Víme první: I nová vláda se bude scházet s vládou Izraele

Předchozí kabinet Petra Nečase udržoval nadstandardní vztahy s vládou Izraele a pravidelné oboustranné návštěvy na nejvyšší úrovni se konaly co čtvrt roku. Podle všeho bude trend sbližování obou zemí probíhat i vlády premiéra Rusnoka.
Letos na jaře při jedné z mnoha svých návštěv Izraele se tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nechal z Jeruzaléma slyšet, že se letos v létě uskuteční další společného jednání obou vlád. Ponechme nyní stranou, že podle vlády by šlo oficiálně teprve o druhé společné jednání, kdežto v praxi proběhly už podobné schůzky třikrát a ohlášená měla být v pořadí už čtvrtá svého druhu.

Nedávný pád vlády Petra Nečase mohl nastolit otázku, co se na této praxi s nástupem nové vlády Jiřího Rusnoka změní. Byla to spíše otázka teoretická, protože se už dopředu dalo očekávat, že vztahy s Izraelem se nijak nezmění. – čtěte také: Věděl Mossad o pádu vlády?

Přesto se redakce Prvnizpravy.cz oficiálně dotazovaly, jak bude jednání s izraelskou stranou pokračovat za nových podmínek – zda dojde jen k posunutí termínu společného jednání či zda vláda pravidelné schůzky nepřehodnotí.

čtěte také: Známe členy Česko-izraelského fóra. Výstupy ne

„Pokud jde o zahraniční politiku vlády pana premiéra Jiřího Rusnoka, její hlavní linie budou zasazeny do rámce programového prohlášení vlády. K cílům nepochybně bude patřit, aby Česká republika i nadále v mezinárodním kontextu vystupovala jako spolehlivý partner,“ uvedl pro Prvnizpravy.cz mluvčí vlády Jan Hrubeš s tím, že ke konkrétním zahraničním jednáním se v tuto chvíli Úřad vlády vyjadřovat nebude.

Z diplomaticky řečeného vyjádření nicméně vyplývá, že vláda zřejmě bude pokračovat v takové míře spolupráce, kterou nastolila vláda předchozí.

čtěte také: Bradáčová a Zeman na setkání s 60 izraelskými advokáty

„Lze však konstatovat, že v původně plánovaném termínu na počátku července se mezivládní konzultace České republiky se Státem Izrael neuskutečnily,“ dodal mluvčí. Až dosud totiž nebylo jasné, v kterém červencovém termínu měla schůzka proběhnout. Až z Hrubešova vyjádření je jasné, že byla plánována na počátek července, tedy na termín, který už vypršel.

To potvrzuje i ministerstvo zahraničí. „Druhé společné zasedání vlád České republiky a Státu Izrael bylo plánováno na 9. července 2013,“ uvedl tiskový odbor MZV na dotaz redakce Prvnizpravy.cz.

Podle MZV se „jedná o standardní formu spolupráce vlád, kterou Česká republika využívá i ve vztahu k jiným státům.“ Není ale jasné, k jakým, protože například ve vztahu k našemu nejbližšímu sousedu, Slovensku, bylo této formy jednání použito až v říjnu 2012, tedy hodně dlouho po podobném jednání s Izraelem.

Ministerstvo zahraničí zároveň potvrdilo, že nedošlo ke zrušení společného jednání vlád obou zemí, ale jen k jeho odložení.

„Výše uvedené jednání bylo z důvodu naší vnitropolitické situace odloženo. Nový termín prozatím nebyl stanoven,“ doplnil také tiskový odbor české diplomacie.

Společné jednání Netanjahuovy a Rusnokovy vlády se tedy zřejmě konat bude.

http://www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s