BYL MICHÁLEK ZVOLEN PODVODEM? PODEZŘENÍ PŘIBÝVÁ

Nejen senátní kandidát Karel Berka je přesvědčen, že se ve volebním obvodě č. 26 nevolilo čistým způsobem. Tvrdí to i pražský zastupitel za Stranu zelených Karel Jech.

Karel Berka dlouhodobě poukazuje na to, že se v České republice volby z pátku na sobotu falšují. Dva dny voleb nikde v Evropě, v žádné z 31 zemí, nenajdete, volí se tak jen u nás, tvrdí. Noc z pátku na sobotu slouží k tomu, aby se případně mohlo správným výsledkům „napomoci“.

S tímto přesvědčením šel Berka do kampaně a částečně ji i na tomto tématu postavil. Neměl podle svých slov peníze na to, aby si mohl zaplatit takovou volební agitaci, jako médii tlačení kandidáti (například v jeho obvodě preferovaný Libor Michálek) a rozhodl se proto vsadit na svoji popularitu mezi místními lidmi, kterým jako neúnavný aktivista se svým politickým hnutím Pražané za svá práva pomáhal a pomáhá v nejkřiklavějších případech radniční zvůle a vymáhá tak pro ně spravedlnost, když se oni sami nemohou bránit.

V rámci volební kampaně pak dopředu oznámil, že provede veřejnou kontrolu voleb ve svém obvodě. Získal dokonce stanovisko ze státní volební komise, podle kterého občané, kteří jsou členy volební okrskové komise a mají na regulérnost voleb dohlížet, mohou volební urnu hlídat i přes noc. Se svým úmyslem ale narazil, když jeden z jeho sympatizantů, člen volební komise, který chtěl urnu hlídat i v nočních hodinách, byl po skončení pátečního hlasování násilně odveden policií.

Nechtěl být přitom přímo ve volební místnosti, ale na prázdné chodbě zamčené školy. Jenže tam by měl přehled hned o třech učebnách a tedy třech volebních okrscích a nočním dění v nich – a proto musel být za asistence Policie České republiky i zaměstnanců tajné služby odvlečen. Takto skončila jediná veřejná kontrola volebních uren v České republice.

Nakonec Berka coby senátní kandidát získal jen 250 hlasů a řada jeho známých, včetně některých politiků, připouští, že to není normální – že státní moc Berku za jeho troufalost vytrestala a s volebními lístky mu skutečně pořádně zamávala.

Berka si to ale nenechal líbit a – jak Prvnizpravy.cz už informovaly („Michálkův“ okrsek. Padlo trestní oznámení) – podal na senátní volby v obvodu č. 26 žalobu.

„Podle našeho názoru byly udělány ze strany pořadatelů voleb všechny kroky, aby se volby nechaly falšovat, včetně toho, že klíče z v noci z pátku na sobotu neměli předsedové volebních komisí, jak jim to ukládá § 20 zákona č. 247/1995 Sb., ale školníci, kteří vůbec nesložili zákonem předepsaný slib,“ řekl Berka pro Prvnizpravy.cz.

Byl Michálek zvolen podvodem? Podezření přibývá

Podle Berky je problém, že se voliči při volbách nepodepisují, ač v běžném občanském styku s úřady musí být podpis na každém druhém dokumentu. U voleb ale paradoxně stačí na potvrzení hlasování udělat v seznamu voličů čárku. Pokud člen komise na poslední chvíli připíše několik čárek a vhodí do urny další obálky s volebními lístky, pak občan, který nevolil, se ani nedozví, že za něj odvolil někdo jiný.

V noci z pátku na sobotu jsou navíc seznamy voličů volně položené ve volební místnosti, takže osoba, která má klíče od místnosti, bez problému zná i počet voličů atd. V případě, na který poukazoval Berka, má tyto klíče například školník, ale i řada dalších lidí.

A zatímco u výběrových řízení například na rektora Vysoké školy se volební lístky musí uchovat po dobu tří let, volební lístky a veškerá dokumentace k volbám se skartuje hned do 30 dní po skončení voleb, takže když pak Ústavní soud rozhoduje o stížnostech na volby, jsou již všechny doklady dávno zničené.

„V USA se například týden před volbami oznámí veřejnosti jméno prokurátora a jeho telefonní číslo. Ten na žádost voličů kontroluje stížnosti na volby v reálném čase – on line. U nás má státní zastupitelství o volbách zavřeno. Protože se stížnost na volby podává až po deseti dnech, tak případní falšovatelé voleb mají deset dní na zametení veškterých stop,“ tvrdí Berka.

Berka ale není jediný, kdo je přesvědčen, že se volby falšovaly – a zvláště v obvodu 26, kde byla velká vůle ze stran nevládních organizací dostat do Senátu mediálního hrdinu Libora Michálka.

Stoprocentní volební účast? To není možné

Zajímavou zkušenost s falšováním voleb v tomto obvodě učinil i člen zastupitelstva hlavního města Prahy za Stranu zelených a bývalý Michálkův podřízený Karel Jech.

„O falšování voleb jsem přesvědčen,“ říká. Na svém facebookovém profilu dokonce zveřejnil text, kde popisuje, jak si chtěl ověřit, zda volby proběhnou řádně. Ukázalo se, že se s volebními lístky manipuluje.

„Když se nehraje fér tak pískám – to si psal vítěz senátních voleb na Praze 2 Libor Michálek na plakáty. Ve druhém kole senátních voleb jsem přišel ke komisi, obvod 26, okrsek č. 34, vyzvedl si obálku, dva hlasovací lístky a šel za plentu. Lístky jsem dal do kapsy a do urny vložil prázdnou obálku. Komisi jsem dal balíček kávy a čaje z mamacoffee. Za trpělivost. Výsledky voleb však předčily má očekávání. Vydáno obálek 171, odevzdáno obálek 171, platných hlasů 171, 100 % platných hlasů. Tož tak. Na žalobu to není, Nejvyšší správní soud již před lety judikoval, že drobné porušení volebního zákona není důvodem k opakování voleb. Nicméně pamatujme si to,“ napsal Jech.

Své lístky si naskenoval (viz úvodní fotografie) a vše je ochoten případně dosvědčit. Na to, aby podával žalobu, nemá však čas ani chuť, podle jeho slov judikáty z minulých voleb ukazují mizivou šanci, že by taková žaloba mohla uspět. „Ten rozdíl byl opravdu výrazný a tak pár desítek hlasů asi nebude důvodem ke zrušení voleb a jejich opakování,“ říká.

A doplňuje Berku, když namítá, že lidí, kteří mají klíče od tříd, je mnohem více. „Nejsou to jen školníci ale i ředitelé, zástupci ředitelů, učitelé, uklízečky, správcovské firmy.“

Podle něho také není třeba sundávat z uren nějaké pečeti či orazítkované papíry a znovu je tam po manipulaci s lístky měnit. „K manipulaci s výsledky úplně stačí v noci přijít a z beden na nepoužité volební lístky jich pár desítek vybrat a vložit do doposud nevydaných obálek a naházet do urny. Obojí zůstává přes noc ve třídách. Pak stačí, aby vhodně instruovaný člen volební komise tak tři minuty před ukončením hlasování na seznamu voličů udělal pár (podle počtu v noci vhozených obálek) čárek, tedy odfajfkoval lidi, kteří nepřišli – a je hotovo. Při sčítání se na nic nepřijde.“

Jech, ač je členem Strany zelených, Michálka, který byl společným kandidátem SZ, Pirátů a KDU-ČSL, nepodpořil. Má s ním prý osobní zkušenost – je to člověk, který mu do očí lhal.

Michálek byl totiž jeho nadřízený a Jech tvrdí, že se k němu nezachoval férově. „Když mi dával výpověď v srpnu 2010, tvrdil, že to není z politických důvodů. V roce 2012 mi ale přiznal, že dostal od Pavla Drobila (tehdejšího ministra životního prostředí, pozn. red.) seznam lidí, které má vyhodit a které naopak přijmout,“ řekl Jech pro Prvnizpravy.cz. Vytýká Michálkovi také, že zrušil jedno oddělení, údajně kvůli úsporám, ale dnes je takových pět nových.

Michálek je tedy pro něj nedůvěryhodná osoba a Jech, stejně jako řada dalších členů SZ, nesouhlasil, aby se stal stranickým kandidátem. Leč Republiková rada SZ ho ale nakonec schválila.

Stály za Michálkem americké peníze?

Berka také namítá, že někteří vítězní senátoři měli na svou volební kampaň nekonečné peníze, když například Libor Michálek byl financován podnikatelem Karlem Janečkem, jehož firma sídlí v budově Americké obchodní komory.

A bylo to i v praxi vidět – kromě mediální podpory prý podle Berky každý den po celý měsíc padesátka lidí z Michálkova týmu roznášela po domácnostech letáky. Normální kandidát si takový luxus dovolit nemůže.

Podobný případ je i zlínský volební souboj mezi hejtmanem ČSSD Mišákem a podnikatelem Tomio Okamurou, který také vzbuzuje jisté pochybnosti.

Berka připomíná, že v západním světě, například ve Velké Británii, je zákonem zakázáno, aby měl kandidát finanční podporu ze zahraničních zdrojů, kdežto v České republice se zdroj peněz u kandidátů nezjišťuje. „Je jisté, že senátorem v ČR se může stát jen ten, kdo má nesmírnou finanční podporu ze zahraničí, což nebyl ani dr. Křeček (protikandidát Michálka, pozn. red.), ani hejtman Mišák,“ tvrdí Berka.

Šli komunisté volit v sobotu?

Podle zdrojů redakce není v politických kuloárech pravda o falšování voleb nijak neznámá a ti, kteří by falšováním mohli být poškozeni, proto vymýšlejí strategie, jak tomu co nejvíce předejít. Například komunisté prý dostali doporučení, aby šli volit až v sobotu.

V takovém případě je manipulace lístky přes noc, kdy je dostatek času vše pomalu a pečlivě pozměnit, k ničemu. Ale manipulátoři nemusejí zoufat, i tak ještě lze výsledky poopravit kýženým směrem. Právě způsobem, který výše popsal Jech a který spočívá v naházení „správných obálek“ do urny na poslední chvíli před sobotní uzávěrkou voleb.

Přesně to je podle Berky v obvodě č. 26 vidět. Někdo prý na poslední chvíli naházel do urny řadu promichálkovských lístků, čímž mizivá volební podpora z prvního kola (5520 hlasů – 24 procent) rázem vyskočila na více než dvojnásobek v kolem druhém (11807 hlasů – 74 procent). Někdo si chtěl zkrátka pojistit, že Michálek v Senátu zasedne, věří Berka. A protože chtěl mít velkou jistotu, naházel tam těch hlasů – o trochu více…

www.prvnizpravy.cz

3 komentáře u „BYL MICHÁLEK ZVOLEN PODVODEM? PODEZŘENÍ PŘIBÝVÁ

  1. Prazdna obalka se pocita jako platny hlas – zadny kandidat mi nevyhovuje. Neplatne jsou poskozene hlas. listky a obalky obsahujici vice nez jeden.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s