VV a TOP 09: Ruské vs. americké zájmy

Po volbách byla napravo od středu veliká radost – konečně středopravicová vláda se silným mandátem a téměř podobným programem. Trojkoaliční soužití ale nemusí být vůbec idylické. Za novými stranami jsou totiž značně protichůdné zájmy.
O Věcech veřejných se v kuloárech hovoří jako o straně, za kterou stojí ruské peníze. A TOP 09 je zase orientovaná na Spojené státy: zahraničně-politicky (skrze postavy Karla Schwarzenberga či Václava Havla) a finančně (skrze sponzory typu Zdeňka Bakaly, emigranta do USA).

Uhlobaron sice oficiálně oznámil jen částku 7 a půl milionu pro TOP 09 (ODS dal 15 milionů a Věcem veřejným šest), umím si ale představit, že svému politickému příteli Karlu Schwarzenbergovi dal i více. Byl to ostatně Bakala, kdo se podílel na vzniku této strany a nějakých sedm milionů by „topku“ příliš nevytrhlo v době, kdy se za kampaně utrácejí stamiliony. V případě TOP 09 přitom nešlo jen o kampaň, ale o rozjezd zbrusu nového politického projektu se zázemím ve všech krajích. To není levná záležitost, stejně jako mediální péče, která byla této straně už rok věnována. Přízeň médií něco stojí a i když je Schwarzenberg miláčkem novinářů, pouze pro jeho modré oči o něm věčně psát nebudou.

Novostrana je samozřejmě částečně i projektem Miroslava Kalouska a nutno říci, že mu tento pokus o záchranu politického kabátu vyšel. Jeho dny v politice jsou ale i přes nedávný comeback sečteny a mezi některými zasvěcenými politiky se mluví o tom, že i poslední z dinosaurů brzy skončí.

Nabízí se pak otázka, komu strana zůstane. Jestliže dnes její tváře tvoří Kalousek na jedné a Schwarzenberg na druhé straně, její příznivce a členy pak jednak staré lidovecké kádry a druhak pravdoláskovští liberálové, a finanční zázemí zajišťuje Kalouskův Háva a Schwarzenbergův Bakala, tak po případném politickém pádu Miroslava Kalouska by ve straně převážilo pravdoláskovské křídlo.

Otázka je, co bude dříve – zda odchod dinosaura Kalouska nebo hostinského Schwarzenberga – on totiž druhý jmenovaný není úplně zdravý a nejmladší, takže ani on nebude v TOP 09 nijak dlouho. Svůj úkol – vytáhnout stranu do parlamentu – už splnil.

Ale i kdyby Schwarzenberg kvůli zdravotním komplikacím odešel dříve, než se zájmovým skupinám podaří vystrnadit Kalouska, neznamená to nijak oslabení křídla, které dnes Schwarzenberg ve straně představuje. Rozšafný politik je jen nastrčený maskot a lidé kolem Václava Havla jistě dodají další spolehlivé kádry ze svých rezerv. Ve srovnání s tím bude odchod Kalouska z výsluní „topky“ naopak znamenat faktickou likvidaci jeho lidoveckého křídla.

Strana, která tak dnes symbolicky stojí na dvou pilířích, do budoucna o ten jeden přijde. Pravdoláska převáží.

Dá se tedy předpokládat, že TOP 09 se brzy stane jakousi druhou stranou zelených – s programem a rétorikou sice poněkud odlišnou, ale v zahraniční politice dokonale loajální k americkým zájmům.

V jednom ze svých předchozích komentářů jsem napsal, že i u Věcí veřejných vidím podobné Havlovy souputníky. Jak by tedy strana mohla v budoucnu sehrát roli proruské strany, jak se mezi politiky hovoří?

Jednoduše. Zmiňovaní pánové (Telička, Švejnar, Zieleniec, Stránský) byli pouhými mediálními tvářemi bez skutečného vlivu na chod strany. Nejsou jejími členy, jen dodávali neznámému subjektu při volbách potřebného lesku. Nelze vyloučit, že bude Pravdoláska usilovat o to, aby pozici těchto svých „agentů“ ve Věcech veřejných posílila. Pod kontrolou ale stranu nemá. Kam Věci veřejné směřují, rozhoduje ten, kdo je financuje.

Můžeme se tak těšit na zajímavé koaliční střety mezi prozápadní „topkou“ a provýchodními „véčky“, kteří svou pravou (tedy spíše levou) orientaci dosud skrývají? Nejen to.

Opět se odvolám na drby z politických kuloárů – je už téměř jisté, že VV po čase otočí a stejně tak přirozeně, jako jdou nyní s Kalouskem, půjdou po předčasných volbách, které do dvou let vyvolají svým odchodem ze současné koalice, se sociální demokracií.

Je totiž jisté, že ekonomická krize bude v té době kulminovat a současná vláda bude muset činit spoustu nepopulárních kroků. Populisticky laděné VV si brzy uvědomí, že musí stát na straně lidu, jak ostatně už nyní Radek John v některých vyjádřeních naznačuje (šetřit ano, ale ne na lidech). A lid už bude mít v té době „pravicových“ reforem dost a půjde doleva. John půjde s ním.

Mezi politiky se šuškají o nynějších volbách ještě zajímavější věci, kterým se snad ani nechce věřit, takže o těch raději až příště. Ono už i to, co jsem zde napsal výše, poněkud boří zaběhnuté mediální mýty o tom, že nynější výsledek je pro pravici tím nejlepším, co si mohla přát.

www.prvnizpravy.cz

1 komentář u „VV a TOP 09: Ruské vs. americké zájmy

 1. Zajímavý a neotřelý přístup. Nicméně si nemyslím, že by o naši malou zemičku měl být takový škub mocností, a tak se toho tolik nebojím.
  Moje privátní politická futurologie uvažuje poněkud jinak. Známé klišé: Každá revoluce požírá své děti. Takovými dětmi jsou v jistém smyslu i ODS a ĆSSD. Obě strany jsou zkorumpované, vzájemně se obviňují z prorůstání organizovaného zločinu, obě mají v sobě Napoleony i buldozery i mafiány, usilují o ovládnutí justice a policie a naše občanská společnost konečně začíná chápat rizikovost těchto stran. Pokud nebudou schopny sebereflexe a sebeočisty, pak nejspíše na naší politické scéně skončí.
  Levice a pravice jsou dnes vnímány jako prázdné nálepky bez obsahu i našimi politiky. Osobně vnímám již delší čas ODS jako levicovou stranu a nedavno jsme opakovaně slyšeli na ČT Nečase „ODS je strana práce“, jakoby chtěl potvrdit „my jsme ta správná sociální demkracie“.
  Proto konzervatiním pravičákům udělalo radost, že se zde objevila skutečná konzervativní pravice, ve které garancí správné politiky se stal kníže Schwarzenberg. Nezůstane-li TOP 09 jen u pravicové rétoriky jako ODS, mohla by se stát leaderem české pravice.
  Podobnou obnovu levice měl zjevně na mysli i Miloš Zeman, ale neuspěl. Johnovy Věci veřejné jsou stranou skutečně nečitelnou a spíše levicovou, takže autor článku by mohl dobře předvídat, že tato levice se stane konstruktivnější levicí, když ČSSD se tolik přiblížila anarchistické KSČM, že s ní myšlenkově splývá. Pokud však ODS dříve nepřijme roli levice, ke které má v něčem zjevně blíže než k pravici.
  Zatím rozhodně nemám potřebu uvažovat o zániku TOP 09.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s