Lesenská proti NGOs: Někomu jsem šlápla na kuří oko

Na svém textu bych ani po této zkušenosti nic nezměnila, řekla pro Prvnizpravy.cz poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská, která na sebe upozornila, když varovala před neziskovými organizacemi financovanými ze zahraničí.  

PZ: Paní poslankyně, dovolte, abych vyjádřil obdiv k odvaze, se kterou jste jako jedna z mála upozornila na velký problém financování nevládních organizací. Myslím, že o tom, kterak jste trefila hřebíček na hlavičku, svědčí už i sama hysterická reakce médií a Vašich kolegů ze Sněmovny.

VL: Na rovinu – netušila jsem, co se tady rozpoutá a zda je to hodno obdivu. Nepostřehla jsem totiž jakoukoli dřívější debatu a navíc jsem zůstala v rozhovoru i ve svém vystoupení v Dumě v teoretické rovině, kterou najdete skutečně i v učebních textech nebo výkladech vysokých škol. Ale čím déle ten humbuk pozoruji, tím více jsem přesvědčena o tom, že jsem někomu šlápla na kuří oko. Rovnou však říkám, že nehodlám zkoumat komu a proč. To je na diskuzi odborníků.

PZ: Podle sdružení ruských a českých nevládních organizací jste se stala „součástí propagandy, která má za cíl rozmlžit potlačování neziskového sektoru v Rusku.“ Zástupci Rusko-evropského fóra se zase v reakci na Vaše výroky v otevřeném dopise ptají, „kolik jste za své prohlášení inkasovala peněz.“ Co na takové sprosté útoky říkáte?

VL: Nic neobvyklého. Dopadají tak všichni, které nelze zašoupnout do nějakého šuplíku vžité rétoriky.

PZ: Nelitovala jste svých slov, když jste viděla i reakce dokonce Vašich stranických kolegů či Vašeho předsedy Bohuslava Sobotky, který se je snažil omlouvat a mírnit?

VL: První reakce byla šok a samo sebou jsem si říkala, že si na pusu dám příště náhubek (vlastně jsem ho někde od novinářů dostala při projednávání tzv. „náhubkového“ zákona – asi ho budu muset najít). Ale když jsem v klidu znova procházela celý svůj text odpovědi i vystoupení, tak bych na něm asi nic nezměnila ani po této zkušenosti. Ale nikdy nehodnotím co by kdyby.

PZ: V čem podle Vás spočívá nebezpečí nevládních organizací placených ze zahraničí?

VL: Žijeme v globalizovaném světě, a to přináší mnoho problémů, na které lidstvo není připravené – nejrůznější technologie a jejich možnosti opět byly rychlejší, než posun v lidském myšlení a chápání. Lidské skupiny se vůči sobě stále chovají jako nepřátelské smečky lvů – v boji o teritorium zlikviduj slabšího! Jenže lidé nemají jen své tesáky. Problém vidím např. ve způsobu financování terorismu touto cestou. Ale už slyším protistranu, že pod tento pláštík se neschovám.

PZ: S jistou závistí sleduji, jak si s touto problematikou poradil ruský prezident Vladimír Putin. Co si myslíte o nejnovějších zákonných úpravách, které odsouhlasil ruský parlament a podle kterých se musí zahraniční nevládní organizace v Rusku označovat za „zahraniční agenty“ a dávat nahlížet do svého financování?

VL: Víte, neposoudím zákonné úpravy ani v Rusku ani v Americe ani kdekoli jinde – nejsem legislativec. A od toho bych čekala fundované nezávislé  rozbory odborníků a to i z hlediska dodržování lidských práv a svobod a dodržování demokracie v různých částech světa a v různých historických souvislostech. Všude na světě je možné zákony zneužít. A na rovinu. Určitě by mi vadilo a vadí, kdyby mě označili za „zahraničního agenta“ přesto, že odvádím svou práci ve prospěch sociálně nebo zdravotně postižené skupiny, pacientů, podporuji svůj sport, kulturu …. a to i díky financování ze zahraničních zdrojů.

PZ: Mohla byste vůbec pro české čtenáře trochu více popsat, v čem onen nový ruský přístup spočívá, protože u nás se o tom moc nemluví nebo média celou věc jen překrucují a démonizují.

VL: Je zajímavé, že vždy, když Rusko nějakým způsobem mění zákony, které se týkají nevládního sektoru, je kolem toho v zahraničí velký humbuk. Zákon, který Duma přijala, ukládá nevládním organizacím, které jsou financovány ze zahraničí zaregistrovat se u státní komise a pro jejich označení je použit speciální název „zahraniční agent“. Přijde mi trapné spekulovat o tom, proč ruský zákonodárce použil zrovna tuto formulaci. A také si myslím, že bychom se neměli vměšovat do věcí, které jsou výlučnou záležitostí Rusů. Nikdo tyto organizace nezakazuje. I u nás je povinná jejich registrace. Jen tak mimochodem z otevřených zdrojů vyplývá, že jen za posledního půl roku (od 21. listopadu 2012 do 26.března 2013) dostaly ruské nevládní organizace ze zahraničí přes 28,3 mld. rublů a většina organizací se novému zákonodárství nepodřídila. Co by se asi stalo v USA nebo u nás nepodřídit se zákonu?

PZ: Jsem přesvědčen, že bychom podobný zákon potřebovali i u nás. Je ale vůbec něco takového možné? Nazrála k tomu doba? Podle reakce médií to spíše vypadá, že na něco takového nesmíme ani pomyslet. Proč je to u nás takové tabu?

VL: Není to možné – sám jste si odpověděl. Vaše přesvědčení o potřebnosti podobného zákona u nás také nesdílím. Zákon jako takový všechny problémy nevyřeší, pokud se nemění a nevyvíjí i myšlení společnosti. U nás jsou tabu i jiné a určitě také důležité otázky nebo se debata nad nimi obrací v mlácení prázdné slámy – majetková přiznání, transparentnost financování politických stran, život a problémy národnostních menšin a sociálně vyloučených skupin, terorismus, extrémismus…

PZ: Dovedla byste říci nějaká příklady v ČR působících a ze zahraničí financovaných nevládních organizací, kvůli kterým bychom podobnou zákonnou úpravu potřebovali?

VL: Nedovedla. Ale ptám se, jakými cestami se naše zbraně přes embargo dostaly k radikálním islamistům v Sýrii.

PZ: Média se celé setkání, kterého jste se v Rusku účastnila, snažila dehonestovat s tím, že jde prý o pochybnou společnost. Chcete na to nějak zareagovat a uvést na pravou míru tu, co média překrucovala?

VL: Nechci na to reagovat – moje zkušenost je následující, čím víc budu něco vysvětlovat, tím víc se bude překrucovat (úsměv). Od 17. května 2013 je moje reakce veřejně přístupná ne webu http://www.lesenska-vladimira.eu a jsem přesvědčená, že je dostatečná.

PZ: Děkuji za rozhovor.

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s