Ješitný a mstivý Halík: Kádruje a udává. Vadí mu, co o něm řekl Solis

Tomáš Halík volá po akademických svobodách. Když mu ale nějaký názor nevoní, nestydí se intrikařit proti kolegům.
Redakce Prvnizpravy.cz získala den starý dopis, kterým se politolog a vysokoškolský učitel, expert na mezinárodní vztahy, obrací na rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla ve věci zákulisního intrikaření předsedy České křesťanské akademie Tomáše Halíka.

Halík se totiž na školu, na které Solis vyučuje, obrátil „s naléhavou žádostí o vysvětlení a zjednání nápravy“. Rozčílilo ho, když ho Solis v novinovém rozhovoru pro server Parlamentní Listy.cz jmenoval jako jednoho z představitelů Nového světového řádu.

O co šlo? „Jako další osobnosti, které prosazují Nový světový řád, uvádí Solis religionistu Tomáše Halíka a politologa Jiřího Peheho či organizaci Člověk v tísni,“ napsal před několika týdny novinář Lukáš Petřík ve svém textu, když se Solisem dělal rozhovor.

„Na veřejné práci Halíka a Peheho za posledních deset, ne-li více let, je vidět, že protlačují nějakou agendu, která rozhodně není česká, není vlastenecká, není pro český národ a která není pro člověka, ale je pro elity. Jak říká Bible, po ovoci poznáte je. Poznáme je podle plodů jejich práce,“ řekl také Solis podle novináře.

To si ale dovolil hodně. Tomáš Halík, ctižádostivý a ješitný muž, si taková slova nenechá líbit a za Solisovými zády se obrátil na vedení školy, kde Solis vyučuje několik předmětů, mezi nimi předmět „konspirační teorie v mezinárodní politice“.

Stěžoval si podle Solisových slov na „chorobné paranoidní výroky (navíc ubohé bulvární úrovně)“ a „osobní útoky na významné představitele našeho státu“ (Solis se v rozhovoru dotkl i ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, kterého zařadil do téže skupiny budovatelů Nového světového pořádku, coby člena nadnárodního soukromého vlivového spolku amerického průmyslníka Rockefellera, zvaného Trilaterální komise). Nepřímo vyhrožoval i žalobou a kopii své stížnosti, kterou neměl odvahu poslat Solisovi osobně, poslal i zmiňovanému ministru zahraničí.

„Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D. dále uvádí, že se mu nechtělo věřit, že propaganda politického extremismu nejnižší úrovně může být součástí výuky vysoké školy a odehrávat se na akademické půdě, kdyby neviděl a neslyšel ukázku podobného ´vzdělávacího působení´ školy na internetovém vidozáznamu,“ stojí dále v dopise, kterým Solis celý případ rekapituluje.

„Proto důrazně požádal členy rektorátu školy o vysvětlení, zda je jim známo, co všechno se učí na jejich vysoké škole, zda ví, že předmět ´konspirační teorie´ tyto chorobné extremistické výplody nevyvrací, nýbrž vášnivě, až fanaticky propaguje a zejména očekává jejich odpověď, jakým způsobem se veřejně omluví za šíření výroků, které by mohly – jak prý jistě adresáti uznají – být předmětem právního postihu. Jako pedagog Univerzity Karlovy, zabývající se etickou problematikou, jak se v dopise označuje Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D., údajně ví, kde končí přípustná pluralita názorů v rámci akademické svobody a kde už jasně jde o zneužívání vysokoškolské půdy k šíření politického extremismu, poplašných zpráv a trestného činu pomluvy. Nedovede si prý představit, že něco podobného je možné na půdě jakékoliv instituce, která by vznášela nárok na uznání za instituci akademickou,“ tlumočil v dopise Solis obsah Halíkovy stížnosti.

Jenže celá záležitost má jeden háček. Vlastně více.

Halík při své udavačské stížnosti vycházel z mnoha mylných předpokladů. Článek, na který poukazoval, neobsahoval žádné citáty ze Solisových přednášek, ale vznikl na základě rozhovoru s novinářem Parlamentních Listů. Článek o něm navíc hovoří jen okrajově.

Také video, na které Halík poukazuje, není záznamem ze Solisovy výuky na škole, jak se Halík, který si informaci neověřil, mylně domníval, ale záznamem jiné Solisovy přednášky.

AKADEMICKÉ SVOBODY PODLE HALÍKA

Co je ale hlavně skandální, a kvůli čemu se Solis obrátil na vedení Univerzity Karlovy, je fakt, že Halík využívá zákulisně svého vlivu k potlačování názorů, které jsou s těmi jeho v rozporu.

To je zvláště pikantní v době, kdy on i další představitelé tzv. havlismu volají po akademických svobodách v souvislosti s kauzou jmenování či nejmenování M. C. Putny profesorem.

„Prosím Vás o vysvětlení, jak to, že si profesor University Karlovy osvojuje právo obracet se takovým tónem na rektorát jiné vysoké školy, vyhrožovat jejímu vedení a soudit na základě mylných domněnek to, co je to přípustná akademická svoboda, kde končí a kde začíná zneužívání vysokoškolské půdy k šíření politického extremismu,“ píše Solis v dopise.

„Bohužel jsem se o tomto skandálním dopise Prof. PhDr. Tomáše Halíka Th.D. dozvěděl až dodatečně, neboť se a dotyčný ani neobtěžoval mi jej poslat na vědomí. Jednal tedy jednoznačně za mými zády s cílem poškodit moje působení na vysoké škole ve funkci odborného asistenta z osobních ješitných pohnutek, tím, že mne zneužitím své akademické autority a dobrého jména Univerzity Karlovy nařkl z něčeho, o čem nemůže mít sebemenší pojem, neboť jsem jej nikdy na svých přednáškách nespatřil,“ dodává dále vysokoškolský učitel.

Vedení školy podle Solise bylo Halíkovou reakcí zaskočeno a nevědělo, jak na absurdní Halíkův požadavek reagovat. Nechalo proto na Solisovi, aby s Halíkem záležitost urovnal, což tento učinil osobním dopisem. Ten (a zřejmě skutečnost, že vedení školy Solise ihned nepotrestalo, jak si žalobník přál) Halíka ještě více rozzuřilo a opět si stěžoval na rektorát školy. Požadoval po ní vyjádření, zda škola člověka „této úrovně myšlení a komunikace považuje za vhodného pedagoga na univerzitní úrovni“.

HALÍKOVO KÁDROVÁNÍ

„Vážený pane rektore, prosím sdělte mi, na základě čeho může profesor Univerzity Karlovy lustrovat personál jiné akademické instituce a vydávat soudy o jeho vhodnosti pro pedagogické působení na universitní úrovni. Kádrování tohoto typu patří podle mého názoru do dob normalizace totalitního režimu, který zde vládl před rokem 1990. V aktuální debatě o akademické svobodě se mi zdá na místě Vám tuto otázku položit, neboť se cítím členem vašeho profesorského sboru poškozován za své soukromé názory, které byly redaktorem PL zveřejněny a kritizován za mé veřejné výroky, které jsou navíc podložené,“ píše proto Solis Hamplovi.

V závěru svého dopisu pak rektora UK žádá, aby osvětlil, čím vlastně Halík podepírá svou akademickou autoritu a zda by mohl rektor uvést nějaké Halíkovy akademické práce v rámci Univerzity Karlovy a jejich citace ve vědecké literatuře.

„Jsem poněkud zaskočen, když registruji, že by na Universitě Karlově měl vyučovat etiku člověk, který veřejně a nepokrytě obhajoval bombardování Jugoslávie, které si vyžádalo mnoho obětí na civilním obyvatelstvu. Člověk, který se snaží vyhnout se přímé konfrontaci s názorovým oponentem, ale namísto toho za jeho zády žaluje u paní rektorky ve snaze zabránit mu v působení na akademické půdě. Člověk, který se neštítí kádrovat cizí zaměstnance, odsuzovat jinak smýšlející a definovat akademickou svobodu podle svých vlastních potřeb a své vlastní agendy.“

„Jako bývalý zástupce vedoucího Brigády Socialistické práce a zástupce úsekového důvěrníka Rady Odborových Hnutí úseku Podolí II a člen výboru ČSM, který byl několikrát vyhodnocen jako nejlepší pracovník v rámci socialistické soutěže, absolvent podnikového školení pro nestraníky a dvouletého studia stranického vzdělávání, by mohl názorové různice a spory akademického rázu řešit jinak, než zákeřnými útoky za zády svých oponentů a dle mého názoru neoprávněnou kritikou akademického působení svých ideologických oponentů, ukrytou za obhajobu akademických svobod, před zneužitím pro šíření politického extremismu vlastní interpretace. Jeho bezdůvodné výpady proti jiné vzdělávací instituci mohou být objektivně kvalifikovány jako nedůstojné člena profesorského sboru University Karlovy,“ uzavřel Solis svůj dopis.

Na vědomí pak dopis – kromě Halíka – poslal i Apoštolské nunciatuře, kardinálu Dominiku Dukovi, prezidentu republiky Miloši Zemanovi a členům rektorátu University Karlovy.

Redakce Prvnizpravy.cz Halíka oslovila s prosbou o vyjádření se k celému případu, ten ale záležitost odmítl komentovat.

www.prvnizpravy.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Prvnizpravy.cz. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s