VĚRA TYDLITÁTOVÁ – Golda Meierová dneška

V době, kdy se médii přetřásá hrdinství či nehrdinství těch či oněch účastníků třetího odboje, chtěl bych obrátit pozornost ctěných čtenářů k jinému hrdinovi, který stále žije mezi námi.

Dost možná hrdinovi, který – s trochou nadsázky – je průkopníkem čtvrtého odboje. Čtvrtého odboje proti neonacismu, který v českých zemích pomalu a plíživě roztahuje své kořeny a kořínky.

Je skromný a asi by se přízvisku „hrdina“ bránil. Pro mne ale hrdinou je a zůstane.

A protože jde o něžné pohlaví, tedy – hrdinkou.

Statečná žena, která bdí nad demokracií v dnešní z kloubů vymknuté době. Žena, která by měla být vyznamenána, nebo alespoň navržena na vyznamenání, byť by ho sama ve své skromnosti zcela jistě odmítla. Žena s velkým smyslem pro spravedlnost, žena, která je postrachem všech totalitářů a lidí libujících si v nedemokratických idejích.

Žena bojující za pravdu, jdoucí proti proudu, proti všem, s korouhví hrdě vztyčenou, jak Johanka z Arku – bojovný pohled ve tváři, odhodlána bránit demokracii a lidská práva proti všem těm, kteří by je chtěli znevážit.

To je Věra Tydlitátová.

Od svého mládí si této ženy velice vážím. Chce se mi psát – „Ženy“ s velkým „ž“. Protože intelektuální výzbroj, morální čistota, pevnost charakteru a celková kalokagatia činí z Věry Tydlitátové skutečný vzor všech mladých žen a dívek.

Jakoby již jméno Věra předznamenalo pevnost jejího přesvědčení, pevnost její víry. Nenechá se ničím zviklat, nenechá se svést zhoubnými ideologiemi, byť se tyto tváří nevinně. Dokáže rozpoznat zvrácené myšlenky tam, kde by je nikdo jiný nečekal. Vidět fašizoidní rysy tam, kde by jiný naivně důvěřoval.

Když je pak rozpozná a identifikuje, nemá s nimi slitování. Jde tvrdě za svým cílem, odhaluje zločince, podobně jako Simon Wiesenthal odhaloval nacistické válečné hrdlořezníky.

Málokterá žena v politice by se jí vyrovnala. Našel bych snad jedinou. Goldu Meierovou.

Tolik odhodlání, tolik odvahy, tolik cílevědomosti, které Věru Tydlitátovou provázejí. Ti, kteří ji dobře znají, mohou má slova potvrdit. Kolik špíny už bylo na Tydlitátovou vykydáno, kolik malých čecháčků si na ní léčilo své komplexy, ale přesto se nikdy nenechala zastrašit. Jakoby jí všechny útoky jen posílily, zocelily.

Svou sílu čerpá z hluboké vnitřní víry, z prastaré víry abrahamovské. Z víry, na které stojí současný hodnotový systém naší civilizace. Z víry, která dala světu úctu k lidským právům. Právě proto má velice vytříbený smysl k rozpoznání myšlenek, které, pod pláštíkem různých -ismů, se dnes snaží tyto hodnoty zpochybňovat. Tydlitátové vnitřní přesvědčení jí je v těžkých chvílích oporou i motorem jejích ušlechtilých lidských činů.

Stejně jako Golda Meierová ve své době, je i Věra Tydlitátová vzorem čestné, neúplatné, demokraticky smýšlející dámy, která má tah na branku a nebojí se jít do riskantních operací. Bojuje do posledního dechu, nevzdává se, nezná slitování se zlotřilci. Její silná a tvrdá pěst nemilosrdně dopadá na všechny fašisty, drtí nacistické myšlenky nebezpečně se uhnízďující v naší společnosti. Její odvaha, s jakou potírá nebezpečný jed neonacismu, je v českém prostředí nevídaná. Málokterá žena jde tak tvrdě a svěřepě za svým cílem, jako Věra Tydlitátová.

Podobně jako Meierová řekla antisemitismu sousedních arabských států DOST, stejně tak říká DOST i Věra Tydlitátová antisemitismu českých klerofašistů. Jde příkladem v tom, jak se nebojí pojmenovat věci pravým jménem. Jak si stojí za svým. Jak s jakousi intuicí dokáže rozpoznat zlo, který by jiný přehlížel, nebo omlouval.

Nebojí se dát svůj život všanc, riskovat. Drží ruku nad slabými, chrání menšiny. Je vzorem ctnosti a proto nepřekvapí, že ji v některých kruzích nemají rádi. Tak to bývá – když někde rozpoznají velikost charakteru, snaží se ho udusit, uštvat, pohanět a otrávit, aby umlčili své svědomí.

Já si jí ale nesmírně vážím. Jsem hrdý na to, že jsem mohl jako jeden z prvních připojit svůj podpis pod prohlášení jí založené Ligy proti antisemitismu, kterou vede.

Při všem svém politickém nasazení je přesto Věra Tydlitátová něžná, citlivá a vnímavá žena vytříbených mravů a jemných zvyků. Miluje poezii, umění, kresby, krásné fotografie, přírodu. Své nitro nám otevírá na svém blogu, kde lze najít mnoho citátů a krásných a vznešených myšlenek, které tato nesmírně vzdělaná a pokorná žena neustále nachází v množství moudrých knih, ve kterých od malička vyrůstala.

Ve Věře Tydlitátové se snoubí wiesentálovsky sveřepé odhodlání drtit zlo a potrestat nespravedlnost s citlivou duší romantické a křehké ženy.

Naši zákonodárci by se měli vážně zamyslet, jestli při hledání nového veřejného ochránce lidských práv nepřehlíží osobnost, která by si tuto funkci zasloužila zcela právem.

Myslím, že o Věře Tydlitátové ještě hodně uslyšíme. Pozorně jí naslouchejme, protože nám má co říci.

Věro Tydlitátová, děkuji.

Věro Tydlitátová, Goldo Meierová dneška, držte se.

psáno pro MF DNES, 29. února 2010


30 komentářů u „VĚRA TYDLITÁTOVÁ – Golda Meierová dneška

 1. Tak to jsem zřejmě mírně nepobral. Je článek míněn 100% vážně, 80% vážně (tj. kombinuje reálné elementy s ironií) nebo se jedná o ironii od začátku do konce?
  Totiž, přijde mi to trošku protichůdné. Goldu Meierovovou za hrdinku svého druhu pokládám, na boji proti antisemitismu také nevidím nic špatného (pokud nesklouzne k extremistickému „honu na čarodejnice“) a tak mi nesedí jako nějaký negativní etalon. Stejně tak „abrahamovskou víru“ s prvním, byť majoritou persistentně nechápaným zákonem proti socialismu (kombinace přikázání „nepokradeš“ a „nebudeš závidět“ je kladivem útočícím na samotné základy socialismu) také nemohu vidět jako negativní etalon pro případ ironie.
  Na druhou stranu to snad ale nemůže být myšleno vážně, protože na petici D.O.S.T. vskutku nevidím nic špatného – ba naopak – a celou iniciativu pseudo-evangelíka Bárty a hysterii Tydlitátové pokládám za právě takový hon na čarodejnice a ukázkový příklad „argumentace“ ad hominem, jaký nemá v civilizované společnosti co dělat.

  Takže autore, prosím o vysvětlení: jde o ironii v prezentační formě oslavného artiklu Rudého Práva, kde se mj. navážíte i do Meierové a abhm.náb., o hybrida, kde úmyslně srovnáváte nesrovnatelné aby vynikl rozpor nebo o vážně myšlený propagační blábol?

 2. Adame, vždy som bral Vaše články ako zasvecené a smysluplné. Lebo je to ináč a propagujetě ty jediné správné ? Či stě vyznavačom tj správnej viery ? Prosím o vysvetlenie.

 3. Proboha živého, to snad není možné. Oni na sebe ti dva vzájemně píší chvalozpěvy! To sakra nemůžou dát dohromady alespoň partu o pěti podobně postižených jedincích, když už se musí takto vyprazdňovat, a psát to dokola, aby to nebylo tak nápadné?
  Btw… nevíte někdo, kolik lidí z toho seznamu určených k likvidaci od soudružky Tydlitátové už někdo alespoň oslovil? Na napadení se neptám, oni jsou stateční a nesmlouvaví jen v tlupách o třiceti a více lůzrech a tolik jich není.

  • V tomhle je možná Tydlitátová nevině, buďme spravedliví. Jde o to že by musela mít dost perfektní info o lidech v tom na první pohled velmi nesourodém seznamu.
   Představte si posadit naproti sobě ke stolu např. Václava Klasuse, Jana Baxanta a Daniela Landu. Všech jmenovaných si velice vážím, každého pro něco jiného, ale nedovedu si ani ve snu představit na čem by se asi tak shodli, v každém případě bych to teda chtěl vidět.
   Ani Tydlitátová nemůže být tak hloupá aby tohle nevěděla, i když hulení trávy udělá své, pravda. Tohle ale vypadá na provokaci ze strany čert ví koho, navíc jsou na tom kill-listu lidé poměrně neznámí. Na mě to budí dojem jako by někdo hackl účet na FB nějakému konzervativci a tam náhodně vybral jména pro tuto nebetyčnou pitomost.
   Když jsem tenhle „Tydlitátové“ kill-list ukázal známým, mnozí zalitovali, ba co více, cítili se uraženi že se na ně zapomělo 🙂

 4. Kriste Pane. Okamžitě mě napadlo to, co covera. Že je to obšlehnutej chvalozpěv na nějakou údernici z Rudého práva někdy z padesátých, s obměnou jmen a dobových reálií. Vypadá to jako fór. Jestli ne, je to hodně, ale HODNĚ vážný.

  • HODNĚ vážný to je, ono to tu totiž díky „aktivistům“ jako je paní Tydlitátová může zanedlouho jako v padesátých letech vypadat. A pak mnozí takovéto Ódy na radost budou muset psát povinně.
   Již dnes kdo nedrží stranickou linii novodobé národní fronty (politická korektnost, multikulturarismus a další sr…y) z dílny havlismu a NWO je bezdůvodně napadán a nálepkován opět stejnými ikonami z 50. let jako je fašista, sociálně necítící, blablabla…, aniž by se cokoli z toho zakládalo na pravdě.

   Dobrý článek na toto téma napsal Cover sem http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010081606

   Adam Bartoš to také chytil za správný konec, divím se že do většině nedochází. Každý přece vidí že tihle pravdoláskovci ve skutečnosti šíří jen nenávist a špínu na všechny kdo nejsou jako oni. Když napíšete takovýto chvalozpěv každý hned vidí ten kontrast mezi ním a holou skutečností ubohosti popisované osoby. Nerad bych panu Bartošovi vkládal něco do úst ale mám dojem že toto je pravé poselství tohoto článku.

   • Díky za odkaz, ten článek je skvělej. Nedivte se, že jsem na okamžik zatápal, jak to ABB myslí. U rotariána si člověk nemůže být nikdy na sto procent jistej.

 5. To je ta paní, co se zhulila a napsala seznam lidí, určených k likvidaci ? Tak to potom jo. Věřím, že je to skvělé děfče. I foto ledaccos napoví…

 6. …ale paní Tydlitátová je i krásná! (viz fotografie u článku) a z toho by se dalo zcela kauzálné i dovodit, že zcela recipročně jak je krásná, tak je i inteligentní! ať žije pravda a láska! (a ynteligence!)

 7. Pane Bartosi,

  pri vasem utlem veku (mladsi nez moje deti) zasnu jako pero nad vasim ZEALOTSTVIM a podivnou verzi ceske „pravicovosti z levych pozic“. Ja sam jsem pravicovy, az to mlati dverma (jeste z doby kdy to nebylo prudce popularni i v Praze), ale tak nejak civilizovane – ne cesky. S pani Tydlitatovou se pochopitelne zasadne mylite a za tyto radoby-sarkasticke metalni splasky, co na ni vrhate, byste se ji mel omluvit. Pani Tydlitatovou sice nectu porad, ale nepamatuji si, ze by napsala neco tak hloupeho jako vy ted.

  Zaujalo mne to neduveryhodne prehaneni „Boha“ na vasi strance a pak ten Turek v turbanu na vasem znaku. A navic vase jasna mohamedanska nesnasenlivost. Ze vy budete tajny muslim, vydavajici se za krestana jako ten nas blazen Obama? To vase zealotstvi a nesnasenlivost tomu jen napovida.

  Vasi zemi bych pral civilizovanejsi mladez nez vy.

  Ross Hedvicek, USA

  • Rossi, klid. To byl jen autorův „náročnější“ test IQ vlastních čtenářů, jenž podle některých zmatených reakcí pod článkem (až po „pingback“ níže) zjevně nedopadl nejlépe… Maladěc, Adam!

 8. Z celého článku jsem nepochopil, kdo ona paní je, oč se snaží.
  Tomáš Krystlík

 9. Co se to tu seběhlo za „Yntelektuální“ hovádka, jedná se o stálé čtenáře Bartoše, jo takhle, pak tomu rozumím. A nikdo se podepsat neumí, hlavně anonymně že?

 10. Seznam k likidaci napsal někdo zcela jiný a Věra Tydlitátová se pouze jednoznačně ohradila. Ale jinak souhlasím, že je to velmi VÁŽNÉ. Pan Bárta se odmítl přiznat, že udělal chybu (minimálně proto, že si informaci jako novinář neověřil z protizdroje, ovšem, pakliže si vše okolo kolem základní informace nevycucal ze svého dokonalého prstu).
  Pan Bárta se na své sbírce obrazového autochvalozpěvu na svých fotografiích pyšní mimo jiné fotografií s izraelskou vlajkou, přesto, že jeho osobní postoj (včetně tohoto článku) vypovídá zcela o něčem jiném. Pan chameleon Bárta by si snad už měl konečně ujasnit, kam patří.
  Apropos, covere i Q nepochybuji ani na vteřinu, že se jedná o ironii, značně primitivního ražení. Řekněme, že by to jako jedna z variant, mohlo být typické pro člověka, jemuž docházejí argumenty, ale je povivnen psát (třeba proto že je to na objednávku).

 11. Neni treba „sarkasticky zesmesnovat“ dalsiho cloveka. To jenom poukazuje na Vasi „questionable intelligence“ jako blogar, a mentalni „challenge“ jako clovek.

 12. Vcera v Merano (Sudtirol) mne obsluhoval sympaticky cesky mladik (okolo 25).. Kdyz jsem mu odpovidal odkukd jsem a ze jsem 1968 emigroval nevedel co se v roce 1968 udalo a to ani kdyz jsem se mu snazil napovidat.
  Vedle, na hrade Tirol pak vystupovala skupina ceskych rytiru a stylove oblecenych pani Perecht. Pripadal jsem si jako na pohrbu Milana Paumera.

 13. Pingback: Jak ze mne Tydlitátová CHTĚLA UDĚLAT ANTISEMITU « ADAM B. BARTOŠ

 14. Typicka „Bartosovka“ (ironicka pohadka zamerena na zesmesneni cloveka).

  Cudak Bartos ma zase mentalni prujem.

 15. Aha, tak to je Věrka Týdlítátů? Já myslel že je to foto Sášenka Vondrůch z dob jeho hípísáckého období života.

 16. Jedinečné! Česká soda se vrací. Tydlitátová je odporná osoba, netolerantní k jakýmkoli názorům, které ji nepřizvukují. Pro mě je Tydlitátová ztělesněním nenávisti. Navíc její pokusy o literaturu jsou ubohé…

 17. Pingback: Dvorana zvláštních návštěvníků (3): Věra Tydlitátová & Leo Pavlát | ČECHY ČECHŮM

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s