Vzpomínka na Dr. Karla Kramáře

V neděli, dne 18. května, se sešli v kryptě kaple pravoslavné církve na Olšanských hřbitovech občané, aby uctili památku prvního ministerského předsedy JUDr. Karla Kramáře, který zde odpočívá společně se svou ženou Naděždou Nikolajevnou. Pietní akt zahájila RNDr. Jindřiška Fikarová položením květin k společném hrobu manželů Kramářových. Mgr. Jan Skácel se ve svém následném vystoupení zabýval nejen jeho životními osudy, ale i situací, ve které se Kramář nacházel, jeho rychlým politickým vzestupem, ideou Novoslovanství, jeho zatčením, procesem, ve kterém byl spolu s dalšími třemi odsouzen k trestu smrti, posléze slavným návratem i jeho postupným odchodem z nejvyšších míst našeho politického života, přičemž zdůraznil i lidskou stránku tohoto vůdčího představitele československého nacionálního konzervativizmu. Předseda dnes obnovené Národní demokracie, Adam B. Bartoš, pak vyzdvihl osobnost našeho prvního předsedy vlády, kterého označil za nejvzdělanějšího politika naší historie, obrovského vizionáře, který se ve svých předpovědích nikdy nemýlil. Nicméně všechna jeho varování nebyla nikdy vyslyšena. Na závěr pak slíbil, že on i dnešní členové obnovené strany Kramářovy ideály nikdy nezradí. Pietní akt byl zakončen modlitbou.

Martin Kadlečík

Projev Adama B. Bartoše

Vážené dámy a pánové,
Stojím zde v roli nehodného následovníka předsedy politické strany, kterou se dnes snažíme obnovit jako stranu Kramářovu. Budiž to náš hold nejvzdělanějšímu, nejprozíravějšímu a jednomu z nejstatečnějších státníků, jakého jsme v uplynulých dvou stoletích měli.

Můžeme-li jej považovat za zakladatele Novoslovanství, pak je nutno připomenout i historický výrok z roku 1919, že bez demokratického Ruska neuhájíme svoji samostatnost. Vzpomeňme zásadní obhajobu našich národních práv, jeho heslo ve dvacátých letech minulého století „Němci do vlády, my do revoluce“, i hořké konstatování z roku 1935, kdy jasně dává najevo, že zde bude triumfovat hitlerovské Německo.

Připomeňme si i to, že veškerý jeho obrovský majetek pohltila politika a podpora emigrujícím Rusům. On byl tím, kdo za všech okolností hlásal boj proti sovětskému komunismu.

Jenže ono sobectví malicherných, hluchých a slepých k problémům doby způsobilo, že za všech okolností šlo o osamělý hlas geniálního vizionáře na poušti všeobecné ignorance.

A snad je možno i připomenout, že šlo o člověka nesmírně laskavého, družného, který nade vše miloval svou Naděždu, se kterou zde sdílí poslední místo věčného odpočinku.

Vážený pane doktore Karle Kramáři, jménem svým i všech Vašich stoupenců Vám slibuji, že Vašemu odkazu zůstaneme vždy věrni, zvláště pak v dnešní době, kdy se vede špinavá kampaň vůči našemu bratrskému a demokratickému Rusku. Vaše ideály nikdy nezradíme.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s