ZNÁME ČLENY ČESKO-IZRAELSKÉHO FÓRA: VÝSTUPY Z JEDNÁNÍ JSOU ALE NEVEŘEJNÉ

Redakci Prvnizpravy.cz se podařilo zjistit něco málo informací o Česko-izraelském fóru. Jeho výstupy ale zůstávají tajné.
Před časem jsme informovali o ustanovení Česko-izraelského fóra, na kterém se shodly při svých společných schůzkách vlády Izraele a České republiky.

První zasedání tohoto think-tanku, jak bylo Česko-izraelské fórum (Czech-Israeli Forum, dále jen CIF) od počátku ve vládních dokumentech nazýváno, se odehrálo na podzim roku 2011.

Redakce se od té doby pokoušela zjistit podrobnější informace o tomto think-tanku a oslovila za tím účelem jak tiskový odbor ministerstva zahraničí (protože ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se úvodního setkání účastnil a řečnil na něm), tak tiskový odbor vlády. V obou případech ale i přes mnohé urgence nebylo možné získat jedinou relevantní informaci – tiskové odbory obou úřadů se tvářily, že o Fóru nic neví.

Podivný přístup popsal autor textu v komentáři Tajemné Česko-izraelské fórum.

Až nedávná návštěva Karla Schwarzenberga v Izraeli toto téma oživila – podle zveřejněných informací ministerstva zahraničí pronesl Schwarzenberg 5. května 2013 opět úvodní slovo na zahájení už v pořadí druhého Česko-izraelského fóra, které se konalo v Izraeli.

„V pořadí již druhého fóra se za ČR i Stát Izrael účastní odborníci a analytici na politické, bezpečnostní či kulturní vztahy mezi oběma zeměmi. Vzájemné vztahy a možnost jejich dalšího rozvoje či výměna pohledů a názorů na současný politický a bezpečnostní vývoj v celém Blízkovýchodním regionu je hlavním cílem a smyslem konání tohoto fóra,“ informovalo ministerstvo.

Stranou prý nezůstala ani témata dalšího vývoje v zemích, které prošly obdobím tzv. Arabského jara či neustále se zhoršující bezpečnostní a humanitární krize v sousední Sýrii.

Tématem byla rovněž příprava dalšího mezivládního setkání letos v létě, které bude zaměřeno výrazně ekonomickým směrem, řekl podle ČTK český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

„Izraelská strana přikládá tomuto společnému setkání velký význam, izraelskou delegaci na fóru vede úřadující ministr zahraničních věcí Ze´ev Elkin, který je rovněž hostitelem společného oběda účastníků. Slavnostní ukončení Česko-izraelského fóra se uskutečnilo za účasti prezidenta Šimona Perese, který si společně s ministrem Schwarzenbergem vyslechl shrnutí prezentované politickým ředitelem MZV ČR Pavlem Fischerem,“ informoval Černínský palác, který uvolnil i několik fotografií ze zasedání.

Redakce se proto opětovně obrátila na ministerstvo zahraničí s dotazem, jaký je veřejný výstup z tohoto setkání. Podle informací MZV ale žádný takový výstup pro veřejnost neexistuje.

„Žádný veřejný výstup není, neboť se jednalo o interní poradu,“ odpovědělo pro Prvnizpravy.cz ministerstvo zahraničních věcí.

To je poněkud v kontrastu se samotnou podstatou Česko-izraelského fóra coby think-tanku, tedy institucí, která má za úkol připravovat koncepty a analýzy, seznamovat s nimi veřejnost a popularizovat různé ideje či koncepce v oblasti politiky či ekonomiky. Think-tank má být z principu otevřenou institucí s veřejnými výstupy, sloužící jako zdroj informací a přispívající ke kultivaci debaty a k artikulaci veřejného zájmu.

Česko-izraelské fórum naproti tomu pořádá „interní porady“, o jejichž obsahu se můžeme jen dohadovat.

Slabou útěchou tak může být jen fakt, že se ministerstvo zahraničí na žádost redakce serveru Prvnizpravy.cz rozhodlo uvolnit jména účastníků jednání za českou stranu.

Najdeme mezi nimi současné i bývalé diplomaty MZV, poslance Jana Hamáčka (ČSSD), politologa Romana Jocha, ředitele Aspen Institutu Radka Špicara či manželku Vladimíra Mlynáře Pavlu Mlynářovou, která pracuje v zahraničním odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Celkově se jednání za českou stranu účastnilo 25 osob.

 

(Adam B. Bartoš; foto: Karel Šrol, mzv.cz)


Čeští zástupci na Česko-izraelském fóru v Izraeli, květen 2013

Bashová, Dana: zástupce velvyslance v Izraeli
Bociánová, Kateřina: zahraniční tajemnice ČSSD
Bordes, Radka: odbor zemí Blízkého východu, MZV
Ellinger, Jiří: ředitel odboru zemí Blízkého východu, MZV
Fingerland, Jan: expert na Blízký východ, novinář a komentátor
Fischer, Pavel: politický ředitel MZV; bývalý velvyslanec ve Francii, bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta Václava Havla
Hamáček, Jan: stínový ministr obrany, bývalý předseda zahraničního výboru PSP PČR, poslanec, ČSSD
Jireš, Jan: ředitel Centra pro transatlantické vztahy CEVRO Institutu, zástupce ředitele sekce ministerstva obrany pro obrannou politiku a strategie
Joch, Roman: výkonný ředitel Občanského institutu
Kalhousová Irena: hlavní analytik Prague Security Studies Institute, Anglo-americká universita, Masaryk Distinguished Chair v Herzliyi
Kmoníček, Hynek: ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, bývalý velvyslanec v OSN, Indii a Austrálii
Kulhánek, Jakub: výzkumný pracovník, Asociace pro mezinárodní otázky, poradce poslance Jana Hamáčka
Kumermann, Daniel: odbor zemí Blízkého východu, MZV, bývalý velvyslanec v Izraeli
Mlynářová, Pavla: Odbor zahraničních vztahů, Kancelář prezidenta republiky
Pavlačík, Zbyněk: předseda sdružení Jagello 2000, Česká euroatlantická rada
Pojar, Tomáš: velvyslanec v Izraeli; býv. první náměstek ministra, MZV
Romancov, Michael: Institut politologických studií, Katedra politologie, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií na Metropolitní univerzitě v Praze
Šedivý, Jiří: generál v. z., konzultant v oboru obrany a bezpečnosti, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR
Schwarzenberg, Karel: místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí
Špicar, Radek: ředitel Aspen Institutu v Praze; bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu
Sternová, Marina: tisková a kulturní atašé, Velvyslanectví ČR v Izraeli
Suchý, Petr: vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
Tlapa, Martin: náměstek státního tajemníka pro evropské záležitosti, Úřad vlády České republiky
Weissová, Kateřina: generální ředitel kabinetu ministra zahraničních věcí
Zoufalá, Marcela: Pražské centrum židovských studií a Katedra kulturních studií, Univerzita Karlova v Praze

www.prvnizpravy.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s