Víme, jak Karel opustil MZV: Umaštěné sako a naštvaný výraz

Škoda, že před budovou Černínského paláce nestály filmové štáby ve chvíli, kdy odsud odjížděl dnes už bývalý ministr zahraničních věcí, vtipkuji mezi sebou zaměstnanci MZV. Takový pohled by totiž stál za zaznamenání, dobírají si diplomaté svého předchozího šéfa.

Redakce Prvnizpravy.cz zaznamenala rozpačité průpovídky některých diplomatů na adresu bývalého šéfa resortu, který podle nich velmi nelibě nesl skutečnost, že se musí se svým úřadem rozloučit.

Víme, jak Karel opustil MZV: Umaštěné sako a naštvaný výraz

„Škoda, že před Černínem nestál žádný filmový štáb, když Schwarzenberg v pomačkaném oděvu a košili plné mastných fleků nastupoval do auta po předání úřadu,“ uvedl pod podmínkou anonymity pro redakci serveru Prvnizpravy.cz jeden z českých diplomatů.

„Naštvaný výraz, hodil sako na sedadlo a práskl dveřmi – skutečně důstojný odchod,“ dodal ironicky. O Schwarzenbergově oblečení pak prý škoda hovořit.

„Karel“ měl ten den na sobě džíny, košili plnou mastných fleků a pomačkané tvídové sako. Ostatně – v tomto oděvu ho zachytil i resortní fotograf. To se na tak slavnostní chvíli jako je setkání s premiérem a uvedení do úřadu nového ministra nemohl Karel Schwarzenberg obléknout trochu lépe?

A o čem toto uštěpačné povzdechnutí diplomatů svědčí? Předně o tom, že Karel Schwarzenberg nebyl „v baráku“, jak se Černínskému paláci říká, příliš oblíbený. Když jsme u těch přezdívek, jemu samotnému se zde neřeklo jinak než „Dědek“. Mnozí zaměstnanci ministerstva zahraničí si asi oddychli, když Karel Schwarzenberg předal kancelář svému nástupci.

Třebaže havlistický tisk nepřestává Schwarzenberga líčit jako jednoho z nejlépe se oblékaných českých politiků a jedinečného gentlemana, není to poprvé, co Schwarzenberg prokazuje naprostou neschopnost sladit své svršky. V živé paměti ještě máme červené ponožky, o špinavém motýlku a saku plném lupů psala kdysi i Petra Paroubková a o Schwarzenbergových mastných flecích na košili se mezi diplomaty povídá nejedna historka.

Celá popisovaná událost pak dobře vypovídá o tom, jak těžce Schwarzenberg nese svůj odchod z oblíbené funkce. Když nemůže být vlivným a všemi respektovaným ministrem, pak na etiku a dobré mravy kašle a diplomacie je ta tam. Jeho skandální výroky na adresu prezidenta Miloše Zemana pro rakouský tisk pak jsou nejen hrubým porušením diplomatických zvyklostí, ale podle domácích politiků svědčí i o tom, že zloba „Karlovi“ už asi nadobro zatemnila úsudek.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s