Jak se „dělá“ antisemitismus II: Mohou Židé do Parlamentních Listů? aneb Co „vypadlo“ z reportáže JXD

Udělal jsem si konečně chvíli, abych se podíval na reportáž J. X. Doležala pro pražskou televizi Metropol, ve které se pozastavuje nad údajnou antiromskou a antisemitskou propagandou zpravodajského serveru ParlamentníListy.cz (PL). (http://www.metropol.cz/porady/prazeni/3681/archiv/, od cca 60. minuty)

Dívat se na reportáže JXD je tedy jen pro otrlé – není to pěkný pohled a ani pěkný poslech – novinářův slovník se hemží výrazy jako ´fekální´, ´sračky´, ´nejsvinštější´ apod. Televize tato slova sice filtrovala, takže celou reportáž (kdy se JXD ptal různých lidí, zda souhlasí s jeho pojmenováním dvou článků z produkce PL jako ´rasistických sraček´) člověk slyšel jen pípání, ale i tak vyžaduje shlédnutí celého pořadu značnou dávku sebezapření.

Protože ale od kolegů z PL vím, jaké bylo pozadí této reportáže, chtěl jsem se na vlastní oči přesvědčit, zda JXD do reportáže zachytí události tak, jak se skutečně staly. Jinými slovy, zda si počíná objektivně a profesionálně.

Zkrátím to. Nepočíná. Co se mu do reportáže nehodí, to tam nedá. (A to neříkám proto, abych se mu pomstil za to, že mne pěkně po židovsku, věren nejlepším tradicím Talmudu, nazval „hovadem„).

I když v tomto případě zcela chápu, že moment, o kterém se chystám psát, úmyslně vynechal. Jednoduše proto, že kdyby tak neučinil, nejenže by reportáž nevyzněla tak, jak si usmyslel – ona by totiž byla totálně rozbitá, nepoužitelná. Zkrátka bezpředmětná.

O co v reportáži šlo? JXD si vzal na paškál PL, které patří na českém mediálním trhu k jedněm z mála výjimek z politicky korektních sdělovacích prostředků. Za obušek posloužily JXD dva články – jeden o Cikánech, druhý o Židech. První byl výmyslem externisty (který byl po zásluze potrestán ukončením spolupráce), druhý byl názorovým příspěvkem píšícího čtenáře.

Vyzbrojen těmito důkazy, mikrofonem a kamerou, jal se JXD navštívit sídlo PL a získat vyjádření od „někoho kompetentního“.

„V českých médiích nenajdeme mnoho rasismu, s čestnou výjimkou PL, které hlasájí antiromskou a antisemitskou propagandu,“ říká JXD. Pak vchází do budovy a před prosklenými dveřmi do redakce osloví zaměstnance, který přišel otevřít. „Jsme z TV metropol a chceme se zeptat, zda sem mohou Židi, do této redakce?“ ptá se JXD provokativně v narážce na svůj původ. Jistěže, odpoví mu zaskočený muž a pozve ho i s kameramanem dál.

Reportáž pak pokračuje snahou oslovit někoho z vedení redakce a když se to nepovede (šéfredaktor na místě není), smlsne si JXD na řadovém redaktorovi, který však spršce vulgárních slov a demagogických otázek statečně čelí. Nakonec ale jinému redaktorovi dojde trpělivost a neohlášenou dvojku z redakčních prostor vyprovodí (nechce se mu poslouchat a tím méně odpovídat na přiblblé otázky typu „Proč tisknete nejsvinštější rasistickou propagandu v ČR?“). Doležalovi se to ale hodí, může si, chudinka jeden, postěžovat, že ho vyrazili. A potvrzuje to podle něho předsudek, s jakým do PL šel.

Tím záběry z prostor PL končí, reportáž pak pokračuje rozhovory s ředitelem Židovského muzea Leo Pavlátem (otázka: „Co říkáte na tu novou vlnu antisemitismu, která se u nás šíří?“) a ústeckým židovským aktivistou Achabem Haidlerem, stejně jako rozhovorem s romským aktivistou, novinářem iDNES.cz a členem rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny (to vše překvapivě v jedné osobě) Patrikem Bangou. V něm přijde ještě jednou na přetřes Doležalova otázka u dveří – „mohou Židé do této redakce“? Doležal s Bangou se smějí, jak byl JXD zase vtipný a jak jim to tou otázkou pěkně natřel, až se museli chytit za nos.

A proč o tom všem píši? Něčím se totiž JXD nepochlubil. Z reportáže vypadla ta zásadní pointa, která jediná ji mohla učinit zajímavou a vtipnou. Kdyby měl JXD skutečnou odvahu, nechal by ji tam a nechal by tak reportáž vyznít jinak, než jak původně zamýšlel. Nebo by alespoň od celého úmyslu odstoupil. JXD neudělal ani jedno z toho.

Pozorný pozorovatel, trochu obeznámený s životem v pražské novinářské obci, může z videozáznamu na rozpor mezi realitou a mediální fikcí přijít sám – ne tak ale už běžný divák.

Když totiž JXD, povzbuzen onou výše zmíněnou otázkou, která se mu u prosklených dveří při vstupu do PL podle jeho slov zdála tak povedená, pokračoval ve své cestě do nitra redakce, otevřel první dveře a – mírně zkoprněl. Další otázka ve stylu „jsem správně v redakci, kam nesměj Židi?“, kterou právě vypustil z úst, mu trochu zadrhla v krku, když spatřil známého novináře židovského původu, kterak tu – nikterak nediskriminován – ťuká na notebooku jakýsi článek. „Jééé, co tady děláš? Ty tady pracuješ?“ zdraví se dva známí, které pojí stejný původ.

To ale v reportáži nezazní. Kamera sice dotyčného dlouho zabírá, ale divákům nedojde, jaká konverzace se odehrála pár minut před tím. Místo toho můžeme slyšet dialog JXD s bránícím se redaktorem PL.

A tak celkové vyznění reportáže bez vědomí tohoto podstatného (a zamlčeného) detailu potvrzuje, co JXD říkal už na začátek – hnusné PL tisknou protižidovskou propagandu, židi tam nesmějí, podívejte se, i mě vyhodili… Rasisti a antisemiti.

Je nabíledni, že s realitou ale taková reportáž nemá nic společného…

Přijde mi to vtipné.

A přijde to vtipné nejen mně, ale hlavně kolegům novinářům z PL, kteří byli svědky této úsměvné historky a rádi ji teď dávají k dobru, když na JXD přijde řeč.

Myslím, že to přijde vtipné i tomu jejich kolegovi, který mezi nimi – ke zklamání JXD zjevně nijak nediskriminován – pracuje.

A vsadím se, že kdyby si zahulil, uznal by, že je to vtipné, i sám velký JXD.

Ale tentokrát nechtěl být JXD vtipný. Chtěl být smrtelně vážný.

V Česku se totiž šíří nová vlna antisemitismu a JXD na to přišel. Tak mu tu radost nekažme…

www.freeglobe.cz

7 komentářů u „Jak se „dělá“ antisemitismus II: Mohou Židé do Parlamentních Listů? aneb Co „vypadlo“ z reportáže JXD

  1. Snad bych Vás upozornil, že (dvakrát použitý) dvojitý zápor „nijak nediskriminován“ znamená opak, tedy „diskriminován“. Správně by bylo samotné „nediskriminován“ nebo „nijak diskriminován“.
    Jinak se huráakcemi tohohle šaška bavím stejně jako Vy. Ostatně už dnes bude možné si jeho moudra a nadhled vychutnat na ČT24 v Hyde parku od 20.05.

  2. Jiří.X.Doležal a Adam.B.Bartoš Těžko říct kdo z nich je větší zoufalec. Víte jak se pozná kokot? Že používá ve jméně prostřední písmeno.

    • A navíc než na rádobyvtipný infantilní komentář se nezmůžeš Ado. Jsem možná naivní ale věřím že máš na víc 🙂

  3. Na tenhle článek jsem narazil náhodou.Většinou nemám čas ani chut tyhle záležitosti sledovat .Přesto jsem si reportáž JXD pustil a článek přečetl.No co k tomu dodat JXD provokuje a naštvává kde koho.Na jednu stranu je to dobře že tu takoví lidi jsou.Pro někoho to může být zábavné a pro někoho smutné.Slušný žid by se s panem Doležalem kamarádit asi nechtěl.Docela ho židům přeju.Jak se říká jeden blbec dokáže udělat víc škody než 10 profesionálních agentů.:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s