Skandál: Ratha soudí stážista, co dříve dělal dopravní nehody

Jeden by čekal, že u tak ostře sledovaného a politicky citlivého případu, jakým je kauza Rath, nasadí justice ostříleného matadora a profesionála s velkým respektem. Kauzu Rath přitom řeší soudce stážista.

12.srpen 2013 – 14:28
Už třetím dnem běží soudní líčení v případu údajné korupce bývalého hejtmana a poslance Davida Ratha. Trestní senát řídí soudce Robert Pacovský.

Pacovský je ale soudce okresního soudu, který je na Krajském soudu jen na stáži. Tedy člověk, kterého nadřízení na chvíli vytáhli na výsluní a když se osvědčí, na výsluní zůstane. Pokud ne, půjde zase tam, kde byl předtím – na okresní soud.

Server Prvnizpravy.cz už informoval o tom, že institut stážisty velice nadužívá vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která si na Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze přitáhla podle našich informací podobných stážistů hned několik. Stážistou na VSZ v Praze je například ústecký žalobce Jiří Pražák, který od počátku v Ústí nad Labem Rathovu kauzu dozoroval. Právě v Ústí nad Labem Bradáčová působila předtím, než odešla do Prahy, kam si Pražáka vzala s sebou.

Zpolitizovaná kauza: Pomáháš nám s Rathem? Odměníme tě

Odměna neminula ani soudce Šnajdra, který pomohl Ratha dostat za mříže – z řadového soudce povýšil na předsedu okresního soudu.

Ale co dostane za odměnu Robert Pacovský, když se mu podaří sehrát před veřejností přesvědčivé divadlo a Ratha odsoudit? Když bude šikovný, zůstane, kde je – tedy na Krajském soudu v Praze. Když se mu svěřený úkol splnit nepodaří, bude se muset poroučet zpět, na okresní soud, kde bude soudit do konce života.

Zdroj redakce Prvnizpravy.cz tvrdí, že Pacovský dostal údajně nůž na krk – když Ratha správně odsoudí, může být spokojen a kariéra ho nemine. Má na to však čas do konce roku.

Pacovský soudí na zkoušku

Podle Krajského soudu v Praze, kde Pacovský stáž vykonává, je ale institut stážisty normálním jevem.

„Robert Pacovský je jmenovaným soudcem. Zákon o soudech a soudcích zavádí institut stáží soudců na vyšších soudech (z. č. 6/2002 Sb. § 68). Charakter práce např. na trestním úseku okresního soudu a trestním úseku krajského soudu je velmi odlišný. Z toho důvodu jsou stáže využívány k tomu, aby soudce mohl před tím, než je k vyššímu soudu přidělen nastálo, posoudit, zda je pro něj taková práce vhodná. Jsou soudci, kteří jsou celou svou profesní kariéru činní raději na okresním soudu,“ uvedla pro Prvnizpravy.cz mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

Jinými slovy tím ale přiznala totéž – Pacovský soudí na zkoušku. Na Rathovi si zřejmě vyzkouší, zda má na takové případy žaludek, nebo zda mu nebylo lépe, když se zabýval méně důležitými případy. Proč se ale tak citlivá kauza, na které svým způsobem závisí osud české politiky, svěřuje do ruky právě soudci, který se teprve rozkoukává?

Není tím důvodem právě to, že soudce v pozici stážisty je pod větším tlakem (a snáze manipulovatelný) a v touze po kariéře tak může plnit poslušněji příkazy, které jdou z vyšších míst? Vždyť rozsudek v kauze Rath je podle právníků už dlouho hotový…

Rath před soudem: Za mým obviněním stojí Bradáčová a Stříž

„Stáž může trvat až 3 roky. Po tuto dobu je soudce u Krajského soudu přidělen k určitému senátu. Na Krajské soudu jsou senáty specializované. Některý je specializovaný na násilnou trestnou činnost, jiný např. na věci s mezinárodním prvkem, trestné činy mladistvých apod. Pan mgr. Robert Pacovský byl po nástupu na stáž přidělen k senátu se specializací na trestné činy spáchané policisty a věci dopravní, řízení ve věcech korupce veřejných činitelů, korupce při veřejných zakázkách, korupce při veřejných soutěžích, korupce při dražbách (vyhl. a. 202/2007 Sb.),“ vysvětluje dále Steinerová.

Kauza Rath byla Pacovskému podle mluvčí přidělena „na základě tzv. rotačního systému“ zhruba po roce působení na Krajském soudu.

„To znamená, že i soudce na stáži je plnohodnotným soudcem a zákon o soudech a soudcích s tím takto počítá,“ ubezpečuje Steinerová.

Pacovský je soudcem od roku 2003. Soudil na Okresním soudu v Kolíně, poté na Okresním soudu Praha – východ. Stáž na Krajském soudu v Praze už u něj byla podle Steinerové plánována od roku 2010. „Z důvodu nízkého personálního obsazení okresního soudu na ní mohl nastoupit až od 1. dubna 2012,“ dodala.

Takže si to zrekapitulujme. V dubnu 2012 přichází Pacovský na stáž na Krajský soud a rok se učil soudit „trestné činy spáchané policisty a věci dopravní, řízení ve věcech korupce veřejných činitelů, korupce při veřejných zakázkách, korupce při veřejných soutěžích a korupce při dražbách.“

To je ale docela široký záběr a redakci by zajímalo, jak mohl za rok nabrat tolik zkušeností, aby byl určen za soudce v případu Rath, v jedné z největších a nejdůležitějších polistopadových politických kauz. Informace o tom, že to bude právě Pacovský, kdo bude Ratha soudit, přinesla média totiž už na začátku letošního dubna – tedy přesně rok poté, co Pacovský na stáž nastoupil.

Podívejme se také, jaké případy dosud Pacovský řešil: začínal jako okresní soudce v Kolíně, kde měl na starosti například případ mladého řidiče autobusu, který na Slovensku špatně odbočil a při následné nehodě zemřeli čtyři lidé. U pražského krajského soudu pak uložil 18,5 roku vězení zloději, který loni v květnu ve Velvarech ukradl dodávku. Když ho její majitel chtěl zastavit a stoupl si před auto, tak ho přejel a usmrtil.

Média přesto tvrdí, že Pacovský se specializuje na případy politické korupce a vytvářejí dojem, jakoby byl Pacovský na souzení tohoto druhu trestné činnosti odborníkem (například Aktuálně.cz ho představuje jako „experta na korupci“). Jenže Pacovský za korupci ještě nikdy nikoho neodsoudil. Záměrně jsme se na to ptali mluvčí soudu, ta se ale otázce vyhnula.

„Robert Pacovský byl vedením Krajského soudu v Praze vybrán na stáž pro své soudcovské kvality při rozhodovací činnosti na prvním stupni. Vzhledem k tomu, že na okresních soudech se projednávají z pohledu trestního práva méně závažné kauzy, nebyl vybrán pro zkušenosti s korupčními kauzami ze soudu z vyššího stupně, ale pro svou dosavadní rozhodovací činnost, kterou vyšší soudy u soudů nižších v rámci odvolací agendy sledují,“ uvedla Steinerová.

A to není vše. Pacovský, jak zjistila redakce serveru Prvnizpravy.cz, má navíc problém, který řeší policie. V souvislosti s kauzou Rath pozval Pacovský k sobě do kanceláře novináře a ukázal jim Rathův spis a dokonce je nechal dokumenty fotografovat. Do médií tak unikly celé stránky Rathova spisu včetně osobních údajů jako jsou rodná čísla apod. Případem se už zabývá policie, jak vyplývá z materiálů, které má redakce k dispozici.

http://www.prvnizpravy.cz

1 komentář u „Skandál: Ratha soudí stážista, co dříve dělal dopravní nehody

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s