Randák dělá pro Pospíšila. Kdo z nich padne první?

Novináři zatím ignorují vazby mezi exšéfem rozvědky Karlem Randákem a ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. 

Podle informací serveru Prvnizpravy.cz má ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, pod kterým se nyní houpe křeslo, vazbu na generála a bývalého ředitele ÚZSI Karla Randáka.

Oba muži si navzájem vycházejí vstříc a právě v současné době zostřených bojů mezi státními zástupci či mezi Nadačním fondem boje proti korupci (NFBK) a pražským dopravním podnikem stojí na stejné straně.

Například zcela čerstvá záležitost, kdy navrátivší se státní zástupce Rampula nechal zveřejnit videozáznam z bezpečnostních kamer dokazující, že jeho rival Stanislav Mečl pustil v noci do kanceláře náměstka Libora Grygárka dvě cizí osoby, může být důkazem takového propojení.

Média a část justice Rampulu sice za toto zveřejnění záznamu kritizovala, vyčítala mu ho jako unáhený krok. Podle některých informací ale Rampula, než dané video vynesl na světlo, vše pečlivě konzultoval. Měl k takovému rozhodnutí důvod – existují totiž domněnky, že na záznamu zachycení lidé nepodnikli noční výlet do zmíněné kanceláře legálně.

„Byť měli policejní uniformy, existují pochybnosti o tom, zda to opravdu byli policisté a zda to spíše nebyli spolupracovníci Karla Randáka,“ řekl pro server Prvnizpravy.cz zdroj blízký zpravodajskému prostředí.

Propojení Pospíšil – Randák

Vazby současného ministra a generála Randáka je možné vysledovat na samotném faktu, do jakých skupin je rozdělena současná znesvářená justice. Randák patří do tábora lidí, kteří mají dobré vztahy s ministrem Pospíšilem, ať jde o bývalou státní zástupkyni Marii Benešovou či bývalého ministra vnitra Františka Bublana.

O spojení Randáka s Pospíšilem je například přesvědčen bývalý ministr a Pospíšilův předchůdce Pavel Němec.

„V době, kdy jsem byl ministr spravedlnosti, současný ministr byl velmi přičinlivý, aby se stal ze stínového skutečným ministrem, takže si tehdy vytvářel tým, který mu jako opozičnímu politikovi dodával materiály, kterými mne mohl interpelovat a podobně. Oslovil tehdy lidi, které jsem já z justiční soustavy vypudil,“ řekl pro server Prvnizpravy.cz Němec.

Na mysli má právě bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou či jejího náměstka Jaroslava Fenyka a jejich „americké přátele“, stejně jako jim blízkého Františka Bublana.

Němec například tvrdí, že Bublan ještě coby ministr vnitra (v době, kdy byl Němec ministrem spravedlnosti) po nočním jednání vlády, na kterém vzniklo rozhodnutí odvolat Marii Benešovou, Benešovou o všem přes noc dopředu informoval. Ta pak ve své obhajobě rozjela tažení proti ministrovi Němcovi, takže se její odvolání protáhlo na čtyři měsíce, než svého záměru ministr dosáhnul.

„Od té doby bylo z mé strany poprvé zaznamenáno, že spolu čile spolupracovali,“ tvrdí na adresu Benešové a Bublana Němec, podle kterého byl Bublan brzdou celého odvolacího procesu.

Právě Bublan je v pravidelném kontaktu s Karlem Randákem a poslední dobou se staví i za Jiřího Pospíšila. Bublan bývá s Randákem často viděn a nedávno unikly na internet i fotografie ze sledování, které dokazují časté schůzky těchto mužů v posledních dnech.

Linku Bublan-Pospíšil také potvrzuje skutečnost, že Bublan po schůzce s Randákem otočil, když se nejprve podepsal na petiční archy za svolání mimořádného bezpečnostního výboru iniciovaného Radkem Johnem, který se týkal kauz na vrchním státním zastupitelství pod vedením Stanislava Mečla, později ale (prý po schůzce s Randákem) zcela změnil své postoje na obranu skupiny kolem ministra Pospíšila.

Oba muži se ostatně znají už z dřívějška a už tehdy prý Randák Bublana nasměrovával. Když byl Bublan šéfem rozvědky, krkem, který rozvědkou kroutil, byl právě Randák, tvrdí se. Bublan byl spíše jen jakýsi protokolární šéf.

Americká linka

Němec také poukazuje na dobré vazby této skupiny justice na Američany, což je právě společné i Pospíšilovi.

Jako příklad uvádí zmíněného Fenyka, na kterého ze zveřejněných materiálů Wikileaks vyplulo na povrch, že chodil donášet na americkou ambasádu, dále náměstka Igora Stříže, olomouckého vrchního zástupce Ivo Ištvána a další, kteří hájí americké zájmy.

Fenyk má přitom blízko k Pospíšilovi. Němec vzpomíná, že když bývalá vrchní státní zástupkyně Renata Vesecká podala návrh na odvolání Fenyka z funkce náměstka, byl svolán ústavně-právní výbor poslanecké sněmovny, na kterém Pospíšil Fenyka oplakával. „Tvrdil, jaký je to odborník a jaká je to nenahraditelná ztráta pro celé zastupitelství. Přestože zbytek ODS byl naprosto v klidu,“ vzpomíná Němec.

Vazby jsou přitom oboustranné, Američané se zase vůči těmto lidem chovají štědře a mnoho z nich prý dostalo v USA stipendia. Když byl z pozice vrchního státního zástupce sesazen Ištván (za prvního funkčního období ministra Pospíšila), dostal stipendium v Americe, podobně jako Ištvánův tehdejší náměstek a dnes náměstek na vrchním státním zastupitelství, bývalý vojenský prokurátor Igor Stříž.

Tehdejší náměstek a pravá ruka Marie Benešové Fenyk zase po svém odchodu dokonce od Američanů získal konktrakt v oboru právního poradenství, což dokazuje, že Američané se o své lidi dokážou postarat.

Není žádným tajemstvím, že pro Američany ale pracuje právě i Karel Randák. A to nejen v současné době, kdy provozuje vlastní špionážní síť, ale vazby jsou velmi silné už z dob, kdy Randák vedl rozvědku. Když byl pak vládou z vedení rozvědky vyhozen, Američané nelenili a intervenovali dokonce i u tehdejšího českého velvyslance ve Washingtonu Petra Koláře v jeho prospěch. Chtěli vědět, jak si to prý česká vláda mohla dovolit a zasazovali se o to, aby bylo odvolání anulováno. Následně byl Randák vyznamenán zvláštním americkým vysokým vyznamenáním, o kterém se říká, že je nejvyšší, jaké může cizinec v USA v dané oblasti získat.

Vedle spojení Randáka s Pospíšilem přes Františka Bublana je „americké přátelství“ Randáka a lidí, kteří mají blízko k Pospíšilovi dalším důkazem toho, že Randák a Pospíšil jsou v současnosti spojenci.

„Tyto lidi spokuje jakýsi ideový zájem a minimálně se to projevuje na tom, že jednají ve shodě,“ potvrdil pro Prvnizpravy.cz Němec

Kdo vydrží déle?

Randákovi ale poslední dobou teče do bot, minimálně od chvíle, kdy po něm tvrdě vystartovala smečka smíchovských advokátů z kanceláře Šachta and Partners. Bude muset vysvětlovat řadu kauz.

Stejně tak ministr spravedlnosti si nemůže být jistý svojí židlí. Návrat Rampuly ho značně oslabil a ministrovu nervozitu dokládají i neuvěřitelné výroky do médií. Tak by ale právník, natož ministr spravedlnosti, který má dbát na to, aby soudní a výkonná moc zůstaly na sobě nezávislé, mluvit neměl. Mluví-li tak, ukazuje jen, že si je vědom svého vratkého postavení.

Je tedy otázkou, který z těchto dvou mužů, kteří se v daném okamžiku vzájemně potřebují a drží při sobě, se bude rychleji poroučet a kdo koho stáhne s sebou.

Zda Randák, kterému jeho skandály brzy přerostou přes hlavu, s sebou stáhne i Pospíšila a další své lidi, které má na jednotlivých ministerstvech (coby své bývalé spolupracovníci z ÚZSI), nebo zda případné odvolání ministra Pospíšila poznamená naopak Randáka, kter tak ztratí jednoho ze svých podporovatelů.

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s