Rath z vězení: Bradáčová a spol. chtějí získat moc

Má kauza se hodila skupině žalobců Zeman – Stříž – Bradáčová. Chtějí získat absolutní moc zasahovat do politiky. V exkluzivním rozhovoru pro server Prvnizpravy.cz to říká bývalý hejtman středočeského kraje a poslanec ČSSD David Rath. Z vězení píše také o tom, jak policie manipuluje jeho případem, mluví o „sebevědomém“ Karlu Janečkovi a o plíživém a všudypřítomném fízlování.

David Rath zaslal redakci odpovědi na otázky formou „vlastnoručně“ sepsaného dopisu. Pro něj jsou nyní výdobytky moderních technologií či komunikačních zařízení jen z říše pohádek a snů. Prostě se vrátil o století dříve, kdy bylo k sepsání zprávy potřeba prostého papíru a tužky.

Prvnizpravy.cz (PZ): Pane poslanče, mohl byste pro čtenáře nějak stručně shrnout, v jaké stavu je nyní váš případ, aby se v něm mohl orientovat i člověk, který ho celou dobu podrobně nesledoval a jen občas něco zaznamenal v médiích, která zrovna o vaší záležitosti nereferovala příliš objektivně? Jaký máte nyní režim, co vás čeká, jaké jsou vaše vyhlídky?

David Rath (dále jen DR): Jsou již k dispozici znalecké posudky a výpovědi asi 50 svědků. Znalecký posudek na projekt rekonstrukce zámku Buštěhrad konstatuje, že není předražen, je za ceny obvyklé. Znalecký posudek z oboru daktyloskopie konstatuje, že mé otisky nejsou ani na penězích, ani na krabici. Všichni svědci říkají, že jsem nic neovlivňoval, nemanipuloval a nepředražoval. Přes tato zjištění jsem už 4,5 měsíce ve vězení. Vězení je velice tvrdé a vyhlídky si netroufám odhadnout. Považuji se za politického vězně současné vlády.

PZ: Zaznamenal jsem, že na téma vaší kauzy vychází „kniha“ Sabiny Slonkové, která čerpá z vašeho spisu. Vím, že to je spíše otázka na ni, ale jak je možné, že nějaký novinář má přístup do vašeho spisu a co o tom soudíte?

DR: Myslím si, že policisté „prodali“ S. Slonkové části spisu. V normální zemi naprosto nepřijatelné. Jde o manipulaci s veřejným míněním a snahu manipulovat procesem.

PZ: Většinový názor lidí, kteří nepodlehli mediální manipulaci, je asi takový, že vaše kauza byla zhotovena na politickou objednávku ze strany vládní koalice, aby poškodila ČSSD před volbami. Souhlasíte s tím, nebo za tím vidíte jiné motivy? Dá se to říci takto jednoduše, nebo je v tom více rovin, více zájmů? Případně jakých?

DR: Jde o politický proces, který má pomoci stranám vládní koalice. Pak má i rozměr osobní msty ministra Kubiceho a jeho lidí, které jsem kritizoval. Má kauza se hodila i skupině státních zástupců Zeman – Stříž – Bradáčová, kteří ji chtějí využít k získání absolutní moci zasahovat do politického vývoje v naší zemi. To byl jejich plán podporovaný ministrem Pospíšilem.

PZ: Některé média také spekulovala o vašem případném odchodu do Izraele. Vím, že jste to popřel, ale kdyby tato možnost reálně existovala, využil byste ji?

DR: Určitě nechci opouštět naši zemi. Mám tu kořeny, rodinu, přátele. Nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych někam odcházel.

PZ: Zajímám se o osobu Karla Janečka a netajím se tím, že jsem velmi znepokojen aktivitami, které vyvíjí. Jak na vás působil, když se s vámi sešel a co po vás požadoval? Jak vznikl nápad požádat zrovna jeho fond o peníze na kauci? Co vůbec o něm a jeho fondu soudíte, co soudíte o jeho propojení s americkou ambasádou, věříte v pravdivost příběhu, který o sobě vypráví (jeho minulost, jak zbohatl apod.)?

DR: Karel Janeček na mě působil jako sebevědomý mistr světa, co se přišel podívat do Zoo (vězení) na zvláštní zvíře za mřížemi – neskrýval uspokojení nad tím, že exponát vězněním trpí. Nutil mě, abych se mu přiznal a taky chtěl, abych mu něco řekl o působení Jardy Tvrdíka. Byl rozladěn, když ničeho nedosáhl. Bylo mi jasné, že za těchto okolností za mě kauci nesloží. Někde jsem četl, že jeho firma sídlí v nějakém daňovém ráji. Pokud je to pravda, tak je jeho boj s korupcí jen pokrytectví. Snažit se neplatit daně je srovnatelné s korupcí.

PZ: Co plánujete, až celá kauza skončí a budete zase volný? Rezignujete na politiku, nebo vás celý ten hrozivý zážitek bude hnát k nějaké formě politické aktivity, která bude směřovat k získání pocitu zadostiučinění či „pomsty“ nad politickými protivníky, které ze svého současného stavu viníte? Jinými slovy – zlomili vás, nebo se zlomit nedáte?

DR: Nyní dokážu myslet jen na to, abych byl s rodinou, abych byl se svými syny. Nemám psychickou sílu něco plánovat. Pobyt zde je utrpením, které zatemňuje mysl. Teď tedy nic neplánuji. Snad jen boj za spravedlnost, proti zneužívání státní moci a proti praktikám policejního státu.

PZ: Je něco, co jste si ve vězení uvědomil, ve smyslu ujasnil, vnitřně rozřešil, co jste si umínil, předsevzal?

DR: Dostanete se tu na samou hranici své existence. Tudíž ostře vidíte, co má pro vás v životě skutečnou cenu. Pro mě jsou to vztahy s blízkými. Vše ostatní najednou působí bezvýznamně. A samozřejmě si uvědomíte obrovskou cenu svobody.

PZ: Zaujalo mne, že pár dnů před vaším zatčením jste uveřejnil blog na téma ztráty soukromí, kde píšete o kamerách, čipech a dalších vpádech nových technologií – a hlavně státu – do našich životů. Jakoby události, ke kterým pak došlo (kdy jsme se dozvěděli, že vám policie doma namontovala štěnice apod.) přesně potvrzovaly to, co jste napsal. Dá se s tímto hrozivým trendem vůbec něco dělat? Pokud byste zůstal v politice, není právě toto výzva, proti čemu napnout síly a s čím bojovat?

DR: Plíživě se šíří všudypřítomné fízlování. Represivní složky nám všem, krůček po krůčku, berou osobní svobodu pod zástěrkou bohulibých hesel – boj s terorismem, boj se zločinem, boj s korupcí. Je to zvrácené a neskutečně nebezpečné. Neměli bychom se s tím smířit, ale začít se tomu bránit.

PZ: Jaký je váš denní režim? Jak často vídáte rodinu? Dostáváte podpůrné dopisy od občanů? Co vaši političtí kolegové – navštěvují vás, je někdo z nich, kdo se vás zastal a vyjádřil vám osobně podporu?

DR: Mám to složitější, tak každou rodinu vidím tak jednou za 14 dnů na 1,5 hodiny. Tedy nic moc. Dostávám řadu podpůrných dopisů. Nikdo z politických kolegů neprojevil zájem mě navštívit. Vážím si podpory třeba Jiřího Paroubka, Richarda Dolejše, poslance Šlégra a Humla, senátora Žaloudíka a Drymla. Řada dalších mi vzkázala alespoň morální podporu.

***

„Sedmimiliónový Rath“ ve vazbě, „půlmiliardový Dalík“ na svobodě…
Pobyt poslance Davida Ratha ve vazební cele se začíná zdát ještě „tragikomičtější“ ve světle včerejších událostí, kdy byl na svobodu propuštěn lobbista a kontroverzní poradce expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Dalík se ocitl za mřížemi již podruhé. Bylo to v době, když byl Topolánek premiérem a případ byl takřka okamžitě odložen.

Z kraje tohoto týdne došlo ve stylu „Národního divadla“ a s velkou pompézou k opětovnému zatčení Marka Dalíka. Žalobci požadovali vzetí do vazby, to však soud shledal jako neopodstatněné. Dalík, který měl přístup do vysokých pater politiky a byznysu, měl každodenní přístup na Úřad vlády a jehož jméno je spojováno s kauzou úplatku v závratné výši půl miliardy korun, nebude podle soudců ovlivňovat svědky ani využívat ve svůj prospěch své kontakty. Toliko logika soudu…

Podle soudu ani nehrozí, že by chtěl prchnout ze země, přestože Dalík před časem prodal svůj podíl v luxusní holešovické restauraci a utlumil své podniatelské aktivity v Čechách. Také sám před časem prohlásil, že zvažuje „život mimo ČR“.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/rath-z-vezeni-bradacova-a-spol–chteji-ziskat-moc/

2 komentáře u „Rath z vězení: Bradáčová a spol. chtějí získat moc

  1. Při projevu v Poslanecké sněmovně použil formulace „Bral David Rath úplatky?“ „David Rath nebral úplatky“, … Nepřímá řeč o vlastní osobě je prý znakem lhaní, protože mu ta první osoba jaksi „nejde přes pisky“.

    Což může ale znamenat i jistou čestnost a svědomí, která profesionálním lhářům naprosto chybí. A to „braní úplatků“ se nemusí týkat tohoto případu.

  2. Co to je „pompéza“? Nějaký žužunalistický termit? Nebo Vám vlastenecký odpor proti cizáckým slovům způsobuje návaly, když se je snažíte použít?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s