OMLUVA KARLOVI A THERESE

Volební štáb Karla Schwarzenberga se točí na tom, kterak se prý Miloš Zeman opírá o článek antisemitského publicisty. Protože tím publicistou myslí mne, rád bych se k tématu vyjádřil. Už i proto, že Karlovi a Therese dlužím omluvu.

Je pravda, že jsem napsal text o tom, že na rodovém sídle Hardeggů se dodnes hajluje –  dodnes zde visí obraz s hajlujícími poddanými zdvíhajícími ruce k hradu.

Pochybil jsem, když jsem hrad přisoudil Schwarzenbergově manželce. Jedná se sice skutečně o rodové sídlo Hardeggů, ale dnes už prodané jinému šlechtickému rodu, takže Theresa Schwarzenbergová je v tom nevinně. Za to se omlouvám.

Přesto bych chtěl učinit pár poznámek.

1) Ačkoli hajlování na Hardeggu tedy nejspíše s Theresou Schwarzenberg nesouvisí, pravdou je a zůstane, že Theresin otec byl členem NSDAP, cvičil elitní vojáky SS a SA ve střelbě a seděl ve vězení za účast na nacistickém puči, při kterém byl zavražděn rakouský kancléř Dollfuss. Pravdou je, že nacistickou minulost měla rodina Prinzhornových, s jejichž potomkem byla Theresa Karlovi nevěrná. Pravda je, že Karlův otec byl fašista. A minimálně někteří autoři tvrdí, že je pravda, že Karlova rodina využívala k bezplatné práci na svých lesích Cikány a Židy z tábora v Letech, který si speciálně blízko svých panství za tím účelem nechal Karlův otec od ministerstva vnitra zřídit. Právě ve světle těchto historických faktů mi informace o Hardeggu, kterou jsem dostal, přišla velmi pravděpodobná a uvěřitelná.

2) Pokud jsem já „antisemitský publicista“, jak naznačují některá média na radu Schwarzenbergova volebního štábu (na Aktualne.cz dokonce píšou, že jde o antisemitský text, i když je to spíše anti-antisemitský text), pak by mne zajímalo, jak by nazvali Karlova otce, který psal do fašistického časopisu Vlajka mnoho článků s ne příliš korektními výroky o Židech. Nevymýšlím si, cituji z Martinem C. Putnou sebraných Schwarzenbergových spisů (Torzo díla, Torst, 2007), které mám při ruce. Za všechny uvádím například tyto dvě jeho úvahy:

„Tak také do svého domu spíš pozvu svého německého bratrance nežli kolemjdoucího náhodou černocha. Ale nesmím černocha zotročit; a nesmím vzít Židu právo na život, a dáti mu méně, než lidskost a spravedlnost menšině přiděluje. Naopak Žid nesmí se vyskytovat v místech, příslušejících státnímu národu. Jestliže totiž jsme varovali Židy, aby se vůbec příliš neukazovali, dvojnásob musí se vystříhat, aby se neukazovali na místech neočekávaných. Nic tak nevzbuzuje antisemitism, jako když člověk prohlíží nějakou oficiální instituci své vlasti, nebo politickou organizaci svého národa, a z ničehonic se zrakům objeví gestikulující postavička Asiata. A pak nechať se Židé neukazují v prvých řadách boje proti nacionalismu. Nepomohou si tím, a právo na to nemají, dokud nesprovodí ze světa židovské „kde domov můj“ – nesrovnatelný žalm ´U řek babylonských´.“ (Karel VI. Schwarzenberg, in: Řád IV/1937, s. 170-176)

„Nejenom to, avšak s hrůzou pozorující tyto plody naší krve, budeme méně náchylní přičítati všem Židům židovské zločiny. Zde ovšem je pravda, že sama židovská soudržnost ztěžuje nám klidné rozsuzování. Je jistě nepřípustno činiti každého Žida odpovědným za hladomor na Ukrajině; ale mnohem snáze se vyhnu této chybě, až objevím nějakého Žida, který bude Trockému nadávat a litovat Wrangelovy porážky…“
(Karel VI. Schwarzenberg, in: Řád IV/1937, s. 170-176)

Nejsem proti. Mně se ta slova líbí. Ale volebnímu štábu Karla VII. Schwarzenberga se asi moc hodit nebudou. Tak co s tím? Buď jsme antisemité oba, nebo ani jeden z nás. Myslím, že lidovky.cz (= Schwarzenbergův tým) mi nemají co vyčítat.

A řeknu to ještě jinak – já možná píši texty, které se někomu nemusejí líbit, ale nikdy jsem nebyl ve fašistické (jako Karlův otec) nebo v nacistické (jako Theresin otec) organizaci.

3) Uznávám, že jsem s Hardeggem přestřelil, ostatně, mýlit se je lidské. Ale uzná, že přestřelil, i Karel sám? Omluví se za své skandální výroky na adresu prezidenta Beneše, na adresu Benešových dekretů, na adresu Čechů a českého národa? Myslím, že něco jiného je, když se zmýlí novinář a něco jiného, když se skandálně mýlí ministr zahraničí a kandidát naprezidenta v tak citlivé záležitosti jako jsou Benešovy dekrety a s nimi související poválečné uspořádání země. Jenže smutné je, že Karel si nemyslí, že by chyboval, on si za svými výroky stojí, maximálně je jen trochu obrušuje.

4) Aby bylo jasno, že má kritika Schwarzenberga nestojí na nějakém (podle mne okrajovém) článku o obraze na Hardeggu, zveřejňuji proto v tuto chvíli svůj – věřím že vyargumentovaný a odkazy podložený – materiál sepisující vše, co Karlu Schwarzenbergovi vytýkám a proč jsem přesvědčen, že by neměl být nikdy českým prezidentem. – PDF DOKUMENT: Karel trochu jinak. Politická obžaloba Karla Schwarzenberga

5) Je zajímavé, že mí kritici, kteří mi často nadávají do extémistů, antisemitů, nacistů a fašistů, najednou – když jde o knížete – hajlování zlehčují až obhajují. Asi tím chtějí veřejnosti říci, že na hajlování není nic špatného. Bez ohledu na to, jestli se na obrazu hajluje, nebo ne, podle Tomáše Haase a dalších můžeme zřejmě na ulici vesele „mávat na orlici“…

www.freeglobe.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u „OMLUVA KARLOVI A THERESE

 1. „Právě ve světle těchto historických faktů mi informace o Hardeggu, kterou jsem dostal, přišla velmi pravděpodobná a uvěřitelná.“… tak jste nám konečně poodhalil něco ze své jasnozřivé dedukce:) Možná byste si měl někde zjistit více těch historických faktů. A ještě něco: pokud rodiče manželů Schwarzenbergových byli skutečně nacisté a fašisté, znamená to, že jsou i jejich děti nacisté a fašisté? Nebo z jakého důvodu se vlastně o ně zajímáte?
  Možná byste tu taky mohl rozmáznout zcela reálnou minulost Miloše Zemana v KSČ nebo jeho projev ohledně Benešových dektretů v roce 1990 a jiné věci. Možná, že by pak vyšlo najevo, kterak v jeho chalupě na Vysočině vysí srp a kladivo nebo jiné skandální odhalení…

 2. 1. „…pravdou je a zůstane, že Theresin otec byl členem NSDAP, cvičil elitní vojáky SS a SA ve střelbě …“ „…Karlův otec byl fašista…“
  Ano, nepřátele si děláme, přátele vybíráme a rodinu dostáváme. Kdyby byl Váš otec vrah, šel byste v jeho stopách…? Rodinnou historií nelze očerňovat potomky. I když… u katolíků to vlastně neplatí, že?

  2. Opět. Karel není jeho otec. Jako Vy nejste svým otcem. Přesto citujete a pak dodáváte: „Nejsem proti. Mně se ta slova líbí.“ Tedy ano, jste fašista, Karel nikoli.

  3. „Benešovy dekrety jsou dnes už překonány, jsou právně vyhaslé. (pozbyly účinnosti) Kdybych nebyl na tuto otázku stále tázán, tak bych se tím vůbec nezabýval, neb to skutečně považuji za otázku našich dějin. Bezpečnost majetku je zaručena, s tím už nikdo nic dělat nebude.“ – s tím se nedá, než souhlasit. Skandální omyl to vskutku není. Jen je to zbytečně horké téma.

  4. Promiňte, ale to se nedá číst.

  5. Pokud Vás někdo nazývá fašistou, pak se tomu nedivím, když vidím, co píšete. Karla obhajovat nemusím, pokud byl fašistou jeho otec, … ale to je pořád dokolečka..

  A zde si dovolím doporučit Vám čtení na dobrou noc:
  http://www.lidovky.cz/volebni-podrazy-hajlovani-na-hrade-podraz-kamaradky-a-otec-kolaborant-1kn-/zpravy-domov.aspx?c=A130123_125838_ln_domov_ogo

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s