Pokračujeme s rozkrýváním americké agenturní sítě v naší zemi. Pro pochopení dnešní situace je to důležitější, než manipulovaná veřejnost tuší

Jmenováním Jiřího Rusnoka premiérem zřejmě Američané prohráli složitě rozehranou partii za dostavbu Temelína, v jejímž rámci neváhali obětovat i donedávna k sobě poměrně loajální vládu Petra Nečase.

Vraťme se proto k tématu „amerických spojek“ v české justici a politice, protože se ani tímto nečekaným vyústěním celé vládní krize s jejich jmény zřejmě nesetkáváme naposledy. Ba právě naopak. Tím spíše o nich ještě brzy uslyšíme.

Všichni Bradáčové muži

V minulém díle jsme se podívali na vazby některých státních zástupců na americkou ambasádu. Věnovali jsme se Ivo Ištvánovi, Pavlu Šeredovi, Lence Bradáčové, Adamu Bašnému, Igoru Střížovi, Jaroslavu Fenykovi a Heleně Markusové. – čtěte Když žalobníčci žalují Američanům. Podívali jsme se na vazby státních zástupců na americkou ambasádu

pp

Než opustíme sféru státních zastupitelství, přidáme ještě jedno jméno – státního zástupce Vladimíra Jana, který vyhrál titul Právník roku díky tomu, že podle médií dotáhl do konce případ tunelování eurodotací. Jan je bývalý kolega Bradáčové, působí na státním zastupitelství v Ústí nad Labem, kde má na starosti boj s korupcí. Za mříže dostal bývalého ředitele dotačního úřadu (ROP Severozápad) Petra Kušnierze. Vladimír Jan se na podzim 2011 účastnil stáže na Institute of International Legal Studies v USA, kam ho doporučila – kdo jiný než Lenka Bradáčová.

Kdo stojí za kauzou Nagyová?

V branži mediálně vděčných „lovců“ údajných korupčníků ještě zůstaňme – opomenout nemůžeme generála Karla Randáka, bývalého ředitele civilní rozvědky (ÚZSI) a spolupracovníka Karla Janečka v Nadačním fondu proti korupci. O vazbách obou Karlů na USA jsem toho už napsal mnoho a nerad bych se opakoval. Pro ilustraci jen připomeňme, že Karel Randák je držitel nejvyššího ocenění, které Američané udělují za zásluhy cizincům, což je více než výmluvné. Zajímavé je i připomenout, že v červnu stane Randák před soudem za to, že ukradl výplatnice (a diáře) Nečasovy tajemnice Jany Nagyové ve spolupráci se zaměstnankyní úřadu vlády Lenkou Pikorovou.

Touto tehdejší operací chtěl vyvolat tlak na Nečasovu vládu, z čehož vidíme, že konkrétní plán na diskreditaci premiéra existoval už dlouho předtím, než byla spuštěna nedávná razie v režii ÚOOZ a státních zástupců. Však se také Randák v nynějších rozhovorech nad nastalou situací raduje. Podle některých zdrojů z ODS může být dokonce kauza Nagyová Randákovým dílem, protože by odpovídala jeho metodám práce a nabízel by se i motiv – před časem přece vyhlásil Nečasovi osobní válku a touto kauzou by jen dokončil, co tehdy krádeží výplatnice započal.

Kdo stojí za „naší“ Transparency international?

Hned v závěsu za Karlem Randákem najdeme Václava Lásku, bývalého policejního vyšetřovatele, který od roku 2002 působil v cizinou financované nevládní organizaci Transparency International a do roku 2011 byl předsedou její správní rady. Láska také několik let pracoval v bezpečnostní agentuře ABL Víta Bárty, kde se podílel například na sledování politiků ODS a dalších občanů Prahy 11.

Láska podával trestní oznámení na zadržené tři poslance kvůli údajné korupci, takže je na současném puči osobně zainteresován, byť mediálně svůj vliv na celou razii evidentně přeceňuje ve snaze učinit se zajímavějším. Protiprávně také získal zakázku od bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody, aby analyzoval některé smlouvy v pražském dopravním podniku.

Vazbu Lásky na USA vidíme v jeho spojení s Janečkem a Randákem, v jeho spojení s exprimátorem Svobodou (coby mužem TOP 09) a bývalým ředitelem DPP Čechoameričanem Vladimírem Lichem, loutkou Zdeňka Bakaly, a nejsilněji v jeho už zmíněném angažmá pro Transparency International. Jen pro úplnost připomeňme, že Transparency International u nás založil z Ameriky přišlý „protikorupční odborník“ Quentin Reed (už to je na pováženou – jen si představme, zda by Američané dovolili, aby někdo z Čechů u nich doma založil z Čech financovanou nevládní organizaci, která se od vlády USA nechá platit a přitom ji bude neustále kritizovat a pomlouvat).

Abychom byli úplní, připomeňme, že Quentin Reed byl manželem Markéty Reedové, která rovněž pracovala v české pobočce Transparency International. Tato havlisticky orientovaná komunální politička (SNK-ED, VV, pracovala také jako poradkyně europoslance Josefa Zieleniece) byla zastupitelkou a náměstkyní primátora Prahy a pečlivě si budovala mediální obraz protikorupční bojovnice, později se podílela i na tzv. „protikorupčních strategiích“ v rámci vládní strany VV (najdeme ji vedle Bradáčové například v protikorupčním týmu Radka Johna).

Pinkertoni a Temelín

Zmiňoval-li jsem Karla Randáka, pak by se slušelo dodat ještě jedno jméno. V květnu 2010 byla v ČR otevřena pobočka renomované americké společnosti Pinkerton Consulting & Investigation. Pinkerton ČR je součástí společnosti Securitas AB a do podzimu 2011 měl u nás pouze jednoho zaměstnance. V prosinci 2011 se však rozšiřuje o Jana Berouna, bývalého náměstka ÚZSI pro operativní činnost, který několik let pracoval jako styčný důstojník ÚZSI v USA, stejně jako o dalšího vedoucího operativního pracovníka ÚZSI Radka Horáčka. Oba u této civilní rozvědky pracovali v době, kdy jí šéfoval Randák, Beroun byl dokonce Randákovým náměstkem. Podle serveru VašeSvoboda se v kuloárech mluví o tom, že o nástup Berouna do Pinkertonu se zasadil právě Randák.

Posláním české pobočky Pinkertonu je „vyšetřování (zjišťování a prověřování informací) a bezpečnostní poradenství“ – rozuměj lobbování za Temelín. Bývalí agenti nejsou ale jen v české pobočce, ale i v americké centrále – předsedou představenstva Pinkerton Government Services je James Freeze, bývalý armádní generál a bývalý zástupce ředitele zpravodajské služby National Security Agency (NSA). O Berounovi se také uvažovalo jako o možném policejním prezidentovi, který měl nahradit Oldřicha Martinů, s jeho nominací ale premiér Nečas nesouhlasil. Čtenáře Protiproudu pak upozorňuji také na zajímavé logo americké společnosti Pinkerton…

pp

Komu „patří“ Jiří Pospíšil?

Když opustíme sféru policistů, vyšetřovatelů, žalobců a dalších „mužů zákona“ a podíváme se na oblast politiky, se zaměřením na současné události, nemůžeme nezmínit exministra spravedlnosti a místopředsedu ODS Jiřího Pospíšila, který patří ke skupině proamerických státních žalobců jmenovaných v prvním díle. Je to on, kdo prosadil Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana i pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. V současné hře se drží trochu stranou, protože jeho spojení s USA je příliš zjevné a nebyl by z těchto důvodů zřejmě ideálním premiérem, byť čistě teoreticky by si Američané těžko mohli přát někoho loajálnějšího.

Když jsme u Pospíšila, za povšimnutí stojí podivná postava mecenášky (ale podle některých spíše „obchodnice s uměním“), Američanky českého původu Medy Mládkové (její manžel, Jan Viktor Mládek, byl americký ekonom polsko-českého původu a vyšší úředník Mezinárodního měnového fondu), která by podle informací z ODS i z prostředí justice mohla být spolupracovnicí amerických tajných služeb a u níž si američtí velvyslanci údajně podávají dveře – každý nově jmenovaný velvyslanec USA v ČR musí absolvovat oběd s touto starou dámou, která má rovněž nadstandardní vztahy s Alexandrem Vondrou (coby ministr obrany jí zajišťoval převoz obrazů z USA do ČR vládním speciálem) a ještě nadstandardnější právě s Pospíšilem, ke kterému cítí jakési mateřské a ochranářské pudy a kterého přizvala do správní rady své Nadace. Nedávno jsme tuto vydařenou dvojici mohli vidět v Krausově talk show – a nebyl to pěkný pohled a poslech.

Hluboké vazby

Mládková se přirozeně zná s bývalou americkou ministryní zahraničí Madlou Körbelovou, provdanou Albrightovou, která v americkém Georgetownu, kde Mládkovi bydleli, učila na zdejší univerzitě. Albrightová má v česko-amerických vztazích význačné místo – kamarádka Václava Havla, Zdeňka Bakaly a Alexandra Vondry dosud svůj vliv v Česku uplatňuje například skrze nedávno otevřenou pobočku vlivného amerického think-tanku Aspen Institut.

„Vsadil bych se, že Alexandr Vondra s Medou Mládkovou teď obvolávají politiky TOP 09 a lobbují za Pospíšila jako premiéra,“ řekl autorovi článku zdroj blízký ODS pár dní po vypuknutí skandálu a pádu vlády. Podle něho si v současné době „nevyužitý“ Vondra jistě nenechal ujít příležitost, aby se alespoň zákulisně do této rozehrané hry nezapojil.

Když jsme u Vondry, jeho spojení s USA je snad už všeobecně známé – bývalý velvyslanec v USA, člen Rockefellerovy Trilaterální komise, lobbista nadnárodních korporací, lobbista za americký radar v Brdech, zakladatel proamerických think-tanků (PASS apod.) a podle uniklé  depeše uveřejněné WikiLeaks z března 2009 „největší spojenec Spojených států na české politické scéně.“

Několikrát oficiálně jednal s ředitelem CIA, protože „s americkou službou máme normálně deklarovanou oficiální spolupráci“, jak uvedl. Všeobecně se o Vondrovi tvrdí, že se CIA udržuje styky nejen z pozice své funkce, ale i jinak. Například o americké centrále lobbistické společnosti Dutko WorldWide, kde působil po svém odchodu z postu velvyslance v USA a jejíž českou pobočku spoluzakládal, zahraniční média spekulovala, že je napojena právě na americkou tajnou službu CIA. Podle jiných zdrojů ale Vondra nejspíše nepracuje pro CIA, ale povídá se, že patří k jiné z několika amerických tajných služeb (údajně k mariňákům).

„Spojky“ na levici

Na druhé straně politického spektra se na pád vlády a předčasné volby třásl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, spoluzakladatel levicového think-tanku CESTA (Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii), podporovaného českou pobočkou Rockefellerovy Council on Foreign Relations. Předsedkyně české Rady pro mezinárodní vztahy (RMV) Jiřina Dienstbierová je zároveň v představenstvu CESTY. A s kým Sobotka CESTU zakládal? S bývalým Havlovým poradcem a účastníkem schůzky Bilderbergu Jiřím Pehe (1985-1994 žil v USA a v Německu). Bohuslav Sobotka by pro Američany byl docela dobrým premiérem.

Byla zmíněna Jiřina Dienstbierová, vdova po Jiřím Dienstbierovi st. Jeho syn Jiří Dienstbier mladší, toho času stále ještě v ČSSD, ale spíše už jednou nohou z této strany venku, si nenechal ujít příležitost, aby v dnech po razii nedemonstroval spolu s aktivisty ProAlt za pád Nečasovy vlády. Podotýkám, že Dienstbier mladší má americké občanství, narodil se ve Washingtonu D.C.

O dalších a dalších „amerických spojkách“ v ČR bychom mohli ještě dlouho hovořit, ne všechny ale mají přímou souvislost s událostmi posledních dní. Podívejme se proto raději na ty, kteří stojí na opačné straně mediální barikády – na oběti amerického puče. Najdeme totiž mezi nimi lidi, na které mohou mít Američané objektivně „pifku“.

Kauza Cabaniss

Například zadržený generál Ondřej Páleník se přes bývalého ministra obrany Martina Bartáka zná se zbrojařským obchodníkem Michalem Smržem, který byl americkým zbrojařským firmám velkým konkurentem a kterého se snažil od zakázek odstavit právě Alexandr Vondra.

Bartákovi nemohou Američané přijít na jméno od chvíle, kdy je (konkrétně šéfa české pobočky automobilky Tatra Ronalda Adamse) Barták obvinil z korupce, načež Američané nařkli z korupce zase Bartáka a využili při tom dokonce svědectví bývalého amerického velvyslance v ČR Williama Cabanisse, který prý Bartákovu žádost o úplatek slyšel.

Kauzu tehdy vydatně rozehrávala Mladá fronta DNES, pro kterou bylo „svědectví“ Cabanisse svaté, aniž by si novináři kladli otázku, proč to Cabaniss tehdy nijak nenahlásil (podle americké protikorupční legislativy měl povinnost o žádosti o úplatek uvědomit příslušné státní orgány, které by zcela nepochybně upozornily českou vládu, což se ale prokazatelně nestalo).

Pikantní je, že Páleník má také vazby na USA, protože v USA absolvoval zpravodajský kurz vyšších důstojníků, působil ve vojenských operacích při první válce v Zálivu i ve válce proti Afghánistánu a má řadu amerických vojenských vyznamenání. Zřejmě se ale nějakým způsobem znelíbil, možná i proto, že Vojenské zpravodajství pod jeho vedením odmítalo americkou propagandu o nebezpečí režimů v Íránu a Sýrii.

Dejme nyní prostor jednomu z českých velvyslanců, který o Cabanissovi, bývalém velvyslanci USA  v ČR, tvrdí, že se choval minimálně neeticky:

„Osobně jsem se jednou setkal s panem Cabanissem a stačilo – pokud někdo nevěděl, že jde o velvyslance USA, tak by měl dojem, že potkal obchodníka toho nejhrubšího zrna, který jde v byznysu obrazně přes mrtvoly. Když jsem se o Cabanissovi bavil ve světě s jinými US diplomaty (a to i před aférou Barták), řekli mi, že chováním určitě porušil veškeré etické normy US velvyslance a jeho chování je na hraně zákona, včetně toho, že se v zemi působnosti po skončení mise stal předsedou dozorčí rady TATRA. Byli docela překvapeni, že nebyl v USA nijak popotahován,“ vypověděl jeden z českých velvyslanců.

Exposlanci Ivan Fuksa a Petr Tluchoř mají zase (byť nominálně patří do ODS) blízko k Miroslavu Kalouskovi (podobně jako Barták). A ačkoli má Kalousek za politického souputníka Karla Schwarzenberga, podle svědectví amerického spisovatele Paula Polanského údajného agenta CIA, Kalousek sám Američanům dlouhodobě leží v žaludku. Všechny kauzy, které MF DNES „rozjížděla“ vůči Kalouskovi a jeho přátelům (zmiňovaný Barták apod.) musíme číst tímto prizmatem. Však se také Kalousek při jedné z nich ve Sněmovně oprávněně rozčiloval, že posudky, na základě kterých novináři kauzy vaří, dodává podivná firma American Appraisal – a nechal si velmi záležet na tom, aby název firmy pronesl se správnou americkou výslovností.

Tento díl v tuto chvílí prozatím uzavřeme a v některém z dalších se můžeme věnovat ještě jiným postavám, které s nedávnou razií nijak nesouvisejí, ale které v ČR lobbují za americké zájmy. Obávám se ale, že kdybychom je chtěli probrat všechny, byl by to hodně dlouhý seriál.

www.protiproud.cz

1 komentář u „Pokračujeme s rozkrýváním americké agenturní sítě v naší zemi. Pro pochopení dnešní situace je to důležitější, než manipulovaná veřejnost tuší

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s