Americká ambasáda kryje jména českých stážistů v USA

Americká ambasáda v ČR zaujala po nedávných událostech spojených s pádem vlády pozici mrtvého brouka. V návaznosti na vazbu některých žalobců na USA nechce zodpovědět dotaz, kdo všechno v USA absolvoval „protikorupční“ stáž.
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která se (jak ukázala její schůzka s Robertem Šlachtou a Václavem Moravcem na Zbraslavi) angažuje v celém případu, který začal razií na Úřadu vlády, pokračoval přes zatýkání poslanců, generálů a spolupracovníků premiéra a vyvrcholil pádem vlády, absolvovala v roce 2008 školení ve Spojených státech.

Už v době svého jmenování za pražskou žalobkyni byly tyto její vztahy s USA předmětem mediálního zájmu – musela například čelit dotazům moderátorů a novinářů (i z veřejnoprávní ČT), jak vysvětlí své školení v USA a vazbu na amerického velvyslance, kterému pomáhala organizovat schůzky s českými státními zástupci na půdě amerického velvyslanectví.

Zeptali jsme se jí proto, o jakou stáž se jedná, kdy ji absolvovala a kdo ji platil. Bradáčová odpověděla jen na některé dotazy, z její odpovědi však vyplynulo, že její stáž proběhla v rámci amerického programu „International Visitor Leadership Program of the United States Department of State Transparency and Ethics in Democracy“.

„Jednalo se o program, který se koná pravidelně, pořádá jej americká ambasáda,“ odpověděla pro Prvnizpravy.cz Bradáčová s uvedením celého názvu programu a s dovětkem, že se téže stáže spolu s ní účastnili i dva státní zástupci, dva policisté a dva zástupci nevládních organizací.

„Vedle mě se jej zúčastnila v předešlých i následujících letech celá řada soudců, státních zástupců a policistů, ale rovněž desítky osob činných ve veřejné sféře. Program byl zaměřen na návštěvu justičních a policejních úřadů, které se zaměřují na postihovaní korupce,“ uvedla také.

Redakce proto oslovila počátkem července americkou ambasádu s prosbou, aby ta poskytla jmenovitý seznam všech českých absolventů stáže v jednotlivých letech od začátku programu až do dnešního dne.

Velvyslanectví USA ale po celou dobu zarytě mlčí. Uplynul skoro měsíc a redakce svůj dotaz urgovala ještě dvakrát, oslovila tedy americkou ambasádu oficiální cestou třikrát, ale vždy bez jakékoli odpovědi.

Třebaže podle Bradáčové stejnou stáž (a to mluvíme jen o jednom jediném programu, podobných stáží exituje nesporně více) prodělaly desítky občanů ČR ve vlivných pozicích (soudců, policistů, státních zástupců či veřejně činných osob), americké velvyslanectví nechce jejich seznam uvést, ani pouze obecně naznačit počty takto Američany vyškolených obyvatel ČR.

To je zarážející především ve srovnání s Normanem Eisenem tolik proklamovanou transparentností a otevřeností, které nás Američané mají potřebu učit a jejíž nedostatek nám vytýkají.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s