„Všichni cítili velmi silně tuto nezodpovědnou a krátkozrakou rezignaci a z ní plynoucí nebezpečí ztráty demokratického charakteru naší země. Řada účastníků to považuje za velmi riskantní odklon od toho, co bylo cílem revolučních změn roku 1989 – dostat represivní složky státu pod kontrolu volených orgánů. Většina účastníků cítí ohrožení demokracie ze strany těchto represivních složek, které se stylizují do vytváření dojmu, že představují a zastupují ´hlas lidu´. To je zásadní omyl. Právníci na schůzce zdůrazňovali, že ´základním suverénem je lid a že prvotní legitimitu mají volené orgány´,“ uvedl exprezident.
Přesnější by podle něj bylo říci, že neselhala demokracie, ale selhali politici a selhala zákonodárná moc, která nezvládla svůj nezastupitelný úkol – vymezit prostor, kde se mají represivní složky pohybovat a jak se tam mají pohybovat.
„Významným příspěvkem k vytvoření této situace byla v české politice se prosadivší (už od dob Václava Havla a celé Pravdy a lásky) myšlenka tzv. nezávislosti. Fenomén této zneužité nezávislosti je ´zhoubnou myšlenkou rozežírající stát a jeho instituce´. Za neúnosnou považovala většina účastníků hypertrofii slova nezávislost v našem veřejném prostoru a v našich médiích s tím, že původně byl koncept nezávislosti zamýšlen – nejen u nás, ale i ve světě – jen pro soudy,“ uvedl také exprezident.
Bývalá hlava státu také novu kritizovala nedávnou razii na Úřadu vlády. Podle Klause to, co se stalo v polovině června, nebylo výjimečnou, jednorázovou akcí.
„I když se často mluví o radikálním zvratu (někdo dokonce o puči), většina diskutujících přesto spíše viděla kontinuitu s předcházejícím vývojem. Je užitečné dát to, co se stalo právě teď, do patřičného kontextu.“
Podle exprezidenta se zcela vytratila odpovědnost policie a dalších složek represivního systému za chybný zásah.
ČTĚTE TAKÉ: Debata klausovců na Hanspaulce: Co s utrženou policií?
„Účastníci diskuse si všimli toho, že se v televizi hodiny diskutuje o adekvátnosti zásahu policie na sídlišti v Českých Budějovicích, ale nikdo nediskutuje o adekvátnosti zásahu proti paní Nagyové. Jak někdo trefně poznamenal ´žádný lidsko-právní spolek neprotestoval proti způsobu zatčení paní Nagyové´. Bylo též zdůrazněno, že podobné zásahy ´o patro níž pod politikou´ probíhají už dlouho a že je díky nim spousta mediálně neznámých lidí stejně problematicky držena dlouhou dobu ve vazbě,“ popisuje Klaus debatu.
Dlouhá rozprava byla podle něho také věnována tématu „Ištván“. „Spor byl veden o tom, byl-li pan Ištván a jeho chování v minulých týdnech excesem, tedy zcela izolovaným, výjimečným jevem, nebo zda se jedná o systémový jev, o dokončení systémové změny, která proběhla téměř bez povšimnutí před našima očima. Většina zastávala názor, že jde o širší, systémový jev. Inspirativní byla i diskuse o tom, zda je Dr. Ištván ´pěšákem či generálem´. Zdá se, že pěšákem nebyl, ale zaměnitelný či nahraditelný jistě byl,“ píše Klaus.
Politici selhali, konstatuje prezident. Své selhání by měli napravit. Blížící se volby do Poslanecké sněmovny k tomu dávají unikátní šanci, myslí si.