EUROOBČANÉ, CHYSTEJTE ŠRAJTOFLE. Přichází daň z uhlíku

O změně klimatu se dosud jen globálně diskutovalo. Teď se ale změní klima i v našich peněženkách. Oteplovači nám šrajtofle pěkně zahřejí, až nám z toho zmrzne úsměv.Princip daní je už po tisíce let stejný. Bohatí a mocní uvalují daň na chudé a bezbranné, aby si na jejich úkor mohli své bohatství a moc ještě více zvyšovat. Vcelku nic nového pod sluncem. V poslední době se ale stalo módou omlouvat daně jakýmsi veřejným dobrem, aby nás jejich vybírání tolik nebolelo a ještě jsme je dávali s radostí.

Něco v tom smyslu pronesl před časem v Evropském parlamentu jeden z poslanců euroskeptiků.

Narážel na daň, která se na nás nezadržitelně valí, třebaže je tou nejnesmyslnější, jakou si kdy lidstvo vymyslelo. Přestože totiž dosavadní plány alarmistů selhaly a jejich grafy se ukazují jeden za druhým jako podvrh, za údajné oteplování budeme nakonec stejně muset platit jako mourovatí. A to všichni, bez rozdílu.

Evropská komise chystá totiž pro celou EU novou daň. Platila by se ze spotřeby zemního plynu, uhlí a automobilových pohonných hmot – daň za CO2.

Ne, nejde o žert. Patřičná legislativa se už připravuje a europotentáti o svém plánu začínají veřejně mluvit.

Litevský eurokomisař pro daňovou oblast Algirdas Šemeta například plán na zavedení daně oznámil počátkem března v rozhovoru pro týdeník European Voice. Komise prý návrh na zavedení celounijní daně předloží možná už v dubnu. A do konce roku 2012 by mělo být hotovo.

A jak to tak vypadá, mezi členskými státy ani neexistuje žádný velký odpor. Některé země se pak dokonce – třeba jako Francie – na novou daň vyloženě těší. Slibují si od ní totiž vyšší daňové příjmy v současné ekonomické recesi.

CO NEJDE PO DOBRÉM…

Ne že bychom nařízení o dani z uhlíku neměli už dnes. Ale jsou dobrovolné. Současná směrnice o energetické dani dává jednotlivým členským státům možnost zavést uhlíkovou daň jen tehdy, pokud sami chtějí.

Daň z CO2 proto už dnes v určité podobě platí v některých evropských zemích, například Dánsku, Irsku, Švédsku a Finsku. Podobná daň funguje i ve Slovinsku, Velké Británii, Nizozemsku a Německu, i když zde není navázána na množství emisí oxidu uhličitého.

Nesměla by to ale být EU, aby nechtěla „dobro“ násilně vnucovat všem. Proto novela směrnice o energetickém zdanění paliv už příště nikomu na výběr dávat nebude a uhlíkovou daň zavede jako povinnost. Nejspíše od roku 2013.

Byrokraté to mají dobře vymyšleno. Systém emisních povolenek, které se dosud rozdávaly zdarma, by měl totiž naběhnout ve stejný čas. Od roku 2013 si elektrárenské společnosti i různé podniky budou muset povolenky na vypouštění CO2 už draze kupovat. A promítnou si je přirozeně do koncových cen, takže za ně zaplatí jeden každý z nás.

Očekává se, že by tak teplo mohlo podražit o 30 až 40 procent, zdraží se i elektřina. Některé studie předpokládají možný nárůst cen pro domácnosti asi o 30 procent.

Co pak neprodraží systém emisních povolenek, prodraží právě chystaná uhlíková daň, která by se měla dotknout všech bez rozdílu. Tedy i běžných spotřebitelů, kteří si povolenky (zatím?) kupovat nemusí.

Uhlíková daň tak zdraží cenu fosilních paliv, zdraží dopravu, zdraží výrobu elektřiny. Kdo topí uhlím nebo plynem či jezdí autem, bude muset sáhnout ještě hlouběji do svých peněženek.

„Tento nástroj zpoplatní emise CO2 subjektům, které nespadají do systému emisního obchodování, včetně dopravy. Bude to impuls k používání čistších paliv a úspornějších technologií,“ radují se už nyní ekonadšenci i na českém ministerstvu životního prostředí.

NENÍ ÚNIKU

Klimabláznění řádí ale i na druhé straně Atlantiku. I zde má být rok 2010 zlomovým. Za daň z CO2 zde lobbuje jak bývalý prezidentský kandidát demokratů John Kerry, tak současná Obamova administrativa.

Podle interních materiálů, které unikly na veřejnost loni na podzim, by uhlíková daň mohla daně Američanů zvýšit o dalších 15 procent.

Zatímco občané americké federace ale mohou doufat, že zákon neprojde senátem díky odporu republikánů, v evropské federaci je nástup uhlíkové daně téměř nezastavitelný.

Dá se sice čekat, že se proti postaví například Velká Británie, která tradičně veškeré nápady na harmonizací daní EU šmahem odmítá, v postlisabonské éře ale žádný odpor není pro Brusel nepřekonatelný.

Aby o tom nebylo pochyb, EU sebevědomě prohlašuje, že zavedení celounijní daně z uhlíku pro ni bude v příštích letech prioritou.

Takže, milí euroobčané, konec legrace a chystejte si šrajtofle. Ekošvindl si začíná vybírat svou daň.

Xantypa, 5/2010

1 komentář u „EUROOBČANÉ, CHYSTEJTE ŠRAJTOFLE. Přichází daň z uhlíku

  1. Jako jednotlivý občan nemám možnost se dozvědět kde ve svém konečném přesunu skončí daň z mých/našich/ peněz.
    Že zůstanou v našem státním rozpočtu, tomu asi nemusím věřit. Zároveň pro zkušenější pokládám otázku kde lze nalézt informace, kolik peněz se posílá na EU a na Lisabonský parlament. Parta z lisabonské vlády není charitativní organizace a tedy kolik prostředků se zasílá tam?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s