Ostuda TOP 09 roste. Bordel v Husově kostele jí nevadí

Redakce Prvnizpravy.cz už informovala o otevřeném dopisu památkářů a historiků, kteří upozornili na nový vývoj kauzy kostela Sv. Archanděla Michaela na Starém Městě pražském. Místo toho, aby byli vyslyšeni, nový primátor jejich skupinu nejspíše rozpustí.

Podle informací redakce totiž na úterním hlasování rady hl. města Prahy hrozí schválení bodu, kterým se ruší pracovní skupina primátora pro revitalizaci Staroměstského náměstí. Právě její členové ve zmíněném otevřeném dopise protestovali proti tomu, aby se nemravné služby znesvěcující významnou křesťanskou památku, legalizovaly skrze vydání stavebního povolení, o které majitel kostela usiluje.

Byli to totiž právě členové primátorovy komise, kteří odhalili, že majitel kostela Jerri Nowikovski usiluje o přestavbu kostela na obchodní tržnici s několika místnostmi v podkroví, které by sloužily prostituci. Ta se už nyní neoficiálně v horních patrech kostela provozuje, ale v nevyhovujících poměrech, které se právě přestavbou snaží majitel upravit.

O tomto nejnovějším vývoji kauzy už informovala i různá média (LN, MF DNES, TV Barrandov), ale situace se mění téměř každým dnem. Od chvíle, kdy skupina sepsala otevřený dopis, došlo k pádu koalice na pražském magistrátu a vlády nad Prahou se ujala TOP 09.

Předchozí usnesení rady hl. města, kterým radní protestovali proti pokračujícímu znesvěcování kostela, se nová koalice nejprve chtěla pokusit revokovat, nakonec ale od záměru upustila, protože by byl neprůchozí. V programových prioritách nové magistrátní vlády TOP 09-ČSSD, jak o nich informovala některá média, slib vyřešit vlekoucí se kauzu, včetně související obnovy Mariánského sloupu, chybí. Podle některých kritiků přestavby kostela nejde o nedopatření, ale o záměr.

Na druhou stranu ještě před několika dny sliboval radní a primátorův náměstek pro kulturu Václav Novotný, že TOP 09 bude obnovu Mariánského sloupu podporovat.

Minulý primátor Svoboda se snažil, aby tato cenná barokní památka stála na náměstí už letos na podzim. A Novotný slibuje, že by mohla být obnovena už do voleb. „Já sám za sebe jsem pro návrat tohoto skvostu na náměstí. Sochaři ho již z kamene vytesali. Dělají to patnáct let ze svého a Prahu to nic moc stát nebude,“ vysvětlil Novotný 25. června.

Dnes je ale, zdá se, vše opět jinak. Podle informací redakce Prvnizpravy.cz se na úterní jednání rady chystá zařazení bodu, kterým by se pracovní skupina primátora rozpustila. Šlo totiž především o skupinu bývalého primátora Svobody. V praxi to znamená, že Praha boj za záchranu kostela vzdává a přes palubu hází i plán obnovy sloupu, který již je přitom téměř hotov.

Zároveň se připravuje legalizace prostituce, což nahrává Nowikovskému a jeho „nevěstinci“ – pokud nyní hlavní město rázně nezakročí, nebude moci později proti prostitutkám nabízejícím se v kostele a navíc nad hroby významných historických postav nijak zasáhnout.

Aby se utišil mediální odpor a utišilo svědomí těch radních, kteří dobře vědí, jakou hanebnost tolerují, přišel navíc majitel kostela s doplněním stavebního povolení, kde problematické „ubytovací zařízení malého rozsahu“, ve kterém pražští památkáři odhalili zamýšlené pokoje pro prostitutky, jsou promptně změněny na kanceláře. Tím se umlčí hlasy kritiků a Praha bude moci stavební povolení vydat – prostitutkám je jedno, zda své řemeslo provádějí v malém ubytovacím zařízení či v kanceláři.

Otevřený dopis tak nejenže nedošel sluchu, ale pokud primátor za TOP 09 Tomáš Hudeček skupinu jeho autorů rozpustí, pak zcela selhal. Podle informací redakce na něj dosud odpověděl jen pražský arcibiskup Dominik Duka a také prezident Miloš Zeman.

„Druhý dopis z Kanceláře prezidenta republiky, podepsaný ředitelkou odboru památkové péče Ivany Kyzourové konstatuje, že tato byla pověřena odpovědí na dopis v rámci kanceláře prezidenta republiky. Připomíná v něm akt prodeje kostela soukromé firmě, ke kterému došlo v roce 2004 v  době, kdy ředitelem Národní knihovny byl pan Vlastimil Ježek. Vyjadřuje skepsi ve věci oslovování nejvyšších politiků země v obdobných kauzách, protože tito nemají žádné pravomoci. Za účelnější považuje vyvíjet systematický nátlak na příslušnou státní správu a samosprávu,“ uvedl pro Prvnizpravy.cz historik architektury a předseda Pracovní skupiny primátora Jiří T. Kotalík.

Neustále se měnící stanovisko TOP 09 ve věci kostela naznačuje, že jde o velmi citlivou záležitost, kdy má navíc záměr definitivně přestavět kostel na nevěstinec v TOP 09 zřejmě jisté podporovatele.

To by ale mohlo být pro stranu před volbami smrtící. Ačkoli ji stěží lze považovat za konzervativní, jisté procento konzervativně smýšlejících voličů přece jen oslovuje už jen tím, že jde o odštěpenou frakci KDU-ČSL. Pro katolické voliče bude asi odmítnutí obnovení Mariánského sloupu a skrytá podpora devastace významného kostela velkým zklamáním.

Pánové Kalousek a Schwarzenberg by se nad tím měli vážně zamyslet. Sobotní svátek Mistra Jana Husa, jehož sousoší na Staroměstském náměstí vzhlíží právě směrem ke kostelu, ve kterém kdysi Hus kázával, je pro takové zamyšlení vhodnou příležitostí.

http://www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s