Tajemno kolem Klause. Co zase chystá? Koho pozval na Hanspaulku?

Jen den poté, co v televizním rozhovoru na Primě připustil návrat do politiky, začal prezident Václav Klaus organizovat neveřejné schůzky, kam si zve politiky různých stran. Co mají v zámečku na Hanspaulce v plánu?

V pondělí v odpoledních hodinách se v zámečku na Hanspaulce, sídle Institutu Václava Klause, sešla na uzavřeném jednání podle všeho zajímavá a pestrá společnost.

Akce byla Institutem mediálně prezentována jako „nová forma akcí IVK“, tzv. „Rozmluvy na Hanspaulce“. Je ale jen pro zvané (kvůli omezené kapacitě prostorů) a značně se liší od debat, jaké už tradičně pořádá například Akce D.O.S.T. (tzv. Hovory na pravici), kde si řečníky přijde vyslechnout publikum. Na Hanspaulce se bez publika všichni pozvaní zapojují do vzájemné diskuze a hledají společný průsečík zájmů – v pondělí například na téma „Absence idejí v české politice“.

Podle informací redakce se nakonec v zámečku sešla společnost asi šestnácti pozvaných. To se nakonec potvrdilo i v oficiálně vydaném stanovisku, které se na webu Klaus.cz objevilo v úterních odpoledních hodinách: „Prvního setkání se zúčastnilo 16 diskutujících, což je méně než jsme plánovali, ale bylo to způsobeno tím, že právě v této chvíli kulminovaly povodně a řada pozvaných se do pražských Dejvic nemohla dostat,“ píše se na prezidentově webu.

Lidé z IVK ale nechtějí prozradit, kdo se schůzky účastnil.

„Jména zveřejňovat nebudeme,“ uvedl pro Prvnizpravy.cz na dotaz Ladislav Jakl. Rovněž další prezidentův spolupracovník, Petr Hájek, potvrdil, že Institut nebude uvádět, v jaké sestavě se schůzka odehrála – naznačil, že někteří politici by mohli mít ve svých stranách problém, kdyby se ukázalo, že se podobné akce účastnili.

Uvedl pouze, že to byli politici, kteří k danému tématu mají co říci a že rozhodně nešlo jen o nezávazné debatování. Právě s ohledem na některé pozvané ale Institut k akci vydal jen prohlášení obecnějšího rázu, kde o jménech pomlčí.

Redakci se proto podařilo zjistit (nebo spíše uhádnout) jen dvě jména – těch, u kterých se dalo čekat, že byli přítomni, protože s prezidentem Klausem dlouhodobě spolupracují, a které proto redakce náhodně oslovila. Ti sice potvrdili, že se „Rozmluv“ účastnili, nechtěli ale říci žádné další jméno s tím, že k tomu nejsou oprávněni.

„Ano, byla jsem pozvaná, vážím si toho, zúčastnila jsem se diskuze,“ uvedla pouze Jana Bobošíková, předsedkyně Suverenity (SBB).

Také Michal Semín, předseda Akce D.O.S.T., si setkání pochvaloval, ani on ale nechtěl prozradit, kdo další se schůzky účastnil. Uvedl pouze, že přítomno bylo asi 16 lidí.

K obsahu rozmluv pak dodal, že mezi účastníky převážil názor, že absence idejí v politice tak úplně neexistuje, naopak jde o velmi ostrý ideologický boj, i když tak není prezentován. „Některé ideje jsou potlačovány a prezentují se jako nehodné slušných lidí,“ vysvětloval Semín, proč si myslí, že ideje existují, ale jsou médii vytlačovány mimo diskuzi. Někteří z přítomných ale hájili názor, že ideje v politice vymizely nadobro, dodal.

Oficiální „zápis“ ze setkání problematiku popsal podobně: „Názor, že ideje v politice absentují, sdílela drtivá většina účastníků. Jediným sporem bylo to, zda jde o skutečnou absenci idejí, nebo ´jen´ o jejich zamlčování, zakrývání či dokonce neuvědomování si jich. Řada účastníků kritizovala ideovou vyprázdněnost etablovaných politických stran u nás, řada dalších zdůrazňovala, že tyto etablované strany snad až tak ideově prázdné nejsou, ale že my jejich ideologii nesdílíme. Ideje zde tedy jsou, ale pouze ´naše ideje jsou v defenzivě´,“ píše se na webu Klaus.cz.

Kdo jsou tajemní neznámí?

Odečteme-li prezidenta a jeho spolupracovníky, kteří se Rozmluv také účastnili (Jakl, Hájek, Weigl) a Bobošíkovou se Semínem, zbývá ale stále zhruba desítka politiků, kteří podle informací redakce na Hanspaulku dorazili. Může to být základ nějaké rodící se budoucí koalice?

„Toto nebylo fórum, které by mělo mít nějaký konsensuální výstup, ale diskusní forum, které může posunovat různé názory a náměty, dívat se do budoucnosti. A v tomto ohledu, i vzhledem ke složení účastníků a vzhledem k blížícím se volbám to považuji za velmi významné,“ řekla Bobošíková pro Prvnizpravy.cz na dotaz, zda debatující dospěli k nějakému společnému stanovisku.

Že by schůzka byla počátkem nějaké rodící se neformální koalice ale odmítla. „To rozhodně ne. Ale jako místo, kde se dají věci posouvat dopředu, to ano,“ řekla.

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s