Havel byl na Bilderberg zván, ale asi neměl čas jet, říká Pehe

V pátek se na tři dny hotelový komplex v britském Watfordu uzavře přes světem. Na tajné jednání se zde sjedou účastníci nechvalně známé skupiny Bilderberg. Podle kritiků proto, aby plánovali další kroky na cestě ke světovládě.

Skupina Bilderberg už nějaký čas uveřejňuje na svém oficiálním webu tiskové zprávy o konání třídenní akce i seznamy jejích účastníků.

Při nahlédnutí do toho letošního se zdá, že z České republiky, na rozdíl od několika let minulých, není ani letos nikdo pozván. Je ale možné, že si jen někteří politici či byznysmani nepřejí objevit se na oficiálním seznamu a proto cestují incognito. Zveřejněný seznam tak je třeba brát s jistou rezervou.

Před dvěma lety například českou politiku mírně vzrušila zpráva o tom, že by snad mezi účastníky byl na zapřenou i komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf. Ten to ale vzápětí popřel.

Požádali jsme přesto jednoho z účastníků dřívější výroční konference Bilderberg, Jiřího Pehe, bývalého poradce exprezidenta Václava Havla a ředitele jeho politického odboru o komentář.

Pehe se účastnil schůzky v roce 2001 ve Švédsku.

Podle nedávno odtajněného materiálu, 90tistránkového souboru, který zveřejnila skupina Anonymous a který přináší seznam účastníků od roku 1990, se ale Pehe měl účastnit i setkání o rok později.

To ale Pehe popírá. „Účastnil jsem se pouze jednoho setkání, a to v roce 2001 ve Stenungsundu, ve Švédsku,“ řekl Pehe pro Prvnizpravy.cz. I když byl konfrontován zmíněným seznamem z roku 2002, kde jeho jméno také figuruje, trvá si na svém. „Byl jsem vskutku jen jednou,“ zopakoval.

Na dotaz, proč pozvání na Bilderberg do České republiky poslední dobou nechodí, má jednoznačnou odpověď:

„Domnívám se, že na setkání nikoho z ČR v poslední době nezvou, protože jsou to konference, kde se diskutuje o globálních problémech, a do sebe zahleděná ČR k nim nemá v poslední době celkem co říct. Předešlá pozvání dle mého soudu souvisela především s mezinárodním statusem, který poskytl ČR Václav Havel,“ tvrdí blízký Havlův spolupracovník.

Podle Peheho jde o prestižní setkání, kde vlivní lidé „neplánují budoucnost světa, ale o situaci ve světě zajímavě dva tři dny diskutují. Jisté je, že všichni čeští účastníci byli tak či onak blízko Havlovi. Myslím, že byl i on určitě zván, ale asi neměl čas jet,“ dodal Pehe.

Bilderberg se snaží

Konference Bilderberg ale není jen tak obyčejná konference, jak by se z Peheho slov zdálo. Už jen proto, že probíhá za extrémně přísných (a nutno dodat že extrémně drahých) bezpečnostních opatření a jako už tradičně téměř bez povšimnutí mainstreamových médií. Letos si na setkání alespoň posvítí levicový The Guardian, který téma přesto posledních několik let sleduje a koná-li se Bilderberg letos na jeho domácí půdě, nenechá si zpravodajství o akci ujít, jak už nyní dokazuje řadou článků.

„Letos tu bude o řádnou porci ´veřejného dohledu´ nad Bilderbergem víc. Tlak žurnalistů a aktivistů si už v místě konání vynutil ústupky: poprvé po 59 letech tam na místě bude neoficiální tisková kancelář, v níž budou sloužit dobrovolníci. Očekává se několik tisíc aktivistů a bloggerů spolu s fotografy a žurnalisty z celého světa,“ píše k tomu Guardian.

„Je to pozoruhodná scéna – jeden z přírodních divů – a nejvíce vzrušující věc, která se ve Watfordu událo od té doby, kdy kruhový objezd A412 dostal dopravní světla. Na oblast kolem hotelu je uzávěra: místní musí ukazovat pasy, aby se dostali domů. Vzrušující je to i kvůli delegátům. Ze svého fára vyhupsne CEO Royal Dutch Shell natěšený na to, že stráví tři celé dny v politických rozhovorech s šéfem HSBC, presidentem Dow Chemical, svými nejoblíbenějšími evropskými ministry financí a US šéfy rozvědky. Tato konference je pro všechny plutokraty výročním zlatým hřebem už od roku 1954. Jediným rokem, kdy Bilderberg vynechali, byl 1976 poté, co předsedu zakladatele skupiny prince Bernharda z Holandska nachytali, jak bere od Lockheed Martin úplatky,“ napsal novinář listu    Chalie Skelton, který měl s buzerací policistů a tajných agentů na minulých setkání Bilderbergu své neblahé zkušenosti.

Právě Skelton si povšiml toho, že Bilderg mění přístup a snaží se setřást nálepku konspirativního jednání. I proto se pokusí vyjít zvědavcům vstříc.

„Ještě v roce 2009 tam byl sotva tucet svědků – obtěžovaných a zatýkaných tvrdou rukou řecké policie. Letos je tam tisková zóna, součinnost s policií, mobilní záchody, pojízdné občerstvení a koutek pro mluvčí – což jsou všechno ingredience už jiného Bilderbergu. Slibují ´festivalové zážitky´,“ podivuje se Skelton v Guardianu.

Poslanec Michael Meacher popisuje podle téhož článku třídenní luxusní hemžení nejvyšších politiků, ředitelů spekulativních fondů, techno-korporací a ohromných nadnárodních holdingových společností jako „anti-demokratickou kabalu vůdců západního tržního kapitalismu scházející se v soukromí, aby udrželi svou vlastní moc a vliv mimo dosah dohledu veřejnosti.“

S tou kabalou má bezesporu pravdu, ale autor článku se domnívá, že o kapitalismus tu vůbec nejde. Ani o trh.

„To, v čem žijeme, není žádný svět volné ekonomické soutěže, ale kartelově rozdělený trh, který ovládají nadnárodní firmy vlastněné jednou celosvětovou skupinou, která navíc kontroluje vydávání měny a vlastní největší banky na světě. To je v přímém rozporu s principy kapitalismu. Říkám to proto, že snaha nahradit kapitalismus socialismem a komunismem tu už byla – a opět vše bylo řízeno stejnou partou z FEDu! Viz dějiny SSSR,“ řekl k tomu pro Prvnizpravy.cz vlivný český podnikatel, pohybující se v nejvyšších patrech českého byznysu. Z bezpečnostních důvodů ale raději nechce své jméno uvádět.

„Jediná alternativa je dobrovolná vzájemná solidární společnost! Uzavřené ekonomické systémy svépomoci, kampeličky, sociální fondy, stát – jako ochránce práv svých občanů. A pevný systém hodnot,“ vyjmenovává způsoby, jak může národ proti takovéto zlovůli nadnárodních korporací a mezinárodních bankéřů obstát.

www.prvnizpravy.cz


Kdo z ČR byl na Bilderbergu
1998 – Karel Kovanda
1999 – Michael Žantovský
2001 – Jiří Pehe
2002 – Jiří Pehe (JP to ale popírá)
2008 – Karel Schwarzenberg
2012 – Miloslav Ransdorf (podle některých zahraničních zdrojů, ale MR to popírá)
Karel Schwarzenberg se jako mladý rakouský politik navíc účastnil Bilderbergu ještě v roce 1979, 1980 a 1981

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s