Plán na záchranu ODS: Návrat a usmíření Klause a Topolánka

Když jsem slyšel poprvé o „plánu“ na záchranu ODS, který by spočíval v návratu a usmíření obou předchozích předsedů – zakladatele ODS Václava Klause i jeho nástupce Mirka Topolánka, musel jsem se při té myšlence pousmát.

9.srpen 2013 – 20:40
Nápad je to dobrý, tah nečekaně chytrý a marketingově by jistě skomírající stranu mohl postavit na nohy.

Ale že by si dva tak nesmiřitelní oponenti jako Klaus a Topolánek mohli podat ruce, to si jaksi neumím představit. Ne, že by situace nebyla tak vážná na to, aby podobné gesto nebylo třeba, ani ne proto, že bych si neuměl představit tento typ politické dohody (vždyť na takových nečekaných spojenectvích politika do jisté míry stojí), ale spíše proto, že jsem Mirka Topolánka vždy považoval za někoho, kdo ODS pomáhal – ať už vědomě či nevědomky – rozkládat. Kdo je za její pravdoláskařský charakter neoddiskutovatelně zodpovědný. Tento člověk že by měl být nyní její záchranou?

Jistě – stav, který Topolánek odstartoval a trendy, které pomáhal stvořit, došly tak daleko, že i jemu se už některé průvodní jevy jimi způsobené krize ODS zajídají a bije proto na poplach. Jistě, za Topolánka vyhrála ODS asi patery volby po sobě. Ale přesto: záchrana ODS by přece daleko více slušela Václavu Klausovi samotnému, který stranu založil, vypiplal a vždy o její charakter tvrdě bojoval i v dobách, kdy mu to už klidně mohlo být jedno.

Připouštím ale, že v této straně (nebo spíše v tom, co po ní zbylo) jsou i lidé, kteří z nějakého důvodu respektovali kromě vůdcovství Václava Klause i přínos Mirka Topolánka. Neptejte se mne, jaký byl, ale lidé, kteří v něho věří, v ODS stále existují. Spojení těchto dvou osobností by tedy mohlo stmelit celou stranu, stejně jako přilákat voliče, přesněji řečeno mnohem víc voličů, než kolik by jich přilákal návrat jen jednoho z politiků, protože voliči často jednoho z této dvojice mohou a druhého nemusí.

To vše mi běhalo hlavou, když mi můj známý vykládal o tomto plánu, který vznikl v hlavě jednoho mladého poradce. Jakkoli je spojení Klaus – Topolánek skoro nemyslitelné a nepředstavitelné (a to nejen pro averzi, kterou měl Václav Klaus k Mirku Topolánkovi, ale i pro averzi, kterou měl Topolánek ke Klausovi – jen vzpomeňme na Topolánkovy jedovaté výroky a útoky vůči prezidentovi, i na kongresu ODS těsně po Topolánkově rezignaci), je vpravdě klausovské. Ten, kdo ho vymyslel, má fantazii a originální tvůrčí myšlení – to, co Klaus po ostatních vždy vyžadoval a co u politiků postrádal a k čemu je naopak nabádal – k nečekaným řešením a jedinečným tahům oproti krátkozrakým politickým krokům bez špetky fantazie, které vždy předváděl zbytek politické reprezentace. Tenhle nápad má něco z toho.

A co na to Klaus? ptal jsem se svého zdroje. Ten pokrčil rameny. Co na to Klaus, se prý ještě neví, ale Topolánek by do toho šel. Plán počítá s tím, že by kandidovali křížově – Klaus v Ostravě a Topolánek v Praze.

Zajímavé, zajímavé, přikyvoval jsem a představoval si, jak by po takovém nápadu letěly preference ODS raketově vzhůru.

A jak je vidět z jeho rozhovoru pro časopis Týden, myšlenka se Topolánkovi líbí hodně, když jí dal v rozhovoru takový prostor.

„Pokud by Klaus tu chuť a sílu opravdu měl, mohlo by to vnést na pravici novou dynamiku. Nehledě na naše rozpory, které mi dnes připadají malicherné,“ řekl Topolánek v rozhovoru k možnému návratu Klause do ODS do role čestného předsedy a člena grémia, načež se Týden Topolánka zeptal, zdali by nebylo pěkné završení, kdyby se s Klausem chytili za ruce a začali spolu zachraňovat ODS.

Topolánek nejprve dělal okolky, ale pak přiznal. „Dokonce bych to i po všech našich peripetiích byl schopen udělat. (…) Pokud o to Klaus bude stát a ta situace to bude vyžadovat, půjdu s ním třeba i na barikády,“ odpověděl expředseda ODS.

Klausův spolupracovník Ladislav Jakl pak Topolánkova slova okomentoval tak, že je vůbec otázka, zda by ODS o takovou záchranu vůbec stála. Což je výrok na první pohled sice pesimistický, ale nikterak nepopírá výše naznačené.

Znamená to, že si oba muži plácli a že se můžeme těšit na to, že politika zase začne být zajímavá?

Nelze přece přehlédnout, že v některých aspektech si Klaus i Topolánek notují. Oba například téměř identickými slovy zkritizovali ústavní puč Ivo Ištvana a oba stejně (v té souvislosti) varují před zánikem politiky jako takové.

A mají pravdu. Výjimečně se shodují. Není dramatická situace, jejímiž jsme svědky, dostatečným důvodem k tomu, aby spojili síly a zachránili ODS, potažmo českou politiku? Tím spíše, že podobně silný hráč, Miloš Zeman, jen nepatrně jiným způsobem zachraňuje ČSSD (a potažmo českou politiku)?

Zeman a Klaus zachraňující českou politiku? Mně se ta myšlenka líbí. I toho Topolánka bych pro ni zkousl…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s