Regulérnost voleb v ohrožení

NE Bruselu – Národní demokracie důrazně protestuje proti manipulaci volbami, kterých se dopouští veřejnoprávní Česká televize. Na základě pochybných průzkumů vybrala 12 vyvolených stran, které se účastní hlavních televizních debat. Pětadvaceti zbylým zůstaly oči pro pláč. Ne tak nám. Chceme se bránit.

Jsme přesvědčeni, že dochází k jednoznačné politické manipulaci volbami. O práci ČT jsme si nikdy nedělali iluze, stejně jako je nám zřejmý pravý smysl existence agentur na průzum veřejného mínění, kdy skutečným důvodem jejich importu ze Západu po roce 89 byla snaha ne zjišťovat, ale formovat (manipulovat) veřejné mínění.

Manipulace ze strany ČT i ze strany agentury STEM/Mark, se kterou ČT spolupracuje, však dosáhla hranice, kterou nehodláme akceptovat.

Proto podáme stížnost na ČT volební komisi při Ministerstvu vnitra. Dopisem se také obracíme na vedení České televize a agentury STEM/Mark.

ČT tradičně svévolně vybírá konkrétní politické strany, které zvýhodní pozváním do sledovaných předvolebních debat, pomocí nasmlouvaných agentur. Pravidelně jde o agentury Median a STEM/Mark.

Letos zašla ČT ještě dál a spoléhá na to, že se veřejnost nebude ptát a politické strany se nebudou bránit. Jaké jsou konkrétní metody manipulace?

1) ČT už dopředu oznámila, že k výběru do debatního studia ČT zahrne v úvahu nejen výsledky aktuálních voličských preferencí, ale „tvrdá data“, kterými myslí – tradici politické strany, velikost členské základny či významnost zastoupení v některé z komor Parlamentu České republiky. To je první podvod, kdy jsou ze hry vyšachovány strany nové, které se poprvé ucházejí o voličskou přízeň.

2) Agentura STEM/Mark se ani nerozpakovala udělat skutečný průzkum volebních preferencí, ale vykouzlila neuvěřitelná čísla pomocí zavádějící metody volebního potenciálu, kdy nezjišťuje, jaké preference strana má, ale jaké nejvyšší by mít mohla. Tak se dostane nejen k neuvěřitelným číslům (typu 37 procent pro Andreje Babiše), ale vysvětlí tak i to, jak se do seznamu dvanácti vyvolených může dostat i Strana zdravého rozumu, které průzkum přisoudil tříprocentní voličský potenciál, ač v žádných průzkumech nefiguruje a v minulosti dosahovala mizivých volebních výsledků (volby do PSP 2002 0.22 %, 2006 0.46 %, 2013 0.27 %, volby do EP 2004 0.27 %).

3) V průzkumu dochází k jednoznačnému zviditelnění některých stran, které neodpovídá jejich reálným výsledkům. Například Svobodní ve třech předchozích průzkumech (SANEP 2. 4., SANEP 17. 4., ale i samotný průzkum STEM – volební model) získali kolem procenta, ale podle Herzmanova průzkumu mají náhle pět procent.

4) Vše probíhá neuvěřitelně rychle, bez jakékoli možnosti celospolečenské debaty. ČT zveřejnila průzkum a hned druhý den začala vysílat předvolební debatu – zřejmě spoléhá na to, že se nikdo neozve, že mediální manipulaci všichni přijmou. My se s tím spokojit nehodláme.

Rekapitulujme:

1) ČT zvýhodňuje 12 z 38 politických stran. V této dvanáctce se objevují strany zavedené, kde je informování o jejich výsledcích na místě, stejně jako překvapivě strany, jejichž uvedení mezi dvanáct vyvolených působí spíše jako špatný vtip.

2) ČT viditelně poškozuje naši politickou stranu, která má jistojistě vyšší volební potenciál než Strana zdravého rozumu, přesto není do seznamu zařazena.

3) Vše působí dojmem, že od počátku existovala snaha vybrat dvanáct stran. Zbylá místa této dvanáctky byla zaplácnuta stranami, které hrají roli jakéhosi křoví, aby nemusely být přizvány strany, které jsou pro voliče skutečně zajímavé a které přitom ohrožují zájmy současného establishmentu.

4) ČT se tak evidentně dopouští trestného činu maření a ovlivňování voleb s trestní sazbou až pět let nepodmíněně.

5) Máme podezření, že došlo k podvodu. Je velmi nepravděpodobné, že by se těchto manipulací odpovědní vedoucí dopouštěli pouze za účelem ovlivnění voleb bez získání vlastního prospěchu. Prověřit tuto skutečnost by měly orgány činné v trestním řízení, které by se touto kauzou měly začít podle našeho názoru co nejrychleji zabývat.

6) NE Bruselu – Národní demokracie požaduje celou záležitost prošetřit, jinak zpochybní platnost voleb.

Adam B. Bartoš – předseda; Ladislav Zemánek – místopředseda

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s