Proč musela zemřít Anna Veverková?

Jistě. Lidé umírají na vozovce a umírají i na přechodu pro chodce. Jistě. I padesátiletá žena může zemřít na přechodu pro chodce. Jistě. I novináři umírají, i mluvčí vlády umírají. Ale zemře-li na přechodu pro chodce padesátiletá novinářka, později mluvčí vlády a poté aktivistka hnutí ANO 2011, která něco o bezpečnosti určitě ví, když si za manžela vzala vládního bodyguarda, je to zkrátka podezřelé.


Samozřejmě musíme vzít v úvahu, že mohlo skutečně dojít k souběhu několika nešťastných náhod a že celá tragédie má přirozené vysvětlení. Tento postoj zaujala veškerá média, která smrt Veverkové nikterak nekomentovala, pouze o ní krátce referovala. Jako člověk, kterého baví psát o tom, o čem druzí nepíší, si proto dovolím vnést do celého případu pár otazníků.

Veverková byla bývalá novinářka České televize, která se později stala mluvčí vlády Vladimíra Špidly (2002-2004). Byla držitelkou ocenění Mluvčí roku 2002 a v roce 2005 byla dokonce uvedena do Síně slávy českých mluvčích. Kromě toho obdržela i cenu za investigativní žurnalistiku, kterou vydává Mezinárodní konsorcium investigativní žurnalistiky.

Po odchodu z Úřadu vlády pracovala jako ředitelka marketingu VZP a na podzim 2011 se stala i spoluzakladatelkou Babišova hnutí ANO 2011. Pro Andreje Babiše ve svém volném čase pracovala jen do chvíle, kdy se podnikatel své protestní hnutí rozhodl přetvořit v politickou stranu – v tu chvíli se cesty Veverkové a Babiše rozcházejí.

V pondělí 10. června srazilo Annu Veverkovou na přechodu pro chodce v blízkosti jejího bydliště na Praze 4 auto. Upadla do kómatu a ve čtvrtek téhož týdne v motolské nemocnici zemřela.

To, že zemřela v den, kdy byla spuštěna razie na Úřadu vlády, bude spíše náhoda, protože automobil ji porazil už v pondělí a Veverková přes tři dny bojovala o život. Ale není těch náhod přesto poněkud hodně? Žena ve věku Anny Veverkové se jistě uměla po přechodu pro chodce pohybovat obezřetně, tím spíše, pokud měla informace, které obyčejný smrtelník vědět nemůže. Jako novinářka a člověk dobře obeznámený s politickým prostředím musela vědět, že si má na vozovce dávat pozor. Přesto ji porazilo auto. Není to zvláštní?

Další náhoda: auto ji porazilo v blízkosti jejího bydliště. Umíte si představit tu náhodu, že vyjdete z domu a v tu chvíli vás přejede auto? Já ne, ale umím si představit, že když chcete někoho autem porazit, počkáte si na něj tam, kde je největší pravděpodobnost, že ho zastihnete – v blízkosti jejího domu / bytu.

Ročně zemře jistě několik lidí, které porazí automobil dokonce na přechodu pro chodce – i to se může stát. Ale když se to stane takto exponované ženě, měli bychom zbystřit. A měli bychom si klást otázky – například tu, zda nebyla pro někoho nepohodlná. Zda nevěděla něco, co si měla s sebou odnést do hrobu. Zda nevěděla příliš mnoho.

Andreje Babiše, se kterým Veverková ANO zakládala, její smrt velice zasáhla. „Chtěl bych vyjádřit hlubokou soustrast především její rodině, která to teď bude mít hodně těžké. Pomůžu, jak budu moct. Když se teď dívám na svět kolem nás, přemýšlím, jak vlastně pan Bůh funguje,“ obviňoval Boha z její smrti ve svém emotivním prohlášení Andrej Babiš, který na svých webových stránkách zveřejnil podrobnosti nehody.

Později Babiš „věnoval“ Anně Veverkové svoji koupi vydavatelství Mafra. „Akvizici Mafry bych rád věnoval Aničce Veverkové. Byla to skvělá ženská, výborná novinářka, měla by z toho určitě radost,“ napsal Babiš na Twitteru týden poté, co se s Němci dohodl na koupi vydavatelství, které tiskne MF DNES a Lidové noviny.

Nebyl jsem sám, koho podivná smrt zaujala. Pod články na internetových portálech, které zprávu o smrti Veverkové přinesly, někteří čtenáři vyjadřovali svůj údiv a pochybnosti nad přirozeností této smrti novinářky. Dnes už ale tuto diskuzi na internetu nenajdete, byla zrušena.

Rovněž policie, kterou jsem oslovil s prosbou o sdělení podrobností, hrála dlouho roli mrtvého brouka a přesvědčovala mne, že nemůže dohledat tuto konkrétní nehodu, pokud nejsem schopen uvést její přesnou adresu a čas. Ale jak ho mohu znát, když jsem tam nebyl a nevím podrobnosti jako pan Babiš (který napsal, že ji porazil 19letý mladík, jak věděl od pozůstalých). Já ale nejsem Babiš a nevím nic víc, než co se psalo v médiích. Datum a přibližný čas ani jméno zraněné policii nestačily. Prý se v ten den stalo v Praze 60 dopravních nehod. Není to divné?

Trvalo týden, než policie dodala některé podrobnosti nehody a potvrdila fakt, že nehodu stále vyšetřuje. Aspoň něco.

Ale dopátrat se pravdy nebude zřejmě žádná jednoduchá záležitost.

Přesto bychom tuto událost měli podržet v paměti, protože má možná větší význam, než tušíme.

Je to vzkaz pro Andreje Babiše? Jde někdo po něm a jeho lidech?

Kdo čteš, rozuměj…

1 komentář u „Proč musela zemřít Anna Veverková?

  1. Občas se zajímám o to, oč se naopak nezajímají orgány činné v trestním řízení. V ten večer, kdy jsem se z internetu dozvěděla o úmrtí A.V., vybavila se mi situace, kdy jsem kdysi odcházela z obchodu a pak jsem se ještě venku neplánovaně zastavila, protože jsem to se množstvím nakoupené zeleniny přehnala a padal mi z tašky pórek. Ze směru, odkud auta nevyjíždí (nepřípustné) a přecházející lidé se tam ani neotáčejí, projelo velmi rychle tmavé auto s tmavými skly. Bylo to v momentě, že bych byla autem poražena, kdyby mi nepadal ten pór, který mě na poslední chvíli pozastavil. Napadlo mě později, že to auto někdo navigoval.
    Nehoda, kterou má vrstevnice nepřežila, by měla být vyšetřována politicky široce.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s