DOST SLAVÍ 5 LET. HÁJEK PODEPSAL JEHO MANIFEST

Vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek připojil svůj podpis pod Manifest D.O.S.T. Ten slaví páté výročí vzniku. 

Před pěti lety vznikl Manifest D.O.S.T. (Důvěra, Objektivita, Svoboda, Tradice), který vystupuje na podporu občanských práv a svobod i tradičních hodnot české kultury a státnosti.

Minulý týden získal nového a významného signatáře – zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petra Hájka. Ten Manifest podepsal u příležitosti představení své nové knihy Smrt v sametu.

V pivovaru a restauraci U Tří růží, kam Hájek pozval své přátele a známé, totiž připomněl, že kromě výročí 95. let od bolševické revoluce a dalších nepříliš pozitivních událostí, které se v ten den seběhly, lze vzpomenout na jednu událost veskrze pozitivní. Vznik Manifestu D.O.S.T. , který se posléze stal základem pro ustavení občanského sdružení Akce D.O.S.T., které je dnes nejvýraznějším představitelem konzervativní pravice v České republice a má velmi blízko k Hradu.

Hájek při představování knihy dal slovo předsedovi Akce D.O.S.T. Michalu Semínovi a ten situace využil a překvapeného Hájka poprosil, aby řady signatářů rozšířil. Ocenil totiž, že Hájek, i Hrad obecně, iniciativu dlouhodobě podporují, ale Hájkův podpis mezi signatáři prý stále chybí.

„Říkám si, že by v tento den vlastně bylo příznačné, kdybyste se přidal mezi signatáře,“ řekl Semín Hájkovi s tím, že D.O.S.T. je často napadán jako „prodloužená ruka Hradu“. Aspoň by to chvíli vypadalo, že Hrad je prodloužená ruka Akce D.O.S.T., řekl s úsměvem Semín, zřejmě v narážce na to, že Manifest už kdysi podepsal i tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Prezidentův vicekancléř namítal, že v životě ještě nic nepodepsal, dokonce ani žádnou petici, dokonce ani petici na podporu prezidentského kandidáta. „Nepodepsal jsem Chartu 77, nepodepsal jsem ani Několik vět či Dva tisíce slov, nebo další podobné nesmysly a blbosti,“ řekl. Protože je ale podle něho dnešní doba natolik závažná a přelomová, je zapotřebí podepsat něco tak „disidentského“, jako je Manifest D.O.S.T., souhlasil vicekancléř.

Plnicím perem, které měl připravené na autogramiádu knihy, se přímo na místě připojil k 900 signatářům Manifestu D.O.S.T. a vysloužil si za to potlesk přítomných. – videozáznam zde

Občanské sdružení Akce D.O.S.T.  vystupuje na podporu občanských práv a svobod i tradičních hodnot české kultury a státnosti. Odmítá ideologizaci veřejného života a snaží se šířit atmosféru otevřenosti a objektivity. Věnuje se proto vzdělávací a popularizační činnosti, pořádá kulturní akce i veřejná shromáždění a happeningy. V neposlední řadě také monitoruje případy možného porušování práv a svobod občanů a poskytuje obětem takového porušování potřebnou právní pomoc a podporu. Ve svém působení vychází z textu Manifestu D.O.S.T. ze dne 7. listopadu 2007 a na něj navazujících aktivit.

12.listopad 2012

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/dost-slavi-5-let–hajek-podepsal-jeho-manifest/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s