Nečas popřel, že by Židům slíbil pomoc se zákazem řecké pravicové strany

Úřad vlády popřel, že by se premiér Petr Nečas angažoval ve věci zákazu řecké, údajně neonacistické, strany Zlatý úsvit.

„Předseda vlády ČR vyslovil obavy z nárůstu extremismu v Evropě a vyjádřil podporu větší koordinaci spolupráce evropských států při jeho potírání. Předmětem jednání předsedy vlády ČR s vedením Evropského židovského kongresu nebyl návrh na zákaz žádné konkrétní politické strany,“ uvedl pro Prvnizpravy.cz tiskový mluvčí vlády Michal Schuster.

Odmítl tak zprávy zahraničních agentur, podle kterých se český premiér Petr Nečas v předvečer květnové návštěvy premiéra izraelské vlády Benjamina Netanjahua a jeho několika ministrů sešel s prezidentem Evropského židovského kongresu Moše Kantorem, aby s ním jednal o postupu vůči řecké pravicové straně Zlatý úsvit.

Nečas na židovském kongresu v Praze vystoupil, později – píší média – s ním Kantor vyjednával o podpoře „naléhavých opatření na ochranu evropských židovských komunit před antisemitismem, růstem moci krajní pravice a zločiny z nenávisti“, informovala v květnu agentura AP, z níž citoval i český proizraelský server Eretz.cz.

Podle zpráv médií hledal tehdy Kantor u Nečase podporu pro zákaz řecké krajně pravicové strany, když premiéra žádal o pomoc při prosazování plánu na zákaz mezi dalšími vysokými představiteli EU.

Prezident kongresu vyjádřil znepokojení nad volebním úspěchech této strany, s tím, že její politický růst může vyvolat otřesy po celé Evropě a že by evropští politici měli zakázat a ostrakizovat jakékoli politiky a politické strany, které káží nenávist a násilí. Vystupování řeckého Zlatého úsvitu podle něj překročilo únosnou mez.

„Musíme být aktivní. Jinak bychom byli v ostudné situaci, protože problém vidíme, ale nic neděláme. A proto jsme zde,“ uvedl Kantor v rozhovor pro AP v Praze.

Redakce Prvnizpravy.cz se proto obrátila už začátkem června na Úřad vlády ČR s dotazem, zda premiér na tuto žádost Evropského židovského kongresu přistoupil, a pokud ano, jak dalece slíbil se ve věci angažovat, jak se celá záležitost vyvíjí a jaké premiér v tomto ohledu plánuje konkrétní a praktické kroky.

Odpověď přišla až koncem července a Schuster v ní popřel, že by Nečas Evropskému židovskému kongesu slíbil cokoli konkrétního.

„Zprávy ve sdělovacích prostředcích, na které se ve svém e-mailu odvoláváte, informovaly o průběhu této akce bohužel nepřesně,“ uvedl v ní mluvčí vlády.

Představitelé Evropského židovského kongresu podle něj během setkání s předsedou vlády ČR pouze představili svůj plán na koordinaci postupu evropských států v boji proti antisemitismu.

Nečas zase vyslovil obavy z nárůstu extremismu v Evropě a vyjádřil podporu větší koordinaci spolupráce evropských států při jeho potírání, doplnil mluvčí, podle kterého však žádný návrh na zákaz konkrétní politické strany nepadl.

www.prvnizpravy.cz

1 komentář u „Nečas popřel, že by Židům slíbil pomoc se zákazem řecké pravicové strany

  1. Zakazovat politické strany i neonacistické je samozřejmě nesmysl bohužel v Evropě je tento přístup (s vyjímkou UK) na rozdíl od USA zase ne až tak neobvyklý.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s