KAREL TROCHU JINAK. Politická obžaloba Karla Schwarzenberga

Karel Schwarzenberg není Čech, v Čechách se jen narodil a prožil několik dětských let. Rod Schwarzenbergů je původem starý francký rod a jako každá šlechtická rodina je ve své podstatě nadnárodní.

Schwarzenbergové jsou už přes 400 let curyšskými občany, Karel tedy má švýcarské občanství a švýcarský pas. Žije střídavě v Rakousku, Bavorsku a občas i v České republice. Smýšlením je světoobčan, kosmopolita a když se považuje za vlastence, pak prý několikanásobného. Je prý několikrým patriotem, odpovídá na otázku, zda se cítí být spíše Rakušanem, Frankem, Švýcarem či Čechem.1

Cizí občanství ale není jen důvodem k pochybnostem skutečně vlastenecky (ve smyslu jedné vlasti) smýšlejících voličů, ale může být i objektivním problémem. Experti na ústavní právo2 upozorňují na možná rizika toho, kdyby příštím prezidentem byl zvolen člověk s dvojím občanstvím.3

Jakkoli se Karel svým vlastenectvím rád ohání, Česká republika mu nikdy pravou vlastí nebyla a není. Karel neumí českou hymnu4, s češtinou je na štíru5, jsou mu cizí slavnosti spojené s českoustátností (například pravidelně okázale ignoruje státní svátek České republiky 28. října)6, nehájí české národní zájmy, ale své osobní zájmy (jak si později podrobně ukážeme). Jakmile v 90. letech úspěšně skončil jeho restituční proces, z Čech a z českého veřejného prostoru se stáhl opět do Rakouska7.

CELÝ TEXT (PDF) KE STAŽENÍ ZDE

1Tóth, s. 133

2například doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, PhD.

3„Z hlediska našeho práva je možné, aby prezident byl dvojí státní občan, nicméně vždycky státní občanství znamená závazek věrnosti, to nejsou jenom práva, ale i povinnosti. A když má někdo povinnosti ke dvěma státům, je možné, že ty povinnosti se vzájemně střetnou,“ varuje ústavní právník Koudelka. Dodává navíc, že některé státy tohle přímo zakazují. Například právě v Americe je tohle nemyslitelné. Dokonce to musí být rodilý prezident, takže dokonce ani ten, který státní občanství získal naturalizací, se prezidentem stát nesmí. Třeba Albrightová by se prezidentkou nikdy stát nemohla, byť byla ministryní zahraničí. Prezident v USA nesmí mít ani v minulosti závazky k jinému státu v tomto smyslu,“ uvedl Koudelka.

7Tóth, s.

Příspěvek byl publikován v rubrice Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s