ODS nechce podpořit vládu. Stáhne tedy své náměstky?

ODS trvá na tom, že by to měla být Miroslava Němcová, kdo bude sestavovat vládu. Kabinetu Jiřího Rusnoka žádnou důvěru modří dát nechtějí. Opustí tedy jejich náměstci ministrů vlivné funkce, jak by se v takovém případě slušelo?

31.červenec 2013 – 21:40
Občanští demokraté nehodlají podporovat současnou vládu. Na pozicích náměstků ministrů ale sedí zhruba dvacítka nominantů ODS. Bylo by férové, kdyby své posty uvolnili.

„Osobně se domnívám, že by měli automaticky rezignovat – ani ne dávat funkce ministrovi k dipozici, ale rezignovat. Bylo by to padlé na hlavu, pokud by náměstci ze strany, která nechce dát vládě důvěru, zůstávali ve funkci – i kdyby měli jakékoli bohumilé a lidumilé důvody,“ řekl pro Prvnizpravy.cz zdroj blízký ODS.

Takový stav by totiž byl silně schizofrenní a neřešilo by ho ani případné přerušení členství ve straně. Náměstci by si měli vybrat – buď rezignace, nebo distancování se od ODS.

To snad ale nebude potřeba, i ODS sama si uvědomuje neúnosnost takového stavu.

„Už před týdnem se naši náměstci na setkání s Martinem Kubou a Miroslavou Němcovou shodli na tom, že by se náměstci za ODS nemohli podílet na vládě, která by získala podporu ve Sněmovně hlasy KSČM a ani na vládě, kterou by prezident dlouhodobě udržoval u moci bez důvěry proti vůli parlamentu,“ řekl pro Prvnizpravy.cz místopředseda ODS Tomáš Chalupa.

Kuba na návštěvě v Lánech, podpoří ODS Rusnokovu vládu?

„Ve Sněmovně je většina 101 hlasů pro Miroslavu Němcovou a usilujeme o to, aby právě ona dostala druhou možnost sestavit vládu. Neočekávám, že Jiří Rusnok dostane důvěru,“ dodal místopředseda ODS.

Jenže podle vyjádření předsedy poslaneckého klubu Marka Bendy by odchod náměstků nijak automatický nebyl. ODS v tom tedy evidentně nemá jasno, protože kromě Chalupy se otázce redakce další členové ODS vyhnuli.

Třikrát Žák

„Ne, dospěli jsme k závěru, že není správné nelegitimní vládě přátel Miloše Zemana v ničem ustupovat a ať si naše lidi odvolávají sami,“ řekl totiž pro Prvnizpravy.cz Benda.

A to se už částečně děje. Ministr zemědělství Miroslav Toman před několika dny po vzájemné dohodě odvolal svého prvního náměstka Viléma Žáka. A nový ministr dopravy Zdeněk Žák v úterý odvolal svého jmenovce a náměstka pro letectví a satelitní komunikaci Jiřího Žáka (ODS).

Čestnou výjimkou jsou náměstci Daňhel a Ženíšek, kteří svoji rezignaci oznámili sami. Z ministerstva spravedlnosti odchází náměstek Radomír Daňhel a k 1. srpnu hodlá rezignovat 1. náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Nižší úředníci jsou už většinou úředníci kariérní, kde politická příslušnost nevadí.

„Jako sůl nám chybí platný zákon o státní službě – těch politicky jmenovaných vedoucích funkcionářů, kteří se pak nenápadně transformují v kariérní, by rapidně ubylo. Takový zákon už existuje řadu let, ale je stále u ledu,“ posteskl si bývalý člen ODS.

http://www.prvnizpravy.cz


Ministerští náměstci za ODS (odhad stavu v polovině července):

MZV – Dub
MŽP – Frélich, Ježek, Munzar
MZe – Žák, Hladík
MPO – Hajdušek
MD – J. Žák, Deml
MF – Minčič
MZ – Polák
MSp – Volák
MK – Mikeš
MŠMT – Bartoňová, Zaorálek, Kocourek
MO – Karásek
MMR – Kalous
MPSV – Chlopčík

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s