Centrum varování? VONDROVA HRAČKA

Češi nebudou mít radar. Hodný pan Vondra jim ale zařídil centrum včasného varování. Není to žádné terno, ale přece se k Američanům neotočíme zády…

Než se pustím do kritiky ohlášeného centra, dlužím případným kritikům vysvětlení. Ano, dříve jsem opravdu podporoval americký radar.

Ale člověk přemýšlí, zvažuje, vyvíjí se. Dnes mi už skutečnost, že zde radar stát nebude, nevadí. Možná jsem i rád. Spojené státy posledních několika prezidentů (nejen ty obamovské) už dávno nejsou ostrovem svobody, jak se člověk od dětství naivně domníval. Takže netřeba žádného velkého bratření.

Ze stejného důvodu nejsem nadšený z myšlenky, že bude v Praze – když už ne radar, tak alespoň – jakýsi mozek protiraketové obrany. Středisko včasného varování, které bude shromažďovat a předávat data ze senzorů a družic. Jde totiž jen o další pokus, jak Českou republiku zatáhnout do amerických plánů, ve kterých ochrana České republiky bude až na posledním místě, bude-li vůbec nějaká.

Aby byla původně zamýšlená americká základna stravitelnější, vymyslel tehdy Alexandr Vondra rozdělení na český radar a polské rakety.

Plán nevyšel a tak to nyní Vondra zkusil ještě jinak – české počítače, turecký radar, polsko-maďarské rakety. A v televizní debatě se pak uchechtává, jak je to perfektně vymyšlené – parlament to prý nebude muset vůbec schvalovat.

To je právě kámen úrazu. Český parlament nebude mít právo rozhodnout o tak důležité věci, jako je zapojení České republiky do amerických hvězdných válek?

Chápu Vondrovo slastné pomlaskávání, protože podobný způsob vládnutí je pro současný postdemokratický systém příznačný. Nerozhodují už suverénní parlamenty, ale samozvané elity.

„Byli bychom blázni, kdybychom se k Američanům otočili zády,“ říká také a pomíjí přitom, že to byli Američané, kteří se postavili zády k myšlence původního radaru, který si nejprve vymysleli a kvůli kterému zde probíhala na politickém kolbišti krvavá řež. Tu odnesla nejvíce právě „Vondrova“ ODS, protože musela hájit myšlenku, kterou 70 procent voličů odmítalo.

„S centrem souhlasil předchozí kabinet Jana Fischera,“ vymlouvá se dále Vondra. Je mazaný. Vypadá to, že on za nic nemůže, že vše zařídili pouze Barták s Kohoutem a Fischerem. Inu, ona je leckdy úřednická vláda výkonnější než ta klasická. Co se nepodařilo neokonzervativcům v Topolánkově kabinetu, to zařídili poslušní úředníci pod Janem Fischerem. Ostatně, panu Fischerovi zvláště se asi myšlenka musela i líbit. Těžko ale věřit tomu, že v tom pan Vondra tentokrát neměl prsty.

Ministr obrany také slibuje, že nás stavba nebude nic stát, protože centrum postaví Američané. Mají na to už vyčleněno přes dva miliony dolarů. Přitom jeho provoz – 50 milionů ročně – bude platit Česká republika.

A tak zatímco česká vláda bude šetřit, propouštět kdekoho a v armádě se zbavovat techniky a osekávat, co se dá, na Vondrovu hračku – kanclíky včasného vyhodnocování – peníze budou.

V tom je další habaďura. Jak kdosi trefně poznamenal, pokud půjde jen o kancelář s počítači, jak Vondra tvrdí, proč bude provoz stát 50 milionů ročně? Že by to asi nebyla jen taková kancelář s počítači, jak pan Vondra tvrdí?

Pokud to ale nebude jen tak nějaká kancelář s počítači, jak pan Vondra tvrdí, pokud půjde o nějakou strategickou součást obrany, potom ale máme zpět celou debatu, která se vedla o radaru. A která z části stála i na argumentech, že by se Česká republika mohla stát terčem odvetného útoku.

Jenže zatímco tehdy byly v ohrožení jen brdské lesy, do kterých stejně nikdo nechodí (protože nemůže), dnes půjde o hlavní město, protože „Vondrovy kanceláře“ mají sídlit přímo v Praze. Ale možná k nim pan ministr nechá přistavit narezlý vojenský transportér a pár betonových zátaras a budeme snad v bezpečí.

Ano, bránit se je zodpovědné, mít připraven štít v případě útoku agresora, je chvályhodné.

Jediné, co ale není úplně jasné, je to, kdo je oním agresorem. Pokud vím, prvotním útokem tu hrozí jen USA a Izrael. A otázka nestojí, zda zaútočí, ale kdy to bude.

Až se ale potom bude Írán bránit, mohli bychom se divit. Ahmadínežád nic neví o tom, že Češi proti Íránu vcelku nic nemají a že „kanceláře“ zařídil jen jakýsi původním povoláním geograf, který trpí neokonzervativní obsesí.

Tak snad nezbývá než doufat, že američtí a izraelští jestřábi zaútočí na Írán dříve, než Američané v Praze postaví panu Vondrovi jeho počítačový mozek.

I když právě ten asi k tomu všemu bombardování potřebují. Takže máme smůlu.

Ale zase aspoň víme, kdy se útok na Írán odehraje. Kanclíky mají totiž začít fungovat až/už příští rok, takže do té doby si ještě můžeme užívat…

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s