Pan Čistý? Randák vydíral Hrad, chtěl miliony

Exšéf rozvědky Karel Randák vydíral prezidentskou kancelář. Žádal miliony za to, že zastaví hanopis proti první dámě. 

Na skutečnost upozornil časopis Reflex, který ale příhodu zmiňuje pouze okrajově coby součást většího profilového textu o bývalém řediteli Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karlu Randákovi. Článek kritizuje skutečnost, že Randák vlastní soukromou špionážní síť, která fízluje občany, používá nelegální metody a vytváří umělé mediální kauzy k ovlivňování politiky.

„Snaha o diskreditaci současného prezidenta (v době prezidentské volby v roce 2008, pozn. red.) Randákovi nebránila v tom, aby zhruba před půl rokem nenavštívil Hrad se zvláštní nabídkou. ´Vím, že se píše kniha o první dámě, a umím zabránit jejímu vydání,´ údajně řekl některým úředníkům. Na oplátku nechtěl moc. Jenom, aby dal Klaus příkaz tajné službě k proplacení této prácičky,“ napsal Reflex ve svém nejnovějším čísle.

Redakce serveru Prvnizpravy.cz se pokusila v textu tak trochu zastrčenou historku prověřit. Obrátili jsme se na své zdroje blízké zpravodajským složkám a oslovili i několik lidí, kteří podle našich informací o celé záležitosti ví.

Výsledek není pro Randáka příliš pozitivní. Případ, který popisuje Reflex, jakkoli zní neuvěřitelně, se podle všeho skutečně odehrál. Současný představitel Nadačního fondu proti korupci (NFPK), bývalý šéf rozvědky za vlád ČSSD a muž stojící za několika špionážními aférami, Karel Randák, vydíral Hrad.

Informaci potvrzují například právníci z advokátní kanceláře Šachta & Partners, kteří se osobou Randáka a jeho společníka z NFPK Karla Janečka dlouhodobě zabývají. Advokátní kancelář dokonce zprovoznila webové stránky Vaše svoboda http://www.vasesvoboda.cz/, kde se snaží rozkrýt tým agentů, kteří pro Randáka pracují, stejně jako jeho projekty a aféry.

„Ano, naše Iniciativa v rámci sběru informací týkající se nelegální činnosti Randákovy skupiny skutečně získala stejné informace. Konkrétně disponujeme informacemi, že Randák údajně před několika měsíci navštívil pracovníky Kanceláře Prezidenta republiky a nabízel, že za finanční obnos v řádech několika miliónů korun, které mu měla podle jeho představ vyplatit tajná služba, ´zabrání´ vydání připravované skandální knihy o První dámě, paní Livii Klausové. Podle našich informací byl údajně příkře odmítnut,“ odpověděl pro server Prvnizpravy.cz Jan Urban z Iniciativy Vaše Svoboda, blízké advokátní kanceláři Šachta & Partners.

Také další zdroje potvrzují vpodstatě to samé a doplňují detaily, i když se zase rozcházejí v určení doby, kdy mělo k události dojít. Podle nich k ní nedošlo před půl rokem, ale v době, kdy Randák ještě vedl rozvědku. Upřesňují dokonce částku, o kterou si Randák řekl – prý 7 a půl milionu korun. Ty ale neměly putovat přímo Randákovi, ale sloužit k uplacení autora příslušného hanopisu.

„Randák se pokoušel vydírat prezidentskou kancelář. Tvrdil, že má informace o tom, že se kdosi pokouší zkompromitovat Livii Klausovou a že když dá prezidentská kancelář souhlas, dá mu z prostředků rozvědky 7.5 miliónu a dotyčný to ztornuje,“ uvedl zase pro Prvnizpravy.cz zdroj ze zpravodajského prostředí.

Podle informací, které se redakci podařilo získat, prezidentská kancelář na tuto nabídku nepřistoupila a Randáka vyhodila.

O pokoutné nabídce věděl také současný diplomat Jaroslav Kuchyňa, manžel Veroniky Šmigotové-Kuchyňové, šéfky zastoupení ČR v OBSE. Kuchyňa dnes pracuje jako diplomatická dvojka na vídeňské ambasádě, v době, kdy k události došlo, byl ale pravou rukou Karla Randáka.

Třebaže Kuchyňa Randáka hájí a hovoří o něm pozitivně, ve skutečnosti se sám tak trochu prozradil, že o věci ví více, než je ochoten přiznat. Když se totiž redaktor spojil s vídeňskou ambasádou s prosbou o kontakt na Jaroslava Kuchyňu, diplomat se brzy ozval sám. Randáka začal ale vychvalovat a obhajovat ještě dříve, než redaktor vůbec pořádně dokončil svůj dotaz – jako kdyby věděl dopředu, co má říkat.

„On nikdy s jeho osobou ani s institucí prezidenta republiky neměl žádný problém a o nějakém vydírání nemůže být ani řeči,“ řekl Kuchyňa pro server Prvnizpravy.cz. Naopak prý úřad prezidenta chránil. „Nidky nevystupoval proti němu, ať je jaký je, ať nyní dělá, co dělá. Stejně tak byl nesmysl, že chtěl ovlinit prezidentskou volbu. To byla příliš komplikovaná kauza, o které máme příliš málo informací, abychom si o ní mohli povídat.

Podle Kuchyni by Randák nikdy proti prezidentovi a jeho úřadu nešel už jen proto, že si je vědom toho, že to byl současný prezident, který ho povýšil do hodnosti generála. „Nikdy neměl žádnou potřebu cokoli vůči prezidentské kanceláři vykonávat, protože byl vděčen za to, že má jakési generálské výsluhy, které mu umožňují v jakémsi poklidu nedělat nic a dělat to, co dělá,“ naznačil Kuchyňa.

Hrad mlčí. Ale Randák tam prý byl

O vyjádření jsme požádali i prezidentskou kancelář – obeslali jsme emailem tiskový odbor Kanceláře prezidenta republiky, prezidentova kancléře Jiřího Weigla i prezidentova tajemníka Ladislava Jakla.

Oficiálního vyjádření tiskového odboru jsme se nakonec nedočkali. Nebudeme to komentovat, zněl stručný vzkaz od Petra Macinky, zástupce tiskového mluvčího Radima Ochvata. Neodpověděl ani ředitel Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.

Ředitel politického odboru Ladislav Jakl byl však přece jen o trochu sdílnější. Informaci nepopřel: „Pan generál Randák tu opravdu před lety byl, ale blíže se k tomu vyjadřovat nehodlám,“ uvedl pro server Prvnizpravy.cz

Samotný Karel Randák, kterého jsme rovněž požádali o vyjádření, na zaslaný dotaz ani po několika dnech nereagoval.

Pan Čistý?

Zdaleka nejde o jediný skandál kolem „agenta“ Karla Randáka. Tento ale ukazuje, jak je obraz bojovníka proti korupci, za kterého se vydává, falešný.

Randák na oko bojuje proti korupci a přitom si říká o úplatek. To se moc neshoduje s pečlivě budovaným mediálním obrazem Randáka coby pana Protikorupčního.

Zvláště absurdně celá příhoda vyznívá v souvislosti se starou kauzou „Savoy“, ktera byla údajně také Randákovým dílem. Videozáznam schůzky hradního kancléře Jiřího Weigla s lobbistou z ČSSD Miroslavem Šloufem pořízený z bezpečnostních kamer v hotelu Savoy tehdy cíleně unikl do médií se záměrem zdiskreditovat prezidentskou volbu a zabránit zvolení Václava Klause. Záměr se povedl jen částečně, když Strana zelených posléze odmítla tradiční tajnou volbu a požadovala prezidentskou volbu veřejnou. Randákovi se ale ani tak Klausovu opětovnému zvolení zabránit nepodařilo.

Přestože Randák svou účast na aféře s videozáznamem popírá, přinejmenším jedna spojitost tu je. Dnes s ním totiž úzce spolupracuje bývalý příslušník rozvědky a BIS, Petr Bakeš, který byl za kauzu Savoy pravomocně odsouzen, píše Reflex.

Člověk, který se pokusil zmařit Klausovo zvolení, má ještě tu odvahu, že jde na Hrad s nabídkou – ztornovat údajný kompromateriál oplátkou za pěknou sumu peněz.

Randák se také nejspíše angažoval v kauze „lékařů-spiklenců“ kolem Jana Hnízdila a Martina Jana Stránského, kteří chtěli pomocí falešných lékařských posudků zdiskreditovat prezidenta republiky v době kolem schvalování Lisabonské smlouvy, jak redakce serveru Prvnizpravy.cz před lety upozornila. Součástí emailové komunikace byl i dopis, ve kterém se Jan Hnízdil svým kolegům chlubí, že „přítel Randák“ by mohl v případu pomoci.

„Věřím, že právníci Dr. Stránského a přítel Karel Randák dohlédnou, aby šetření policie nešlo do ztracena,“ napsal hlavní aktér kauzy lékař Jan Hnízdil. Na mysli měl trestní oznámení na redaktora serveru Prvnizpravy.cz, kterému se lékaři mstili za to, že o jejich plánu informoval veřejnost.

Randák je od března 2011 členem správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK), který založil byznysman Karel Janeček a jehož dalšími tvářemi jsou pivovarník Stanislav Bernard a herec a moderátor Jan Kraus.

Právě Krausův nejnovější mediální počin, magazín KRAUS, se snaží Randákovi dělat velkou reklamu. Ve svém posledním čísle dal Kraus svému kolegovi z NFPK velký prostor a v obsáhlém rozhovoru ho prezentuje jako českého Jamese Bonda a hrdinu.

„Samozřejmě stojíme za Karlem Randákem a ujišťujeme všechny, kdo se nás snaží rozdělit, že to mají marné,“ říká pak za správní radu NFPK její předseda Karel Janeček v reakci na „údajné mediální útoky proti Randákovi“. Na mysli má informace, které o Randákovi zveřejňují lidé ze zmíněné iniciativy Vaše Svoboda. Na jejich webu se může člověk podívat, jaká auta Randák používá ke šmírování osob, kdo ze současných bezpečnostních složek s ním spolupracuje či kdo tvoří Randákův špionážní tým.

„Karel Randák využívá své letité zkušenosti a analytické schopnosti k rozklíčování korupčních kauz, s nimiž se na nás se stále rostoucí důvěrou obracejí lidé. Víme, že finanční i mocenská síla korupčníků v této zemi je značná a oni jsou ochotni vynaložit téměř neomezené prostředky ve snaze o naši diskreditaci. Jejich kampaň je pro nás zprávou, že se trefujeme do černého, a povzbuzuje nás v dalším boji proti korupci,“ hájí ale  svého „agenta“ Janeček.

www.prvnizpravy.cz

2 komentáře u „Pan Čistý? Randák vydíral Hrad, chtěl miliony

  1. O každém veřejně činném se toho dnes namluví hodně, pravdy se však lze jen těžko dopátrat. Člověk se musí naučit číst mezi řádky a používat intuici. Aniž mne někdo přesvědčoval, dospěl jsem k tomu, že místo prve zamýšleného Karla Schwarzenberga dám hlas v prezidentské volbě Karlu Randákovi. Domnívám se, že mu lze věřit, ale k tomu se každý musí dobrat sám.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s