„Auditor“ DPP Láska: Společnice a šmírovačky

Kontrolu hospodaření DPP provádí advokát Láska, exředitel jedné z divizí ABL. Podívali jsme se na jeho práci zblízka.  Jednostranným krokem, bez schválení rady či zastupitelstva, rozhodl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) o „auditu“ v dopravním podniku.

Tedy s auditem to má máloco společného. Audit tak velké společnosti provádějí zpravidla renomované mezinárodní instituce, které si pak jsou schopné své kroky obhájit. Audit má navíc přesné náležitosti, které v nynější kontrole hospodaření DPP chybí.

A podle smlouvy, kterou má redakce k dispozici a o které nedávno informovala, je celé dílo, za které si advokát Václav Láska účtuje 3.000 korun za hodinu, pouhou analýzou smluvních vztahů a smluvních plnění mezi DPP a dalšími subjekty. Auditem je kontrola v DPP nazývána jen mediálně.

O problémech s touto kontrolou jsme už psali (čtěte Smlouva o auditu DPP: „Hledá se špína na Dvořáka“). Zajímavé je podívat se i na osobu samotného kontrolora, advokáta Václava Lásky, bývalého policisty, bývalého detektiva ABL a zakladatele české pobočky Transparency International (TIC).

Není jasné, proč si Svoboda bez výběrového řízení k takovému úkolu vybral právě jeho.  A jasné to prý není ani Láskovi samotnému. „Pana primátora jsem osobně neznal. Proč si vybral mě, nevím, ani jsem to nezjišťoval. Pokud si mě někdo jako advokáta najme, zpravidla se nepídím po tom, proč se tak stalo,“ řekl redakci Prvnizpravy.cz Václav Láska.

Možná tomu ale bude proto, že se Svoboda a TIC už dříve dohodli na spolupráci. „V čele města stojí rada. Aniž bych se chtěl dotýkat významu výborů, jsou jen poradními orgány rady. A já si samozřejmě musím vytvořit i jiné skupiny, které mi budou dávat informace. Vytvoříme ekonomickou a poradní strukturu. Chtěl bych, aby v rámci protikorupční strategie magistrátu tady byl představitel Transparency International,“ říkal Svoboda v rozhovoru pro Hospodářské noviny už v prosinci 2010.

Kdo je Václav Láska?

Láska dlouhou dobu působil u policie (11 let), později čtyři roky na Úřadu finanční kriminality a ochrany státu v pozici vedoucího specializovaného týmu na vyšetřování nejzávažnější hospodářské kriminality. Pak krátce jako novinář (dva roky v týdeníku Ekonom).

Od roku 2006 pak přešel do bezpečnostní agentury ABL, a.s. a to na post ředitele Divize speciálních činností 60 (zkráceně D60), jehož působení lze dokumentovat například známou mediální kauzou „sledování politiků z Prahy 11“, které se věnoval deník MF DNES.

Nejde ale jen o tyto kauzy, ale i o další nelegální praktiky sledovaček, odposlechů či lustrací v databázích Policie ČR.

Později Láska odchází k Transparency International ČR, údajně nevládní organizaci, které by se ale měla spíše nazývat – jak se nyní podařilo v ruském parlamentu uzákonit – „zahraničním agentem“. Je totiž placena cizími vládami a to až z 80 procent (ač si ráda nechává říkat nevládní) a příspěvky dostává i z českého rozpočtu. „Auditem“ v DPP si pak přijde na další miliony korun, jak vyplývá z finančních podmínek smlouvy mezi primátorem a Láskou.

Koncipientskou praxi Láska absolvoval u Marka Ulmana, dvorního právníka Víta Bárty a to v době, kdy byl činný v ABL. Lze se tedy domnívat, že tedy fakticky a v rozporu s advokátními předpisy žádnou koncipientskou praxi před složením advokátních zkoušek nikdy nevykonával, prozradil redakci Prvnizpravy.cz zdroj z advokátského prostředí.

To vše, a zvláště angažmá v ABL, tedy není příliš dobrá vizitka někoho, kdo má kontrolovat hospodaření v dopravním podniku. Pojďme se tedy na Láskovu práci v ABL podívat konkrétněji.

Láska nastupuje do Bártovy ABL na konci roku 2006. Aktivně se zabýval problematikou vymáhání pohledávek, zajištěním vyklízení bytů s neplatiči a v neposlední řadě koordinoval činnost detektivů ABL při sledování osob, při jejich prověřování a lustracích v policejní databázi.

„S ABL jsem spolupracoval necelý rok v roce 2007. Na starosti jsem měl detektivní služby pro stávající klientelu ABL,“ řekl k tomu Láska pro Prvnizpravy.cz.

Profesionální společnice, diskreditační materiály, vydírání
„Jeho ´libůstkou´ byly speciální akce, jako například diskreditační kampaně ve spolupráci s novinářem Jaroslavem Škarkou nebo akce ´klofanda´, jak se v žargonu ABL říká projektům, spočívajícím v nasazení profesionální společnice za účelem buď zjištění informací, ale většinou k získání diskreditačních materiálů pro možné ovlivňování a vydírání konkrétních osob,“ uvedl zdroj redakce.

Redakce Prvnizpravy.cz má k dispozici vnitropodnikovou korespondenci Lásky, Bárty a dalších zaměstnanců ABL. Z ní je patrné, že Láska měl sledování některých lidí, například politiků na Praze 11, na starosti. Potvrzují to i harmonogramy pracovních úkolů firmy ABL, které definují, kdo má jaké klienty a z toho vyplývající úkoly.

Redakce také disponuje složkami, které si Láskovi podřízení detektivové vedli na jednotlivé sledované osoby, kupříkladu na komunální politiky ODS či opoziční představitele na Praze 11. Složky obsahují fotografie ze sledování či informace, ke kterým nelze dojít jinak než skrze policejní databáze.

Co mají TIC A-(Bárta)-(Láska) společného?
Láska také podle zdrojů redakce Prvnizpravy.cz aktivně zajišťoval kontakt a propojení mezi společností Transparency International a ABL, a to jak za tehdejší ředitelky TIC Adriany Krnáčové, tak poté, když se mu ji podařilo společně se současným šéfem TIC Davidem Ondráčkou přimět k odchodu – v tu chvíli prý s Ondráčkou k dokonalosti dovedl systém spolupráce a získávání finančních prostředků na činnost TIC.

TIC ostatně Láska pomáhal ustanovit – na webových stránkách TIC ho najdeme mezi „zakladateli“.

Láska na slovo skoupý
„Zakladatel TIC jsem ve smyslu zákona o o.p.s., nikoli, že bych TIC zakládal. Přiznávám, že je to trochu matoucí,“ připouští Láska pro Prvnizpravy.cz

K získávání peněz na TIC byla údajně aktivně používána i ABL a především její detektivní činnost, ale i obchodní aktivity směřující ke zjištění informací z podnikatelského prostředí.

Láska také dosud svoji činnost pro Víta Bártu a ABL neukončil, pravidelně se účastní jím pořádaných akcí a – hlavně pod pláštíkem TIC či právní praxe – si pravidelně vyměňují informace.

I na to jsme se Lásky zeptali. „Přestože jsem k novinářům otevřený, tak svůj vztah k panu Bártovi bych nerad komentoval, protože nechci své intimní záležitosti probírat v novinách,“ odpovídá Láska.

Bártou je Láska využíván jako prodloužená ruka, zejména u projektů na Magistrátu hl. m. Prahy. A to jak v už zmiňované problematice bytů či u projektu vystěhování bezdomovců.

V neposlední řadě je Láska díky svým kontaktům do Policie ČR a na Transparency International  ČR využíván pro získávání citlivých informací.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/auditor-dpp-laska-spolecnice-a-smirovacky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s