Státní zastupitelství: Že jsou za pádem vlády Američané? Čirá spekulace, ke které se nebudeme vyjadřovat

Stojí za pádem vlády a tomu předcházející kauzou Nagyová americký zájem o dostavbu Temelína? Třebaže vazby státních zástupců na ambasádu USA by tomu napovídaly, státní zastupitelství se brání – jsou to prý jen spekulace.

Snad nejotevřeněji poukázal na možný zájem USA v pozadí současné kauzy blízký spolupracovník exprezidenta Václava Klause a šéfredaktor internetového magazínu Protiproud.cz Petr Hájek.

V sérii několika článků se zabývá odkrýváním souvislostí, které mohou stát za tím, co se v přímém přenosu odehrává před našimi zraky.

„Jedna z nejvíce pravděpodobných spekulací hovoří o tom, že je za vším ´americká spojka´ – nejvyšší pražská státní zástupkyně Bradáčová – a Temelín, o jehož dostavbu Američané stojí víc, než bychom tušili,“ napsal například Hájek.

„Je již téměř jasné, že to, co se včera stalo, bylo jen demonstrací síly a moci policie a státních zástupců. Celá show má smést vládu a nastolit nové politické poměry v zemi. V pozadí je podle všeho především velký byznys a posílení strategických zájmů Spojených států ve Střední Evropě,“ napsal zase v jiném článku.

„Spouštěcím mechanismem měla být návštěva Petra Nečase v Moskvě a jeho relativně seriózní jednání s ruskými partnery. Ve stejné době Miroslav Kalousek zahájil operaci Potřebujeme vůbec dostavbu Temelína?, inspirovanou zjevně hlavními sponzory páně Schwarzenbergovými v EU, respektive v Berlíně. A to byly zřejmě dvě osudové chyby hlavních postav vlády, o níž bylo rozhodnuto, že musí padnout a být nahrazena ještě před tím, než o Temelínu udělá jakékoli závazné rozhodnutí. Jakékoli, kromě jediného, jež se začalo nečekaně vzdalovat. Režisér tedy počkal, až odezní nejtvrdší část povodní – to by publikum vnímalo jako nepatřičné. Konspirační teorie? Ne. Velmocenská praxe,“ uvedl do třetice v jiném textu.

A v dosud posledním textu Hájek dokonce ještě přitvrdil a mluví o operaci CIA s cílem svrhnout českou vládu.

Redaktor serveru Prvnizpravy.cz se také pokusil – v komentáři Americká noc dlouhých nožů – shromáždit indicie, podle kterých vedou stopy organizátorů velké policejní razie do zámoří.

Redakce proto oslovila některé politiky s otázkou, co si o tomto výkladu současných událostí myslí. Ministr průmyslu Martin Kuba na dotaz, zda může být ve hře právě dostavba Temelína, nereagoval. Ani Miroslav Kalousek se dosud nevyjádřil k otázce, zda nespatřuje v celé aféře „americké stopy“, přestože při svém vystoupení v Poslanecké sněmovně před týdnem naznačoval, že kauza může být uměle vyvolaná s cílem destabilizovat politickou situaci v zemi.

„Byl tento motiv (sledování Radky Nečasové) dostatečným motivem pro tak gigantickou akci, jako kdyby hrozila špionáž mezinárodního významu? Na straně jedné. A na straně druhé si prosím položme otázku: Nebo to bylo opačně? Nebo tento motiv a toto podezření bylo záminkou k vniknutí do prostor Vojenského zpravodajství, imobilizaci Vojenského zpravodajství a ve svém důsledku vážného poškození České republiky?“ ptal se Kalousek emotivně poslanců v proslovu, kde takových provokativních otázek nadhodil hned několik.

V podobném duchu se vyslovil i bývalý předseda ODS a premiér Mirek Topolánek, který počínání žalobců nazval „justiční juntou“ a největším ohrožením svobody v ČR od roku 1989.

Že může jít o plánovaný státní převrat naznačil také v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz už den po aféře zdroj z právnického prostředí.

„To nelze ani vyloučit, ani dokázat,“ odpověděl pak nově na dotaz redakce Prvnizpravy.cz (zda za celou aférou nestojí americký zájem o dostavbu Temelína) bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. „Nicméně se domnívám, že premiér Nečas byl spíše na straně americké dodávky a pak by to smysl nedávalo,“ dodal. Jenže Hájek právě naznačuje, že spouštěcím momentem celé akce byla Nečasova návštěva v Moskvě, kde zřejmě padla seriózní a zajímavá nabídka, kterou se mohli Američané cítit ohroženi.

Redakce se otázala také na Nejvyšším státním zastupitelství a poprosila jeho tiskovou mluvčí Helenu Markusovou o reakci, co říká na to, případ dozorují lidé dlouhodobě známí svým kladným vztahem k americké ambasádě, kteří zároveň absolvovali speciální školení v USA. To je případ Ivo Ištvána, který absolvoval „protikorupční školení“ v USA jako jeden z prvních státních žalobců.

„Vámi uváděné dohady a domněnky opírající se o názory vyjádřené v blozích pana Hájka jsou pouhými ničím nepodloženými spekulacemi, ke kterým se, jako k jiným spekulacím, nebudeme vyjadřovat,“ odpověděla Markusová redakci Prvnizpravy.cz. Pikantní je, že než začala Markusová dělat tiskovou mluvčí současnému Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, pracovala právě na americké ambasádě v Praze.

Markusová také přímo přehlíží fakt, že linka směřující k Temelínu byla v médiích několikrát potvrzena – například i citacemi z příkazu k domovní prohlídce Romana Janouška, kdy policisté hledali v jeho kancelářích dokumenty mající vztah k dostavbě jaderné elektrárny. To je nejspíše součást mediální propagandy (že by se Janoušek zabýval Temelínem), ale dobře to ilustruje, že temelínská karta v této kauze skutečně existuje.

A jak má veřejnost vnímat skutečnost, že řada klíčových lidí na státním zastupitelství (Markusovou nevyjímaje) či v blízkosti státního zastupitelství se pohybujících (například Karel Randák mající dobré vztahy s Lenkou Bradáčovou) má nadstandardní vazby na americké velvyslanectví? Jmenovat můžeme nejen Lenku Bradáčovou a Ivo Ištvána, ale i Igora Stříže, Petra Šeredu, Pavla Zemana, Jiřího Pospíšila či Jaroslava Fenyka. Ti všichni absolvovali buď školení v USA nebo s americkou ambasádou organizovali protikorupční semináře, byli od ní vysíláni na stáže, dostávali stipendia v USA či docházeli na americké velvyslanectví a donášeli tam citlivé vnitropolitické informace, jak i před časem upozornila bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

V konkrétní kauze razií a pádu vlády pak dokonce dva ze tří lidí veřejně vystupujících na tiskových konferencích za VSZ (pan Ištván, pan Šereda) absolvovali stáže v USA. Je možné je skutečně vnímat jako nezávislé? tázali jsme se znovu Markusové.

„Pokud je mi známo, vzdělávacích projektů vlády USA se kromě státních zástupců účastnili rovněž soudci, policisté, novináři, politici, osobnosti akademické obce a další osobnosti veřejného života. Tyto stáže, stejně jako další programy pořádané velvyslanectvím Spojených států, měly výlučně vzdělávací charakter a dovozovat z nich něco jiného, je čirou spekulací, kterou se Nejvyšší státní zastupitelství nehodlá zabývat. Obdobné vzdělávací programy pořádají v rámci EU PHARE (a dalších) i státy Evropské unie, zejména SRN, Velká Británie a další,“ odpověděla Markusová.

Z její odpovědi však není jasné, zda hájí spíše státní zastupitelství nebo americkou ambasádu. Ono je to ale vlastně v současné době jedno…

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s