Dozorčí rada DPP kritizuje audit: Praktiky StB

Poslanec a člen dozorčí rady DPP David Vodrážka upozorňuje, že kontrola v dopravním podniku vzbuzuje vážné pochybnosti.  

Vodrážka to řekl na dotaz redakce Prvnizpravy.cz.

„Neznám detailně výsledky kontroly, nicméně už v jejím průběhu jsem upozorňoval generálního ředitele DP Licha na některé nestandardní kroky, které se kolem kontroly dějí,“ řekl Vodrážka.

„Nemám nic proti důkladnému prověření zakázek v DP, velmi mne ale překvapilo složení kontrolní skupiny a žádné reference a zkušenosti,“ dodal také.

V reakci na informace, které přinesl server Prvnizpravy.cz, Vodrážka tvrdí, že sice neví, zda je někdo z členů kontrolní komise zaměstnancem ABL (Václav Láska byl bývalým šéfem divize 60 firmy ABL, pozn. red.), myslí si ale, že „podobné kontroly by měly provádět akreditované firmy, které mají s podobnými věcmi zkušenosti a umí si výsledky šetření obhájit, včetně následných doporučení.“

Vodrážka ale není sám, kdo poukazuje na podivné okolnosti „auditu“. Jiří Obitko, další člen dozorčí rady, si stěžuje na nevybíravé metody kontrolorů, které mu připomněly praktiky StB.

„Byl jsem pozván před vyšetřovací komisi. Praktiky výslechu mi připomněly zkušenosti, které mám z dob minulých, kdy mne vyslýchala StB. Bylo to stejné. Hráli si na zlého a hodného policistu, dopředu věděli všechny informace a měl jsem pocit, jako by mne chtěli na něčem nachytat,“ řekl pro Prvnizpravy.cz Obitko s tím, že s touto jeho interpretací souhlasili při zasedání dozorčí rady skoro všicni.

Obitko na středečním mimořádném jednání dozorčí rady proti okolnostem auditu protestoval. Interpeloval generálního ředitele DPP Licha s tím, že je překvapen „obroským paradoxem“, který podle něj spočívá v tom, že dozorčí rada není informována o krocích vedení DPP, což se přitom vytýkalo předchozímu vedení.

Narážel tak na to, že management podniku nechal na popud primátora vypracovat „audit“, ale s výsledky auditu nechce dozorčí radu seznámit. Obitko předpokládal, že dozorčí rada coby dozorčí orgán dostane výsledky auditu k dispozici, aby se  k nim mohla vyjádřit, což ale umožněno nemá.

„Paradox je v tom, že za minulého vedení dozorčí rada nedostávala všechny informace, což byl problém, protože jsme se některé věci dozvídali pozdě a nemohli na ně včas upozornit. Ačkoli se toto vyčítá minulému vedení, je dnes vůči dozorčí radě postupováno úplně stejným způsobem,“ řekl Obitko, který dodnes žádné informace o „auditu“ neobdržel.

Když o ně Licha žádal, bylo mu řečeno, že je dozorčí rada dostane až na svém příštím řádném zasedání 15. srpna.

„Když jsem se dozvěděl, že ani neproběhlo výběrové řízení, tak jsem na dozorčí radě řekl, že se mi to zdá velmi podivné a ptám se, kdo vlastně za touto kontrolní komisí stojí, co má zjistit, jaké všechny informace obchodního charakteru bude mít a že se obávám toho, že by se ty informace mohly zneužít,“ řekl také Obitko. „To je pro mne nepřijatelné, mám obavu, že se tady hraje hra, kterou neumím identifikovat a není jasné, pro jaké účely má sloužit,“ dodal.

Redakce Prvnizpravy.cz už informovala o netradiční kontrole hospodaření DPP, která je sice mediálně prohlašovaná za audit, ale nesplňuje parametry auditu. Jejím úkolem je posoudit nejviditelnější projekty DPP od roku 2007 a najít chyby minulého vedení vedoucí k trestnímu odstíhání jeho představitelů.

Podle informací redakce je tento „audit“, který si zadal primátor Bohuslav Svoboda bez jakéhokoli pověření od zastupitelstva či rady, účelovým „politickým“ klackem na Svobodovy stranické oponenty a zástěrkou pro skandální rozhodnutí současného vedení DPP.

Veškeré kontroly navíc provádí Václav Láska, bývalý policista, později detektiv v Bártově bezpečnostní firmě ABL a zakladatel Transparency International v ČR (TIC). Právě lidé z TIC jsou jeho pomocníky v kontrole podniku, čímž se sdružení, které je řízeno ze zahraničí (vpodstatě pouhá pobočka zahraniční vlivové agentury) dostávají k velice citlivým údajům, aniž by byli vázáni slibem mlčenlivosti.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/dozorci-rada-dpp-kritizuje-audit-praktiky-stb

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s