Berka kritizuje půjčku pro DPP. „Dárek“ Bakalovi?

V souvislosti s probíhajícím „auditem“ DPP jsme požádali o komentář kritika poměrů na pražské radnici, Ing. Karla Berku. 

Ten se hospodařením hlavního města Prahy, respektive plýtváním, a to hlavně směrem k dopravnímu podniku, dlouhodobě zabývá.

Stejně tak sleduje s obavami praktiky organizací jako je Transparency International (TI), která ostatně současný „audit“ v DPP provádí. Berka je autorem analýzy o nebezpečí TI pro české národní zájmy, o které jsme už psali. – čtěte Poškozuje TIC zájmy Česka? I Hrad si to myslí

Berka předně odmítá mluvit o kontrole v DPP jako o auditu. „Mediálně se mluví o auditu. Ve skutečnosti ale Mgr. Láska dostal zadání: ´právní posouzení smluv, smluvních vztahů a smluvních plnění´. Toto zadání není audit, v žádném případě. Navíc pouhé smluvní plnění je nutno doplnit podrobným ekonomickým rozborem. To je skutečně velmi náročné u podniku, který má monopol na jedné straně, a na druhé straně mnohamiliardové dotace. A jeden advokát se zadáním: ´posouzení možné trestní odpovědnosti konkrétních osob´ (jak stojí ve smlouvě, kterou redakce Prvnizpravy.cz zveřejnila, pozn. red.) je skutečně podivné. Na trestní odpovědnost jsou orgány činné v trestním řízení, a nikdo  jiný,“ vysvětluje Berka. – čtěte Něco tu nehraje. Audit DPP v režii detektiva ABL

Všímá si také odměny, kterou Láska za svou právní analýzu od magistrátu dostane. Pokud by na analýze pracoval 8 hodin denně, za čtyři měsíce, na které je smlouva uzavřena, by tak odpracoval 704 hodin. Pokud dostává za hodinu tři tisíce korun, jak ze smlouvy vyplývá, zaplatilo by mu město částku 2.212.000,- Kč, počítá Berka. – čtěte Smlouva o auditu DPP: „Hledá se špína na Dvořáka“

Když k tomu připočteme 175.000,- Kč pro čtveřici Láskových konzultantů (ti pracují jen do konce července, tedy o měsíc méně), tedy celkem 525.000,- Kč, dostáváme se k celkové sumě téměř tří milionů korun (2.812.000,- Kč).

Berka proto upozorňuje na možné porušení zákona, protože podle zákona o zadávání veřejných zakázek by při ceně zakázky nad 2 miliony korun mělo zastupitelstvo vypsat veřejnou soutěž. Primátor by měl zároveň podepsat smlouvu na základě schválení Rady hl.m. nebo Zastupitelstva hl.m. Prahy, což se ale nestalo.

Berka také odmítá hovořit o Transparency International jako o nevládní organizaci, jak média stále činí. Jak vyplývá z výroční zprávy Transparency International za rok 2011, získala TI z vládních zdrojů 17.110.000 euro při celkových příjmech 20.306.000 euro.

„To znamená, že od vlád nejbohatší států – USA, Velké Británie a Německa, kde má TI sídlo – získává 84 procent všech svých příjmů. Jakápak nevládní organizace?“ ptá se Berka.

Peníze pro pana Bakalu?

Podle informací redakce Prvnizpravy.cz má probíhající kontrola v dopravním podniku kromě diskreditace minulého vedení a některých členů dozorčí rady, kteří jsou primátorovi Svobodovi nepohodlní, za cíl také zakrýt některá skandální rozhodnutí současného vedení DPP. – čtěte Dozorčí rada DPP kritizuje audit: Praktiky StB

Právě na ně také Berka, člen zastupitelstva hl. města Prahy, kriticky poukazuje.

„Už při prvním zasedání zastupitelstva hl.m. Prahy dne 15. 12. 2011 v nové koalici TOP 09 – ODS porušily obě strany veškeré své předvolební sliby o tom, že se nebudou zadlužovat, když schválily půjčku (tzv. úvěrový rámec) ve výši 11 miliard Kč. Půjčka je splatná až v roce 2035. Takže nejen naše děti, ale i naši vnuci budou splácet dluh TOP 09 – ODS. To je pěkný boj proti zadlužování,“ zlobí se Berka, který toto rozhodnutí napadl na samotném jednání zastupitelstva.

Při zasedání zastupitelstva 29. března 2012 se pak z tohoto úvěrového rámce 11 miliard korun schválila půjčka ve výši 3 miliard korun – a termín splátky byl posunut až na rok 2042.

„V tu dobu bude primátorovi Svobodovi 98 let. Přejme mu dlouhý věk. Naši vnuci mu toto zbytečné a umělé zadlužení zcela jistě po právu spočítají. Tito vnuci budou platit dluhy docenta Svobody a podstatně si sníží životní úroveň. A nebo, což je účel celé této hry s občany, se město Praha zbaví majetku za směšnou cenu, aby tyto dluhy mohlo splatit,“ uvedl Berka pro Prvnizpravy.cz.

Upozorňuje na to, že v předloženém materiálu pro schválení 3 miliard korun nebyla obsažena žádná finanční analýza. „Je to dárek panu Lichovi, příteli a spolupracovníku pana Bakaly. To se nám to bude utrácet bez jakékoli veřejné kontroly,“ zoufá si Berka a připočítává ještě dalších 6 miliard prostřednictvím směnek, které byly dopravnímu podniku magistrátem vnuceny na financování obnovy vozového parku.

„Zastupitelstvo, které má roční rozpočet 45 miliard Kč, se zadlužuje směnkami. Takový úpadek,“ kroutí hlavou předseda politické hnutí Pražané za svá práva. – čtěte Dopravní podnik plýtvá, i když neplýtvá

Spolu s dalšími svými kolegy bude kandidovat v podzimních volbách do Senátu.

„Rozhodli jsme se vstoupit do senátních voleb, protože už nemůžeme nadále přihlížet, jak současná politická garnitura dělá, co se jí líbí,“ řekl už dříve Berka, který bude kandidovat v senátním obvodu Prahy 2 a 3.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/berka-kritizuje-pujcku-pro-dpp–darek-bakalovi/

1 komentář u „Berka kritizuje půjčku pro DPP. „Dárek“ Bakalovi?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s