DOST před návštěvou nejdrsnějšího kritika EU: Farage vlije euroskeptikům novou krev, věří Michal Semín

S předsedou Akce D.O.S.T. Michalem Semínem o pondělní návštěvě Nigela Farage a o prezidentských šancích Ladislava Jakla. 

Na pozvání Akce D.O.S.T. přicestuje v pondělí na návštěvu ČR předseda frakce „Evropa svobody a demokracie“ v Evropském parlamentu, europoslanec Nigel Farage – čtěte více o jeho návštěvě: Nejdrsnější kritik EU v Praze. DOST pozval Farage

Požádali jsme proto o krátký rozhovor předsedu občanského sdružení Akce D.O.S.T. Michala Semína.

Michal Semín, předseda Akce D.O.S.T.

Proč se Akce D.O.S.T. rozhodla Nigela Farage do České republiky pozvat a co si od jeho návštěvy slibuje?

Akce D.O.S.T. od svého vzniku hájí státní suverenitu České republiky. Není to nic samoúčelného – prostřednictvím Evropské unie se nám ve formě státního kapitalismu vrací socialismus a hodnotová spoušť, vyvolaná neomarxisticky zabarveným politickým, mediálním a kulturním mainstreamem. Nigel Farage je vedle Václava Klause nejviditelnějším bojovníkem proti mocenské centralizaci v Evropě, doslova trnem v oku nastupujícího eurofašismu. Proto mezi námi panuje přirozené spojenectví. Věřím, že jeho přítomnost, navzdory mediálně-politické blokádě (existují čestné výjimky, ale není jich mnoho), vlije českému euroskepticismu trochu té čerstvé krve do žil.

Pozvala Akce D.O.S.T. Farage jako dobrého protiunijního rétora nebo spíše jako zástupce britské strany nezávislosti (UKIP)? Znamená to, že D.O.S.T. navazuje spolupráci s euroskeptickými stranami či hnutími v zahraničí?

Akce D.O.S.T. není politická strana, což je momentálně její přednost. Daří se nám proto navazovat kontakty s osobnostmi z různých politických stran a hnutí i lidmi neorganizovanými. Plody těchto kontaktů v zahraničí by měly dozrát v příštím roce. Myslím, že ty plody budou našim odpůrcům chutnat velmi trpce.

Europoslanec Nigel Farage je euroskeptikům a lidem, co sledují dění v EU, široce znám. Jak byste ho ale představil těm, kteří dění v EU sledují spíše okrajově a kteří jeho jméno v proevropsky orientovaných českých sdělovacích prostředcích – celkem pochopitelně – nezaslechli?

Faragův hlas je hlasem zdravého rozumu. Výstižně pojmenovává omyly evropské integrace a dokládá je na praktických příkladech. Kdo se s jeho argumentací seznámí, nemůže k ní zůstat netečný. A kdo si při poslechu jeho projevu bude klepat na čelo a tvrdit, že Farage je demagog, tak v jeho případě platí ono podobenství o sviních a perlách.

Jaký bude hostův program? Proběhne jeho setkání s prezidentem spíše „mezi čtyřma očima“, nebo bude D.O.S.T. také u toho?

Nigel Farage se s panem prezidentem sejde ve 13 hodin, té schůzky se budu účastnit i já. Přítomni budou i další vysocí představitelé kanceláře prezidenta republiky.

Není žádným tajemstvím, že Farage už v ČR byl – na pozvání Svobodných. Vypadalo to, že Faragova strana UKIP a Svobodní mají jakousi partnerskou spolupráci. Jak to, že tentokrát celou akci organizuje Akce D.O.S.T.? A nenesou to Svobodní úkorně?

Někteří Svobodní to úkorně nesou. Z jejich strany se však jedná o nedorozumění. S Nigelem Faragem udržuji kontakt delší dobu po vlastní linii a protože Akce D.O.S.T. není politická strana, nepředstavujeme pro Svobodné politickou konkurenci. Právě proto, že jsme otevřeným konzervativním hnutím, daří se nám na naše akce přivádět osobnosti z různých stran, které se na bázi stranických sjezdů či mítinků nesetkávají. Proto i na přednášce Nigela Farage i doplňkových akcích u příležitosti jeho návštěvy budou přítomni představitelé všech českých euroskeptických stran a hnutí. Chtěl bych zde zmínit především občanské sdružení Reformy a portály Euroseptik a EUportál, které v uplynulých letech pro propagaci Nigela Farage a jeho myšlenek vykonaly mnoho záslužné práce.

Na druhou stranu, trochu to vypadá, že Svobodní si zase „přivlastnili“ Ladislava Jakla, dá-li se to tak říci, jako prezidentského kandidáta. Ladislav Jakl Svobodné podporuje sice dlouhodobě, takže to není až tak překvapivé, hodně blízko má ale zároveň k D.O.S.T.u. Bude D.O.S.T. podporovat Ladislava Jakla, kdyby se ukázalo, že svoji kandidaturu myslí vážně? Ptám se proto, že D.O.S.T. spolupracuje s Janou Bobošíkovou a ta na Hrad pomýšlí také…

Jak váš server už informoval dříve, Ladislava Jakla Akce D.O.S.T. podporuje od té chvíle, co o případné kandidatuře na úřad prezidenta začal uvažovat, zatímco Svobodní o jeho podpoře jednají teprve v těchto dnech. Není to ostatně žádným překvapením – je signatářem Manifestu D.O.S.T. a častým a velmi aktivním účastníkem řady našich akcí. Z podpory Ladislava Jakla ovšem neplyne, že se musí nutně jednat o podporu výlučnou. Nemohu v tuto chvíli více prozradit, ale je dost možné, že brzy přijdeme s překvapivým návrhem dalšího postupu v rámci klání o prezidentský stolec. Rozhodně však platí, že pokud se Ladislav Jakl pro kandidaturu definitivně rozhodne, nebudou Svobodní jediným subjektem, o který se budoucí pan prezident bude moci opřít…

Děkuji za rozhovor

http://www.prvnizpravy.cz

1 komentář u „DOST před návštěvou nejdrsnějšího kritika EU: Farage vlije euroskeptikům novou krev, věří Michal Semín

  1. UKIP má celkem osvícené názory na rozdíl od Semína a ABB

    Gay marriageIn March 2012 the National Executive for UKIP stated that the party opposes same-sex marriage, but supports the existing concept of civil partnerships for same-sex couples.[61]
    Wikipedia

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s