Odsouzeni k Listopadu aneb Je doba zralá na americký převrat?

Pozoruji-li kvašení na české mimoparlamentní politické scéně a ještě více na pomyslné scéně občanské společnosti (která ale se skutečnými občany má jen máloco společného), nemohu se ubránit dojmu, že stojíme před velkou společenskou proměnou ne nepodobnou tajnými službami provedenému převratu v roce 1989.

Často mi na mysli vyvstanou slova dosud ve většině české veřejnosti nedoceněné osobnosti, politického vězně a jednoho z nejbystřejších analytiků politické a společenské situace novodobých českých dějin, Miroslava Dolejšího, a jeho dnes už legendární Analýzy 17. listopadu.

Dolejší píše, že Američané na podzim 1988 vyhodnotili situaci ve střední a východní Evropě jako vhodnou k zahájení příprav k převratu a …

„…pro Československo (Chartu 77) to znamenalo pokyn k vystoupení ze sebe samé a její členové postupně založili řadu skupin, nazývaných nezávislými iniciativami: SPUSA (Společnost přátel USA), HOS (Hnutí za občanskou svobodu), DI (Demokratickou iniciativu), Obrodu socialismu (svaz bývalých komunistů a příslušníků StB z roku 1968), České děti (monarchisté), NMS (Nezávislé mírové sdružení) atd. Všechny tyto skupiny pracovaly pod vedením Charty 77. Cílem bylo vyvolání dojmu početního zvětšení opozice vůči vládě, i když to byl dojem pouze optický, ale potřebný pro zahraniční propagandu.“

Nepřipomíná vám to něco? Jako kdybychom se vrátili o 25 let zpátky – i dnes zakoušíme jinak nevysvětlitelný nárůst jakýchsi uměle vytvořených, rozhodně ne autentických, opozičních skupin, které halasně vystupují proti současnému politickému uspořádání, chcete-li režimu. Vystavují ho zdrcující kritice podobně, jako tehdejší disidenti plísnili režim husákovsko-jakešovský.

Jen místo SPUSA, HOS, DI, NMS či Obrody máme trochu jiné zkratky, ve skutečnosti ale identické skupiny, pracující za stejným účelem a – začasté – i se stejnými lidmi.

Máme VPK (Veřejnost proti korupci), máme Holešovskou výzvu (později přejmenovanou na Národní radu), máme NEO 2011 a ANO 2012, máme NFPK (Nadační fond proti korupci), máme iniciativu Vraťte nám stát a mnohé další.

Zničehonic, zčistajasna, začaly poslední rok či dva (jakkoli už z minulosti známe podobné pokusy s podobným personálním obsazením) růst z pravdoláskařského podhoubí projekty, které nic pořádného nedělají, pouze existují a jakousi samosprašností se rozmnožují, více křičí, než něco kloudného dělají, rozhodně ale ve veřejnosti skrze spřízněné sdělovací prostředky šíří blbou náladu a primitivní protivládní rétoriku.

O všech se dá říci, že pracují pod vedením bývalých chartistů či jejich potomků (řady původních chartistů sice už sešlostí věkem povážlivě řídnou, ale jejich potomci v :.Díle úspěšně pokračují) a že stejně jako jejich předchůdci na sklonku komunistické éry slouží i tyto pouze k vytvoření optického dojmu –  dojmu neudržitelnosti současné situace a k vyvolání veřejné poptávky po změně, přičemž není pochyb o tom, že tato změna nebude dirigovaná z našeho území (jako ostatně vždy v naší nedávné historii).

Jen téma lidských práv (ač o lidská práva nikdy nešlo, i tehdy to bylo pouhé krasořečnění o lidských právech) nahradilo téma korupce, které zahraniční režiséři chystaného převratu vyhodnotili jako nejnosnější myšlenku, které má potenciál vzbudit mezi lidem nevoli k současnému a chuť k lepšímu příštímu.

I proto všechny výše vyjmenované spolky pějí stále tutéž stejnou písničku, až je skoro s podivem, že si vystačí s tak minimalistickými propagandistickými prostředky. Nesnaží se vytvářet dojem různosti, ale jsou si podobné jako vejce vejci, jsou jako odlité ze stejné formy, jako z pera stejného scénáristy, placené ze stejných peněz, reprezentované stále stejnými lidmi. Proč to nedělají trochu sofistikovaněji, aby jejich motivy nebyly tak průhledné? ptám se sám sebe. Ale proč vlastně? Jejich cílem je pouze multiplikovat svou hlavní tezi, aby zněla z vícero stran a budila dojem, že má celospolečenský ohlas. Že si to vlastně myslí celý národ – tak honem už s tou revolucí, copak nevidíte, jak po ní všichni Češi dychtivě lační…?

Spoléhají zřejmě na to, že většina společnosti se nakonec skrze sdělovací prostředky přece jen dá znovu oklamat? Možné to je – míra mediální manipulace je dnes možná ještě větší než tehdy, protože mediální svět už dnes disponuje takovou škálou technologií a komunikačních prostředků, které se nedají s dřívějšími tištěnými novinami srovnávat. Zatímco tehdy si ještě většina (byť mlčící) uměla vyhodnotit, že sdělení v tisku jsou jen stranickou propagandou a že pravdu (pokud o ni usilují) musí hledat jinde a sami, dnes běžný člověk (a mladý zvláště) nemá potřebu nevěřit internetovým zpravodajským portálům či stojícím / sedícím televizním moderátorům, protože nedovede pochopit, že by je mohly ovládat skupiny s jinými než dobrými úmysly.

A tak třebaže téma korupce připomíná už několikrát vylouhovaný sáček čaje, z kterého kdosi chce uvařit ještě jeden šálek navíc, jako politické téma je stále chytlavé a voličsky zajímavé a bude nám minimálně ještě jednou vnuceno.

A třebaže za všemi těmi spolky stojí v podstatě ti samí lidé (často se konkrétní osoby opakují v několika spolcích a iniciativách najednou – síly pravdolásky totiž nedisponují dostatečnými „kádrovými“ rezervami) a ještě navíc jsou to tváře, které starší z nás znají už od toho roku 77, podaří se jim to možná ještě jednou – lidská paměť je přece krátká.

Ledaže…

Ledaže bychom jim ukázali, že s sebou manipulovat nenecháme. Jedno zvonění klíči už máme za sebou a snad jsme se z něho dostatečně poučili.

A pokud ne? Pak budeme odsouzeni k tomu si ten vylhaný Listopad (ať už bude v listopadu nebo možná i dříve) prožít ještě jednou…

http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/odsouzeni-k-listopadu

12 komentářů u „Odsouzeni k Listopadu aneb Je doba zralá na americký převrat?

 1. Autor článku má pravdu, že se něco chystá, že se bude něco měnit, ale mám dojem, že je autor moc „paranoidní“. Za vším vidět ony „pravdoláskaře“ (už používání té nálepky je poněkud přehnané. Kdo to vlastně je a dá se mluvit o nějaké organizované skupině?) je poněkud omezené. Z článku vyplývá, že si autor myslí, že v současné „demokratické“ společnosti je všechno dobře a jen se někdo snaží šířit „blbou náladu“. Jestli si to skutečně autor článku myslí, je to smutné. Je jasné, pokud lidé cítí, že sestupují do propasti, že se budou bouřit a radikalizovat a za tím stojí i to naše slavné vedení státu, které dělá vše proto, aby lidi víc a víc nasr.alo. Demokracie, pokud tu vůbec kdy nějaká byla, je spíše fašismem a stát je pod kontrolou jistých zájmových skupin, kteří stát organizovaně destruují a vykrádají. Lidi by se neměli nasr.at? Neměli by demonstrovat? Blbá nálada je jen logickým vyústěním. Lze souhlasit s tím, že je tu spoustu skupin, které se snaží některé události tlačit jistým směrem a otázka je, jestli se jim to povede a nebo konečně lidi pochopí a zjistí, že se musí sami angažovat a že jediná demokracie je ta přímá. Je čas na změnu a jen lidi si vyberou, jaká ta změna bude, buď aktivně nebo pasivně.

 2. Před volbami roku 2002 jsem dostal do ruky knížečku od spisovatele Václava Klause s názvem „Proč jdu znovu do toho“. A obsahovala ty samé názory, které je možno číst v tomto článku. Tedy, že naše země je v celkovém rozkvětu a jen různí škarohlídi a „šiřitelé špatných nálad“ (Havel) tvrdí opak. Klaus se tímto způsobem evidentně vyrovnával s křivdou z roku 1998, kdy musel poslušně zatleskat kritickému projevu z Havlových úst týkající se jeho osoby. Chtěl nám celou tou knihou vlastně říct, že za „blbou náladou“ stojí někdo jiný, ne on sám a jeho politika.
  Deset let poté je tu Adam Bartoš a tvrdí, že nespokojenost ve společnosti je vyvolána pravdoláskařskou klikou a mediální masáží. Skutečnost, že za tuto „blbou náladu“ jsou odpovědni sami veřejní činitelé svým chováním (stejně jako před deseti lety Klaus, Zeman a další osoby spojené s opoziční smlouvou) si nepřipouští.
  Svým způsobem souhlasím, že mediální masáží lze části společnosti vnutit lecjaký blábol, Ale tvrdit, že klientelismus, korupce a vztahy typu „já na bráchu, brácha na mě“, jsou výhradně mediálním a „pravdoláskařským“ výmyslem, je blbost.

 3. Jak vidno lide kteri se zde vyjadrujji nemaji vubec poneti o sirsim pohledu na vec . Samozrejme jak p. Dolejsi vysvetluje byl opilec vybran jiz davno pred jeho pasovanim . Byl predstaven v Rotary clubu Arturem Mullerem samozrejme zidem (neb R C) je vyhradne zidovska spolecnost,jakozto budouci president CSR To bylo nemylim-li se 10 let pred hadrovkou . Pan ktery zde vydava a pise je genius a odvazny clovek nazyvajici veci pravymi jmeny Ja zazil klaneni se Slanskemu a Klemovi ja vymazaval v citance slova Stalina . Vim co je vsude jen za svinstvo cely zivot resime Israhel a jeho silene a prolhane veleni Koho to bavi ? Videl nekdo kandidaty na presidenta USA v AIPACu ? Videli jste Romnyho jak s radiovkou zbrbla nekde u zdi, narika a zasova papirky jako pohan? Vzdyt je to doslova k blit.i Krade se verejne v bilionech ,vsivaci si rozdavaji bilionove odmeny zato ze zruinovali prakticky cely svet a nastoluji „austernity “ pro ty nejvetsi chudaky. To je dalsi a dalsi zbidacovani tech kdo se drive sice meli jakz takz, ale jelikoz se divaji na vec jako predddiskutujici jeste temto parasitum tleskaji. Homosexualita kradeni buzerantstvi je modni ,kurva kde to jiz jsme a to nezabiham do vrazdeni ,jak v rodinach a pro penize i mimo . Kdysi nekdo varoval a myslim ze se to vyplnilo v plne parade Shalom

 4. Pane ado vy jste opravdový genius a brilantni myslitel ve věci světové politiky. Možná že pro tento nepříliš navštěvovaný web je vašich mouder škoda 🙂

  • Pozoruhodně „logický“ sled myšlenek. Čímpak to asi bude, že se tento nepříliš navštěvovaný web tak urputně drží v Top 10 nejnavštěvovanějších webů? Že by logická chybka, pane Coopere?

   • Možná máte lepší informace než já ale pochybuji že tento web má návštěvnost srovnatelnou s Britskými listy nebo D-Fensem, Navíc Bartoš píše i na První zprávy a tam si to přečte asi víc lidí než tady.

 5. Mozna by mudrc ktery se podepisuje Cooper mel navstevovat listy jako je Erekc a ne otravovat svymi idiotickymi a hlavne nic nerikajicimi blaboly mimo kritiky autora a lidi zde kteri se mu nelibi Mozna je stale v lihu ono na teMorave se hlavne chlasta a zvani Oni jiz brnaci byli znami pdvrataci a zvanilove . Jednoznacne je to zastance vseho co je pro moralni lidi kteri kritizuji vsivotu nastolenou za Reagana (kdy to ovladli Wolfovitz,Perle&spol). Proto pokud nepracuje pro spolky smirovaci jako BIs a CIA by mel zmenit tiskovinu kde najde spoluverce jako Leho z Nezvedavce a podobne uchylaky kteri sice mnoho nevedi zato hodne tupe zvani .Tot muj comment na podobne blby kteri v hojne mire a pod ruznymi jmeny otravuji na chatech ac blbost z nich primo tece

 6. On je pane ado ten Svět kolem nás dost složitej a ne každý se v něm vyzná že :-)? To že vám oponuju ještě neznamená že jsem příznivec senilního debilního Reagana a neokonzervativců z jeho administrativy. Taky to neznamená že jsem fanda státu Israel jako diskuteří z Eretz.cz a zločinců jako je Bibi Netanyahu. Zkuste o tom trochu přemýšlet jestli máte čím 🙂

 7. Křik, napadání, lži jako na běžícím pásu, arogance, bezedná chamtivost, mocichtivost, to jsou motory současnosti, které pohánějí dění tady v kotlině. Ti obyčejní, sehnutí nad výrobními pásy ani pořádně nevnímají co se děje, co se chystá a následně na povel vyrazí opět do ulic.

 8. Kdo Bartoše platí? To je základní otázka. Jedná se o manipulativní texty
  profesionálního novináře nikoliv o debila jak se domnívají někteří diskutéři.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s