KLAUS SE MRAČÍ. NEČAS A SCHWARZENBERG SI NEVÁŽÍ 28. ŘÍJNA

<< EXKLUZIVNĚ >> Prezident Václav Klaus se podivil, že premiér i vicepremiér absentovali při oslavě 94. narozenin českého státu. 
29.říjen 201221:00

Ve Španělském sále Pražského hradu a v přilehlých prostorách korzovalo ve večerních hodinách při slavnostním večeru u příležitosti hlavního státního svátku několik stovek hostí.

Ústavní činitelé jsou na večer, jehož součástí je projev prezidenta republiky a udílení státních vyznamenání, které tradičně probíhá ve Vladislavském sále, zváni automaticky a jejich účast se také automaticky předpokládá.

Ne všichni představitelé státu ale v neděli večer pozvání na nejdůležitější státní svátek přijali.

Prezident Václav Klaus to poznamenal poté, co se po svém projevu a vyznamenání 22 osobností i s hosty odebral na následný slavnostní raut v reprezentačních prostorách Hradu.

„Uvědomuji si, že to je poslední 28. říjen, kdy jsem tu s vámi jako prezident. Vážím si toho, že jsem tu před vámi mohl stát. Jsem rád, že jste přišli, protože vím, kolik významných ústavních činitelů řeklo, že nevidí moc důvodů pro to, aby přišli slavit 28. říjen sem na Pražský hrad. Tak nás to trochu zamrzelo, ale vy jste přišli a toho si samozřejmě nesmírně vážíme. Jsem rád, že rozumíte významu tohoto svátku a že na něj nezapomínáte. Když tu vidím ty mladší i ty nejmladší generace, tak věřím, že se na to nebude zapomínat a že se to za dvacet, třicet a když tu vidím některé tak i za sedmdesát let slavit bude i nadále,“ řekl prezident Klaus, když pár minut po deváté hodině, se svou manželkou po boku, uvítal hosty rautu krátkým projevem.

Podle prezidenta si tito politici odkazu svátku 28. října neváží.

Prezident nebyl konkrétní, ale později, v osobním rozhovoru s autorem článku, poznamenal, čí absence měl na mysli.

Jeho výtka směřovala předně vůči premiérovi a předsedovi ODS Petru Nečasovi.

Úřad předsedy vlády sice oznámil, že si Nečas přivodil při sportovních aktivitách bolestivý otok lýtka a zrušil proto svůj nedělní program, prezident se ale tomuto vysvětlení pousmál. Alespoň na 3/4 hodiny, kterou by stejně tak věnoval čekání na ošetření, mohl Nečas na Pražský hrad zavítat, mínil prezident.

Absentérem, který nechuť přijít ani nezakrýval a do médií se otevřeně vyjadřoval proti oslavě státního svátku, pak je podle prezidenta ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Ten odjel na jižní Moravu a novinářům vzkázal, že pro svoji účast na Hradě nevidí důvod. „To vyznamenání předává hlava státu a je jedno, jestli tam někde vzadu sedí ti či oni. Podle mě bychom se my politici neměli brát tak vážně. My nemáme žádný vliv na význam takové události,“ řekl Schwarzenberg pro Lidové noviny.

Tím ale předseda TOP 09 ukazuje zásadní nepochopení podstaty slavnostního večera. Ten není jen udílením prezidentských vyznamenání, ale oficiální oslavou hlavního státního svátku. Oslavy probíhají už od rána a večer na Pražském hradě je jejich vyvrcholením. Součástí večera je pak nejen vyznamenávání osob, které se různým způsobem zasloužily o rozvoj státu, ale i tomu předcházející projev prezidenta republiky či následná recepce.

Není to také poprvé, co Schwarzenberg oslavu státního svátku okázale ignoruje. Prezident si přitom dobře pamatuje, kdo kdy pozvání odmítl. Když autor článku mylně vzpomínal, že loni Schwarzenberg také chyběl, prezident ho poopravil – loni ministr zahraničí přišel.

Bylo to ale před dvěma lety, kdy dal Schwarzenberg přednost návštěvě své druhé vlasti, Švýcarska. Jako důvod své nepřítomnosti v České republice totiž uvedl, že bude muset navštívit svého nemocného bratra, který ve Švýcarsku žije. Některé média tehdy Schwarzenberga za tuto jeho laxnost kritizovala.

http://www.prvnizpravy.cz/style=default/zpravy/z-domova/klaus-se-mraci–necas-a-knize-si-nevazi-28–rijna/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s