HÁJEK UVEDL KNIHU. A VZPOMÍNAL, JAK PLÁNOVAL PUČ

Hradní vicekancléř Petr Hájek představil dlouho očekávanou knihu Smrt v sametu. Přátele pozval do pivovaru U Tří růží. 

Ačkoli kniha obsahuje celou řadu výbušných témat a Petr Hájek se v ní pouští (jako nikdo před ním) do boje s mýty a tabuizovanými skutečnostmi, ten, kdo si přišel ve středu odpoledne autora poslechnout, se o konkrétním obsahu knihy dozvěděl jen velmi málo.

Petr Hájek totiž i v tento den napínal – kolem tématu spíše kroužil, více vzpomínal a s vážnou tváří vtipkoval, než hovořil o knize samotné.

Nerozebíral teze, se kterými od tohoto dne (ale díky několika medializovaným ukázkám už vpodstatě před několika dny) vtrhl do českého mediálního prostoru a které nejspíše vzbudí ještě více emocí, než jeho předchozí kniha Smrt ve středu, ale se svým dlouholetým kamarádem, historikem a nakladatelem Zdeňkem Čechem, jehož nakladatelství Daranus knihu vydalo, humorně vzpomínal na mladá léta, kdy s ostatními kolegy podle svých slov plánovali státní puče.

„Před pár desetiletími jsem se ocitl v takové společnosti, s kterou jsme plánovali mnoho typů státních převratů,“ řekl Hájek hned v úvodu s tím, že šlo o společnost mladých novinářů v časopise Květy. Sám Hájek například plánoval obsazení generálního štábu armády, aby poté mohl vyhlásit mobilizaci a cvičně nechat pochodovat československou armádu na Západ. Jiný jeho kolega plánoval za použítí modelu práškovacího letadla posypat komunistické pohlaváry na tribuně kyselinou izomáselnou, což je prý „nejsmradlavější látka na světě“, kterou nelze z kůže běžně odstranit. „Ve chvíli, kdy budou všechny elity v nemocnicích, my provedeme státní převrat,“ vzpomínal Hájek a Čech jeho historky doplňoval svými neméně barvitými vzpomínkami.

Publikum se bavilo, ale podle prezidentova vicekancléře nejsou tyto historky nijak samoúčelné, jak by se mohlo zdát. „Není to náhodou, že jsem zvolil právě tento den k představení své knihy,“ řekl a připomněl 95. výročí nešťastné Velké říjnové socialistické revoluce. I o ní je totiž také jeho kniha.

Jejím dědictvím jsme totiž stále ovlivňováni, naznačil Hájek. A popsal, jak ho v médiích zaujala zpráva o tom, že v USA byl odsouzen jistý člověk za to, že plánoval teroristický útok, kdy chtěl s modelem letadla zaútočit na Pentagon. Dostal 17 let, aniž by záměr uskutečnil, aniž by byl na něj jakkoli připraven. Neměl výbušniny, neměl nic. Hájek to staví do kontrastu s tím, co zažíval ve svém mládí. „My jsme za neslýchané totality sedávali v hospodách a plánovali jeden převrat za druhým a dosud tady jsme a nebyli jsme ani rok ve vězení. Nerozumím tomu – a proto jsem začal psát tuto knihu,“ řekl Hájek.

NÁHODY NEEXISTUJÍ

Podle Hájka přitom se středečním historickým výročím souvisí i řada dalších zajímavých nešťastných událostí. „Šťastně dopadly volby ve Spojených státech, alespoň dívám-li se na naše média, která vedla významnou proobamovskou kampaň v ČR a myslím, že to asi zásadním způsobem ovlivnila,“ řekl ironicky autor knihy, který si při té příležitosti na dnešek uvázal svoji oblíbenou kravatu, kterou dostal od guvernéra státu Utah v Salt Lake City.

„Je to jen shoda okolností, nebo je cosi zákonitého ve věcech, které se v některých chvílích kumulují? Je náhoda, že naše podivuhodná vládní krize byla vyřešena v předvečer tohoto výročí a dnes je už vše, jak má být?“ ptal se provokativně. Připomněl také zprávu téhož dne, podle které zemřel kreslíř Vladimír Jiránek, kterého měl velmi rád.

Ale ne všechna výročí a události, které se spojují s tímto datem, jsou negativní. Když vicekancléř mezi pozvanými spatřil předsedu Akce D.O.S.T. Michala Semína, připomněl, že je tomu pět let, co vyšel Manifest DOST, který byl počátkem vzniku dnešního konzervativního občanského sdružení téhož jména. Michal Semín pak dostal slovo a požádal Petra Hájka o podpis tohoto dokumentu, neboť prý jeho jméno mezi signatáři dosud nenašel. A Hájek se přemluvit nechal – perem, které měl připravené na autogramiádu, podpořil tuto – podle svých slov – „disidentskou“ záležitost.

Pak už následoval jen slavnostní přípitek zdejším výborným pivem, po kterém zábava volně pokračovala a Petr Hájek podepisoval svoji novinku, po které se jen zaprášilo.

Na akci v pivovaru U Tří růží v pražské Husově ulici dorazila na vicekancléřovo pozvání řada známých osobností – vedle už zmíněného představitele DOSTu Michala Semína a jeho kolegů (Petra Bahníka, Františka Červenky) také hudebník Ondřej Hejma, novinář Viliam Buchert, bývalý europoslanec Vladimír Železný či člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek.

8.listopad 2012

5 komentářů u „HÁJEK UVEDL KNIHU. A VZPOMÍNAL, JAK PLÁNOVAL PUČ

  1. Knihu pana Hájka doporučuji číst výhradně nad výlevkou, příp. s připraveným sáčkem na zvracení v ruce. Tolik koncentrovaného a chorobného hnusu na jednom místě by nemusel váš žaludek snést.

  2. Vynikající analýza fenoménu „pravdoláska“ a jejích zločinných úmyslů a rejdů. Konečně někdo popsal holou skutečnost, která je vskutku tristní. Havel byl opravdu antikrist, vše tomu svědčí, vše do sebe dokonale zapadá. Chtěl bych poděkovat panu Hájkovi za bravurní filosofické dílo, které vejde do dějiny. Mějte se hezky, držte se a nedejte projít agentům „pravdolásky“.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s