Klaus: Debatovali jsme, zda je Ištvan pěšákem, či generálem

Bývalý prezident na svém webu okomentoval druhé „Rozmluvy na Hanspaulce“, které se za účasti 22 pozvaných konaly ve čtvrtek na půdě Institutu Václava Klause. Tématem diskuze byla otázka, zda demokracie nerezignovala na kontrolu represivní moci.
Téma se podle exprezidenta ukázalo být mimořádně aktuální a dobře zvolené. Všichni účastníci na otázku položenou v nadpisu odpovídali slovem „ano“.

„Všichni cítili velmi silně tuto nezodpovědnou a krátkozrakou rezignaci a z ní plynoucí nebezpečí ztráty demokratického charakteru naší země. Řada účastníků to považuje za velmi riskantní odklon od toho, co bylo cílem revolučních změn roku 1989 – dostat represivní složky státu pod kontrolu volených orgánů. Většina účastníků cítí ohrožení demokracie ze strany těchto represivních složek, které se stylizují do vytváření dojmu, že představují a zastupují ´hlas lidu´. To je zásadní omyl. Právníci na schůzce zdůrazňovali, že ´základním suverénem je lid a že prvotní legitimitu mají volené orgány´,“ uvedl exprezident.

Přesnější by podle něj bylo říci, že neselhala demokracie, ale selhali politici a selhala zákonodárná moc, která nezvládla svůj nezastupitelný úkol – vymezit prostor, kde se mají represivní složky pohybovat a jak se tam mají pohybovat.

„Významným příspěvkem k vytvoření této situace byla v české politice se prosadivší (už od dob Václava Havla a celé Pravdy a lásky) myšlenka tzv. nezávislosti. Fenomén této zneužité nezávislosti je ´zhoubnou myšlenkou rozežírající stát a jeho instituce´. Za neúnosnou považovala většina účastníků hypertrofii slova nezávislost v našem veřejném prostoru a v našich médiích s tím, že původně byl koncept nezávislosti zamýšlen – nejen u nás, ale i ve světě – jen pro soudy,“ uvedl také exprezident.

Bývalá hlava státu také novu kritizovala nedávnou razii na Úřadu vlády. Podle Klause to, co se stalo v polovině června, nebylo výjimečnou, jednorázovou akcí.

„I když se často mluví o radikálním zvratu (někdo dokonce o puči), většina diskutujících přesto spíše viděla kontinuitu s předcházejícím vývojem. Je užitečné dát to, co se stalo právě teď, do patřičného kontextu.“

Podle exprezidenta se zcela vytratila odpovědnost policie a dalších složek represivního systému za chybný zásah.

ČTĚTE TAKÉ: Debata klausovců na Hanspaulce: Co s utrženou policií?

„Účastníci diskuse si všimli toho, že se v televizi hodiny diskutuje o adekvátnosti zásahu policie na sídlišti v Českých Budějovicích, ale nikdo nediskutuje o adekvátnosti zásahu proti paní Nagyové. Jak někdo trefně poznamenal ´žádný lidsko-právní spolek neprotestoval proti způsobu zatčení paní Nagyové´. Bylo též zdůrazněno, že podobné zásahy ´o patro níž pod politikou´ probíhají už dlouho a že je díky nim spousta mediálně neznámých lidí stejně problematicky držena dlouhou dobu ve vazbě,“ popisuje Klaus debatu.

Dlouhá rozprava byla podle něho také věnována tématu „Ištván“. „Spor byl veden o tom, byl-li pan Ištván a jeho chování v minulých týdnech excesem, tedy zcela izolovaným, výjimečným jevem, nebo zda se jedná o systémový jev, o dokončení systémové změny, která proběhla téměř bez povšimnutí před našima očima. Většina zastávala názor, že jde o širší, systémový jev. Inspirativní byla i diskuse o tom, zda je Dr. Ištván ´pěšákem či generálem´. Zdá se, že pěšákem nebyl, ale zaměnitelný či nahraditelný jistě byl,“ píše Klaus.

Politici selhali, konstatuje prezident. Své selhání by měli napravit. Blížící se volby do Poslanecké sněmovny k tomu dávají unikátní šanci, myslí si.

http://www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s