali opakovaně rektory UK, působil tu italský řád servitů. Byli zde pochováváni vedoucí představitelé města i českého království různých národností.

„Bohužel už 15 let tímto klenotem národního i světového dědictví – symbolem naší společné křesťanské víry, z níž povstala evropská civilizace – protéká odporná stoka morálního bahna korupce, zloby, komerčního zneužívání, špinavých peněz, kouře, alkoholu, drog, eroticko-sexuálních aktivit všeho druhu a satanismu. Tato podle mnohých názorů evidentně zednářská kauza prokazatelně souvisí s miliardovými defraudacemi, mezinárodním organizovaným zločinem a hrubě poškozuje jméno naší vlasti ve světě,“ uvedl Pešek ve své výzvě.

Nynější majitel (předchozí nájemce), rakouský magnát Jerri Nowikovsky, podle něho čeká na vydání stavebního povolení, které mu má umožnit nejen přestavbu chrámu na čtyřpodlažní tržnici s bordelem v podkroví, ale podle dostupných zpráv jeho prodej ruskojazyčným partnerům za výhodnější cenu, tvrdí Pešek.

„Proto je životně důležité zabránit vydání stavebního povolení – společným postupem primátora a starosty MČ Praha 1. Kdo z kompetentních lidí nyní mlčí a nechává prostor lži a zločinu, vědomě spolupracuje se zlem a dopouští se těžkého hříchu, protože svým mlčením schvaluje a umožňuje zločinné jednání jiných,“ upozorňujena slova nového papeže Františka Pešek.

Nabádá k nekompromisnímu odmítnutí jakéhokoli polovičatého řešení a důsledně trvá na odejmutí kostela z rukou rakouského majitele Jerri Nowikovského, který ho podle jeho slov fyzicky zmrzačil během tzv. rekonstrukce v letech 1994-98 a nyní ho „hanobí programy, které jsou v příkrém rozporu s posvátným charakterem kostela“.

„Způsob ukončení vztahu s Jerri Nowikovskym může proběhnout podle Památkového zákona elegantním a zcela legitimním vyvlastněním či eventuálně benevolentní mimosoudní dohodou s ním o odstoupení od kupní smlouvy. Při zachování křesťanské lásky nelze zamlčet, že MHMP i MK ve svém jednání dlouhodobě a cílevědomě Nowikovského chránily za cenu záměrného klamání, demagogických manipulací, polopravd a prokazatelných lží, aby zachovaly zdání formálního dodržení předpisů,“ upozorňuje bývalý diplomat.

Tomu se už za řadu let podařilo sehnat podpůrné reakce řady významných světových osobností církevního i sekulárního světa, kteří znesvěcování chrámu odmítli a morálně podporují snahu o záchranu kostela.

http://www.prvnizpravy.cz


Kdo se vyslovil pro záchranu kostela

Podle významného amerického kardinála J. F. Stafforda (2007-8) „česká církev vymírá bez hlesu“ a dojde-li k realizaci komerčního centra v budově kostela, „bude to veliké neštěstí pro křesťanskou identitu národa a pro celou evropskou civilizaci.“

„Je důležité zahájit akci k ukončení svatokrádeže v servitském chrámu SMA v Praze,“ napsal v roce 2000 pozdější prezident Evropského parlamentu Hans-Gert Poettering.

Podle prezidenta EK a následně premiéra Italské republiky Romana Prodiho kauza SMA není lokální český problém, ale je bojem za záchranu kořenů evropské křesťanské civilizace.

Radikální odsouzení projektu tržnice v kostele SMA zaznělo i z úst GŘ Světového dědictví UNESCO Francesca Bandarina: „Není možné, aby orgány památkové péče ČR daly souhlas k takové zrůdnosti!“ řekl Bandarin v roce 2008.

Proti komerčním projektům v kostele se už v roce 1990 postavil tehdejší kardinál František Tomášek, odmítavé stanovisko po něm zopakoval v devadesátých letech i kardinál Miloslav Vlk, protestovali servité (poslední legitimní vlastníci kostela), řada biskupů a rovněž pražští rabíni.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s