KDYBY ČETLI KLAUSOVY KNIHY…

Co mají společného Pavel Svoboda, MilanŠtěch, Alena Gajdůšková, Jiří Dienstbier a Karel Schwarzenberg? Nečtou prezidentovy knihy. A špatně dělají. Kdyby je totiž četli, mohli by si ušetřit spoustu prázdných slov.

Když naříkají nad tím, že Václav Klaus dosud nepodepsal novelu Lisabonské smlouvy, která zakládá Evropský stabilizační mechanismus (ESM), naříkají totiž zbytečně.

Prezident se přece k tématu vyjádřil už dříve a řekl svůj jednoznačný postoj, jak se v takové situaci – až nastane – zachová. Ta situace nastala. Kdyby četli Klause, věděli by to.

Ve své knize ´Evropská integrace bez iluzí´ (2011), která je v současné době překládána do řady jazyků a vychází v různých evropských zemích (a která je na evropské poměry výbušná, takže si ji někteří zahraniční politici, aby vypadali odvážně, vystavují ve svých kancelářích na pracovním stole), totiž už před rokem napsal, že žádnou další evropskou smlouvu ratifikovat v žádném případě nebude.

„Za zbytek svého prezidentování žádnou takovou smlouvu nepodepíšu. Už jsem se dost provinil podpisem Lisabonské smlouvy, “ napsal výslovně prezident.

V téže knize také popisuje, jak pro něj bylo potupné Lisabon podepsat a trochu mezi řádky připouští, že se mohl mýlit, když si myslel, že nemá jinou možnost.

„Možná se mýlím, a proto respektuji a beru vážně názory mnoha zklamaných u nás i v zahraničí, kteří mne po podpisu masově kontaktovali,“ říká v reakci na své vlastní předchozí tvrzení, že neměl na vybranou. „Někteří to dokonce přirovnávali k chování prezidenta Beneše v roce 1938 a 1948, ale já jsem ani neodletěl do Anglie, ani jsem neabdikoval,“ brání se. Souhlasí ale například se svým tajemníkem Ladislavem Jaklem, že „měl“ Lisabonské smlouvě čelit tvrději a více zkoušet blokovat ratifikaci.

Prezident to tedy řekl jasně. Už Lisabonská smlouva byla jeho velká vina. Rozhodně tedy žádnou jinou smlouvu podepisovat nebude. Rovněž je naivní se domnívat, že by opět podepsal novelizovanou Lisabonskou smlouvu, když to pro něj byla tak nepříjemná zkušenost.

Prezidentova nečinnost stran ESM či dokonce některé jeho výroky („považuji to za zrůdnou, nesmyslnou, absurdní věc a já to podepisovat rozhodně nebudu“) jsou tedy plně konzistentní s jeho dřívějším postojem. Kdo politickou scénu sleduje pozorně, ten by neměl být překvapen.

Jinými slovy – tady není o čem diskutovat.

To, že se Svoboda, Štěch, Gajdůšková, Dienstbier a Schwarzenberg nyní hystericky pohoršují, tedy ukazuje buď na jejich natvrdlost, nebo na snahu nahnat laciné body na mediálně vděčné kritice prezidenta.

Budeme věřit, že jde o to druhé…

www.prvnizpravy.cz

4 komentáře u „KDYBY ČETLI KLAUSOVY KNIHY…

  1. Co je to za stupidní logickou úvahu? 😀 Snad to , že někdo něco řekne nebo si to napíše do knížky ještě neznamená, že se nemůžu pohoršovat nad jeho skutky i kdyby o tom popsal stohy papíru. Co je tohle proboha za zbytečnej článek…

    • Pan Bartos je velice zdatny spisovatel ale zrejme „pravdolaska s Klausem Maifosem # 1 hned pred dalsimi hochy co si to rozdavali a pridelovali ,coz kazdy normalne myslici clovek preci vi . To ze dnes zpiva jinou pisen velice podrobne zde vysvetlil p. Katolik ktereho se zde zivlove snazi zdiskreditovat idioto uvahami

  2. Pan Bartoš píše skvěle. I já bych lízal špičkou jazyka Klausovu řiť a pak mu ho tam strčil do půlky…. Vylízal hovínka až do konce a pak mu ho vykouřil. juj!!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s