Proč má ČNB za maskota Lucifera? Zeptali jsme se

Česká národní banka ve svých propagačních materiálech tvrdí, že jejím maskotem je lev a Světlonoš. Světlonoš je ale jen jiný název pro Lucifera. Není to zvláštní? ptali jsme se a chtěli vědět, proč se ČNB k tomuto termínu uchýlila.

Na webových stránkách věnovaných popularizaci činnosti České národní banky (ČNB) u příležitosti jejího 20. výročí založení se můžeme dočíst, že ČNB má dva maskoty. Českého lva a Světlonoše.

„Jsem Světlonoš, patron České národní banky. Říká se, že jsem moudrý a prozřetelný. S pochodní v ruce dohlížím na finanční trh a pečuji o cenovou stabilitu, tedy o udržení nízké a stabilní inflace, což přispívá k ekonomické prosperitě a výkonnosti českého hospodářství. Posvítím si na všechny finanční instituce, které se chovají nezodpovědně. Snažím se vždy dívat dostatečně dopředu, abych včas odvrátil nebezpečí ohrožující českou ekonomiku a český finanční systém,“ tvrdí o sobě komixová postavička na webu Chráníme korunu, která odkazuje k plastice na střeše budovy.

Budově ČNB na Příkopech totiž dominuje sousoší lva a muže nesoucího pochodeň – v odborné literatuře je sousoší nazýváno sousoším Lva a Genia. Je dílem sochaře Antonína Poppa z roku 1898, původně bylo navrženo pro Živnostenskou banku, ale nakonec ve třicátých letech ozdobilo budovu ČNB, která v letech 1935-42 vznikla dle architektonických návrhů Františka Roitha.

Banka ale až nyní, u příležitosti svého výročí, tvrdí, že se jedná o Světlonoše. Potíž je v tom, že Světlonoš je ekvivalentem latinského výrazu Lucifer. Lucifer byl padlý anděl, kterého Bůh pro jeho vzpouru svrhl z nebe na zem.

Slovo Lucifer, ale i Světlonoš, což jsou zaměnitelné termíny, tak má jasně duchovní, mystický, dá se říci okultní až satanistický rozměr. Je proto podivné, že se k němu Česká národní banka takto veřejně hlásí.

Podle informací redakce byl sochař Antonín Popp svobodný zednář a socha měla od počátku symbolizovat Světlonoše. V ruce drží pochodeň, kolem hlavy má světelnou korunu. Svým světlem má zřejmě Lucifer ukazovat cestu českému lvu. Postava je nápadně podobná americké soše svobody, ale to není nic náhodného – i její autor, Francouz Fréderic Bartholdi, byl svobodný zednář a podle některých názorů nemá socha vítající návštěvníky New Yorku symbolizovat pohanskou bohyni svobody Libertas, ale právě a opět Lucifera.

„Vše je to klam. V nejlepším případě představovala v antice socha ženy s pochodní vždy měsíční bohyni Hekaté, mj. paní všech kouzel, a pochodeň byla jejím poznávacím znamením. Ovšem ani toto neplatí. Nedejte se oklamat tím, že postava má ženská prsa. Stačí se podívat na jakékoliv zobrazení Lucifera, Éliphasem Lévim počínaje a většinou tarotových karet konče. Lucifer má v esoterních zobrazeních vždy ženská prsa. Krásná tvář není tváří ženy, je to krása ´nejkrásnějšího z andělů´, kterým byl před svým pádem,“ uvedl k tomu pod podmínkou anonymity člověk vydávající se za svobodného zednáře zasvěceného do 33. stupně, který se symbolikou dlouhodobě zabývá. Socha Génia na České národní bance má podle něho stejný význam.

A jak se k celé záležitosti staví banka? Jaké důvody ji vedou k tomu, že se hlásí k termínu s tak jednoznačně esoterickými konotacemi? chtěli jsme vědět.

„Označení ´Světlonoš´ se v souvislosti se sochou Genia od Antonína Poppa objevuje již ve 40. letech dvacátého století. Jeden z historických pramenů z 60. let Světlonoše se lvem označuje za ztělesnění ideje pokroku, což je souvislost, kterou ČNB v případě tohoto sousoší pokládá za odpovídající jejímu historickému významu a tedy podstatnou,“ odpověděla serveru Prvnizpravy.cz Petra Hájková z odboru komunikace ČNB.

http://www.prvnizpravy.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Prvnizpravy.cz. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u „Proč má ČNB za maskota Lucifera? Zeptali jsme se

  1. „Světlonoše se lvem označuje za ztělesnění ideje pokroku“

    Zajimave. Dava to smysl. Dabel odstranuje prirozeny bozsky rad, tedy, jak by rekla dablova „propaganda“ – jedna se o pokrok!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s