Konec tajností kolem Tweelingen. Akcie má Janeček

<< EXKLUZIVNĚ >> V neprůhledné firmě s plánem postavit na Chodově mrakodrap za půl miliardy má podíl Karel Janeček z NFPK.

Tweelingen. Firma s holandsky znějícím názvem, o které nikdo nic neví a která se podle všeho zdá být jen prázdnou skořápkou. Firma, které místní obyvatelé na Chodově nemohou přijít na jméno, protože na místě dnešní zeleně plánuje postavit k okolní zástavbě necitlivý mrakodrap.

Firma, která nemá téměř žádné peníze, ale která nejspíše – pokud vše půjde podle jejího plánu – pěkně vydělá na pronájmu chystaných kancelářských prostor.

A firma, která má nejspíše vazby na politiky v Praze 11, protože jinak si není možné vysvětlit přízeň, kterou představitelé zdejší radnice neznámé firmě poskytují.

Až dosud o ní nikdo nic nevěděl. Jakkoli se o kauze stavby mrakodrapu na Litochlebském náměstí psalo v tisku už nesčetněkrát, ani novináři dosud nebyli schopni vypátrat, kdo za firmou stojí. Má totiž akcie na doručitele a skutečný vlastník je tak nedohledatelný.

V Praze už ale delší dobu jdou zvěsti o tom, že majetkový podíl v ní má „protikorupční bojovník“ Karel Janeček.

A nejsou to fámy. Redakci Prvnizpravy.cz kontaktoval člověk, který přesvědčivě tvrdí – část akcií Tweelingenu vlastní Karel Janeček.

Oficiálně ale nikdo z Tweelingenu nechce podobnou informaci potvrdit. Mlčí i advokát Petr Šťastný, který byl od června 2009 do května 2010 členem představenstva společnosti a posléze z ní odešel.

„Bohužel na rozdíl od Vás se spíše domnívám, že činnost společnosti Tweelingen a.s., alespoň pokud mohu osobně soudit, z novinářského hlediska nikterak zajímavá není – samozřejmě toto si ale jistě posoudíte sám. Co se týče akcionářské struktury, tedy Vaší domněnky, že se jedná o společnost pana Karla Janečka, pak Vás musím zklamat. Pana Karla Janečka jsem nikdy neviděl a že by měl vlastnit uvedenou společnost, nevím. Předpokládám, že kdyby společnost vlastnil, za dobu svého působení v představenstvu společnosti bych s ním pravděpodobně přišel do styku, což se ale nikdy nestalo. Váš dohad tak považuji za nepravděpodobný,“ odpověděl Šťastný.

Propojení Karla Janečka se společností Tweelingen se ale dá při troše námahy zjistit při brouzdání na internetu. Stačí si prověřit jména z představenstva firmy a podívat se, kde všude figurují. Zjistíme, že některé najdeme i v dalších firmách, ve kterých je Janečkův podíl nevyvratitelný – třeba proto, že v nich sedí i přímo Janečkovi rodinní příbuzní.

Šťastný sám je toho příkladem. Najdeme ho například v představenstvu firmy Maagd a.s., kde je Karlův bratr Tomáš Janeček předseda dozorčí rady. Stejně tak další členové představenstva Tweelingen – Martin Tér, Štěpánka Hrubá, Pavel Sodomka, Barbora Růžičková, Olga Sedláčková, Olga Erhartová, či členové dozorčí rady Radim Mütsch, Dita Sodomková-Vídeňská, Eva Bartůňková, Tomáš Valouch či Pavlína Švandová – zasedají spolu s Tomášem Janečekem ve statutárních orgánech firmy Maagd a.s. Tutéž sestavu najdeme i u firem Steenbok a.s., Vissen a.s. či Weegschaal a.s.

SMĚŠNĚ NÍZKÁ CENA

Kromě RSJ, která údajně podle Karla Janečka vydělává miliardy, ale na kterou si posvítila hospodářská kriminálka kvůli podezření, že Janeček krátí daně a platí je na ostrově Mauricius, vlastní „protikorupční bojovník“ ještě řadu dalších dceřiných společností, které se vesměs zabývají developerskými projekty.

Tweelingen se svým projektem stavby mrakodrapu v Chodově si ale zatím vysloužil nejvíce mediální pozornosti. Celý případ ukazuje na nadstandardní vztahy Tweelingenu (Janečka) s pražskými radnicemi (zvláště Praha 11).

O co jde v kauze Tweelingen? Zkráceně o nestandardně nízké ceny, za které firma pozemky vykoupila, o svérázné výběrové řízení, ale i o sledování, fyzická napadení a další podivné události. Případ byl už před časem široce medializován, proto nyní – kvůli souvislostem – už spíše stručně.

Praha 11 prodává deset pozemků soukromé firmě, která zde plánuje stavět. Prodává je za neskutečně nízkou cenu. Vítěz výběrového řízení, společnost Tweelingen z Prahy 6, slíbila za deset pozemků o ploše 6 765 metrů čtverečních celkem 10,7 milionu korun. Tedy zaplatí 1 582 korun za metr čtvereční.

Tweelingen už uzavřel s radnicí Prahy 11 smlouvu o smlouvě budoucí. Pozemky má zatím v pronájmu za rovněž neuvěřitelně nízkou cenu – 40 korun za metr čtvereční a rok.

„Ta cena je velmi hrubě podhodnocená,“ tvrdí Jiří Štyler z občanského sdružení Chodov, který proti podobným aktivitám radnice dlouhodobě brojí.

Například firma Skanska, když o dva roky dříve kupovala pozemek naproti přes silnici, platila 8 200 korun za metr čtvereční.

I zastupitelka Marta Šorfová (ODS), bývalá starostka Chodova, uvedla, že městská část na tom není tak zle, aby se uvedené pozemky musely prodávat. „Navíc, cena je směšná,“ dodala.

Radnice se brání tím, že si nechala zpracovat administrativní pozemek o ceně. „Administrativní posudek o ceně pozemků nic nevypovídá. Měl být vyhotoven odhad tržní ceny, který slouží k určení ceny v místě a čase obvyklé. To ukládá zákon o hlavním městě Praze,“ tvrdí ale člen Hnutí Praha 11 Petr Lukeš.

Celá záležitost připomíná až nápadně podobně „výhodný“ prodej pozemků na Opatově, kdy radnice v roce 2010 prodala devět pozemků u metra Opatov o výměře 38 tisíc metrů čtverečních za výrazně podhodnocenou cenu soukromé firmě Starochodovská. Ta za metr čtvereční zaplatila 1900 korun, přitom odhadovaná cena v místě je minimálně dvojnásobná. Radnice tak přišla o 80 milionů, zjistil audit z nedávné doby a náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) už proto podal trestní oznámení na soukromé osoby a subjekty – ve věci úplatkářství a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

„Jedná se o naprosto evidentní rozkrádání veřejných prostředků. A já jako veřejný činitel mám ze zákona povinnost v takovém případě podat trestní oznámení,“ prohlásil tehdy Hudeček.

Místním se nelíbí ani to, že projektu by měla ustoupit vzrostlá lipová alej kolem pomníčkům obětem světových válek, třebaže investor po nátlaku občanů slíbil, že projekt přepracuje a vše zůstane nedotčené.

Pomník pochází z roku 1918, stejně jako čtveřice lip. Dalších 36 lip bylo vysázeno na počest chodovských občanů, kteří padli za druhé světové války.

NETRANSPARENTNÍ FIRMA

Budoucí majitel stavebních parcel, Tweelingen, se podle obchodního rejstříku zabývá hlavně pronájmem nemovitostí. Má základní kapitál dva miliony korun. V roce 2009 vyměnil celé vedení společnosti, takže firmu založenou v prosinci 2007, kterou až do června 2009 řídila skupina lidí z východních Čech, dnes ovládají Pražané a její „sídlo“ přesunuli do hlavního města.

I když sídlo není ten správný termín. Tweelingen sídlí v bytovém domě v Praze 6 spolu s několika dalšími společnostmi s utajenou majetkovou strukturou. Na stejné adrese má bydliště členka jejího představenstva Olga Erhartová.

V době výběrového řízení neměla firma kancelář, reference, telefon ani webové stránky. Ty vznikly až po vítězství v soutěži.

Podle obchodního rejstříku má společnost své akcie na doručitele, takže není zřejmé, kdo je jejich majitelem. Na trhu je firma zcela neznámá.

„Společnost Tweelingen je zřízena účelově k realizaci projektu na Litochlebském náměstí. Svou totožnost akcionáři nesdělují,“ odbýval už dříve podobné dotazy projektový manažer Michal Mezník. „Akcionáři a investoři společnosti Tweelingen financují řadu podobných projektů. Působí v oblastech realit,“ dodal.

Firma navíc nedisponuje téměř žádným majetkem. Podle dokumentů, které před časem citoval deník E15, firma ke konci roku 2009 disponovala dlouhodobým majetkem ve výši necelých 1,2 milionu korun. Jak dále vyplývá z účetní uzávěrky, celková aktiva činila 9,4 milionu korun a z toho 7,5 milionu byly půjčky. Za rok 2009 prodělal Tweelingen ztrátu skoro 200 tisíc korun.

MÍSTNÍ SE BOUŘÍ

V souvislosti s uvažovanou stavbou na zelené ploše u Litochlebského náměstí se zvedla mohutná vlna odporu a petici proti stavbě podepsaly stovky občanů.

Petice se 700 podpisy pak donutila zastupitelstvo k mimořádnému zasedání, ale ani to k ničemu nevedlo. Svůj záměr prodat pozemky na Litochlebském náměstí zastupitelstvo nezrušilo. Odpůrci projektu podali několik trestních oznámení, která ale podle jejich slov vyzněla do ztracena.

Kauza se stala vítanou municí pro politické oponenty starosty z ODS. Například TOP 09 se k Litochlebskému náměstí několikrát vyjadřovala.

„Prodej zmíněných pozemků o celkové výměře 6765 m2 vyvolává řadu pochybností, ať již načasováním na konec volebního období, minimálním zviditelněním nabídky a schválenou kupní cenou. Nedávno byl v blízké lokalitě prodán pozemek za trojnásobnou cenu. Cenu 1582 Kč/m2 v docházkové vzdálenosti metra považujeme za nezvykle nízkou. Znalecký posudek je neveřejný. Konstatujeme, že vybraná společnost Tweelingen a.s. má nejasné vlastnictví, díky akciím na doručitele,“ uvedl k tomu v lednu 2010 předseda pražské TOP 09 František Laudát.

SLEDOVÁNÍ, FYZICKÁ NAPADENÍ

Nejenže se ale místním nedaří prosadit své zájmy, naopak se začínají sami bát o své zdraví. Ti, kdo se o věc až příliš zajímají, jsou sledováni, napadáni, stávají se terčem dezinformačních kampaní.

Na redakci Prvnizpravy.cz se v souvislosti s článkem o sledování politiků na Praze 11 (čtěte: Láska sledoval nejen politiky! Máme důkaz) obrátili nezávisle na sobě už výše zmínění Petr Lukeš a Jiří Štyler.

Štyler je předsedou občanského sdružení, které se spolu s dalšími podobně zaměřenými skupinami spojilo do strany Hnutí pro Prahu 11. Kritikou radnice se zabývá už několik let. Do roku 2006 byl za Chodovské hnutí zastupitelem. Členem téhož hnutí je i Petr Lukeš.

V roce 2010 byl Štyler před svým domem napaden neznámým mužem. Ten ho poslal k zemi paralyzérem a pak ho kopal do hlavy. Štyler byl převezen do nemocnice, avšak policie celou záležitost prošetřovala jen velmi ledabyle.

Zdaleka ale nešlo o první událost, kdy se místní aktivisty někdo pokusil zastrašit. „Před měsícem neznámý pachatel prořezal pneumatiky a poškodil skla automobilu dalšího našeho člena, Ladislava Kose,“ popisuje Petr Lukeš, další člen hnutí. Týden před volbami pak byl napaden další člen sdružení, Ing. Jan Frey. Při Dnech Prahy 11 pak svalovec z divize 60 firmy ABL napadl jejich kolegu Zdeňka Kvítka.

Aktivisté z řad občanských sdružení ale nebyli jediní, kdo byl dlouhodobě sledován. Právě v tomto místě se totiž propojují dva příběhy – kromě výše popsaného i kauza, která se v médiích ujala pod názvem „sledování politiků na Praze 11“. Redakce Prvnizpravy.cz o ní psala nedávno v souvislosti s advokátem Václavem Láskou, který měl toto sledování – podle materiálů, které má redakce k dispozici – na starosti. – čtěte: „Auditor“ DPP Láska: Společnice a šmírovačky

Pro připomenutí – bývalá starostka za ODS Marta Šorfová byla v roce 2007 dlouhodobě sledována lidmi z bezpečnostní agentury ABL. I ona byla napadena ve chvíli, kdy se vracela ke svému domu na Chodově. Neznámý muž ji v roce 2006 povalil na zem, ale byl vyrušen svědky a svůj záměr nedokonal. Šorfové také chodila divná pošta – jednou přišla v obálce chcíplá myš, podruhé červi. Starostka prý nechtěla jít na ruku vlivným lidem z byznysu a konkurenci uvnitř ODS, psala tehdy média. Proběhl vnitrostranický puč a na její místo usedl současný starosta Dalibor Mlejnský (ODS). Šorfová byla svojí stranou zcela odstavena, přestože vyhrála volby s nejvíce preferenčními hlasy. Prý to chtělo někoho dravější, řekl tehdy Jiří Janeček, Mlejnského pravá ruka.

Sledován byl i podnikatel, člen ODS a kolega Šorfové Zdeněk Touš. Někdo mu zdemoloval zařízení chaty. A jednoho dne se probral v nemocnici po incidentu na chodníku, na který si nepamatuje. Na hlavě tržnou ránu nejspíše od železné tyče.

Místostarosta radnice Jan Vašíček „utekl“ z ODS raději do TOP 09. „Když si vás na oblastním sněmu ODS fotí thaiboxeři na mobil, nemělo smysl tam zůstat. Zastrašovali nás, protože jsme nesouhlasili s vedením,“ vysvětloval.

A z ODS odešel i další místostarosta – Jan Šimůnek. I on měl zkušenosti se zastrašováním…

STAVĚT SE JEŠTĚ NEZAČALO

Výše popsaným příběhům sledování se věnoval novinář MF DNES Jaroslav Kmenta. Kauza se ale točila kolem „politiků ODS“ a jako taková vyvolala tehdy i spory v koalici mezi ODS a Věcmi veřejnými.

Štyler a Lukeš ale tvrdí, že tím podivnosti na Praze 11 neskončily. Sledování probíhalo v několika vlnách, přičemž těm pozdější se už média nevěnovala. Sami disponují důkazy, že byli sledováni jak v roce 2010, tak například i letos.

Oba přitom shodně dávají sledování do souvislosti s firmou Tweelingen, proti které otevřeně vystupují a kvůli čemuž si radnici znepřátelili.

Boj mezi odpůrci stavby a firmou Tweelingen, potažmo radnicí, je ale tak trochu vyrovnaný. Zatímco si Štyler a spol. stěžují, že je i nyní stále ještě někdo sleduje, ani firma Tweelingen nemá – díky jejich úsilí – na růžích ustláno.

Se stavbou bezmála sto metrů vysokého domu na Chodově chtěl developer začít v září 2011. Stavba měla být hotová za dva roky. Zatím se ale stavět nezačalo.

Čeká se totiž na rozhodnutí úřadů, probíhají jednotlivé správní kroky. Plán stavby nabral zpoždění, protože projekt vyvolal asi padesátku odvolání z řad jednotlivců i právnických osob.

Společnost Tweelingen nemá dosud ani vykoupené všechny potřebné pozemky. K dnešnímu dni není územní rozhodnutí o umístění stavby stále pravomocné.

To ale nic nemění na faktu, že nejnovější verze projektu je ještě smělejší než ta, se kterou Tweelingen vyhrál v pochybné soutěži. Koncepční studie pro administrativní centrum Litochleby, předložená v soutěži, počítala totiž s výstavbou desetipatrové budovy. Poté však Tweelingen zažádal o navýšení koeficientu pro 23patrový objekt. Praha 11 podpořila změnu podmínek pro zástavbu a z desetipatrové budovy se rázem stala budova o 23 patrech. To znamená třikrát větší plochu, než u původního návrhu. Třikrát větší plocha znamená třikrát větší zisk z jejího pronájmu…

Nadzemní podlaží nabídnou celkem 21 840 metrů čtverečních plochy a pracovat zde má zhruba 1500 lidí. Součástí projektu jsou také podzemní garáže s 354 parkovacími místy.

ZPĚT K JANEČKOVI

Redakce Prvnizpravy.cz chtěla vědět, jak budou na informaci o Janečkově majetkovém podílu reagovat politici z radnice Prahy 11. Oslovila proto starostu Dalibora Mlejnského a bývalého radního Jiřího Janečka (oba ODS).

Redaktor se obou politiků zeptal, jaký mají ke Karlu Janečkovi z Nadačního fondu vztah.

„Pan Karel Janeček z Nadačního fondu proti korupci dělá jistě záslužnou práci, ale já jsem se s ním, bohužel, ještě nepotkal,“ odpověděl Mlejnský a několikrát vyzvídal, co redaktora k podobnému dotazu vedlo.

Když redaktor naznačil spojitost Tweelingenu a Karla Janečka a chtěl komentář i k této skutečnosti, Mlejnský se už přestal ozývat. Neodpověděl.

Stejně tak popřel osobní známost s Janečkem jeho jmenovec Jiří Janeček, bývalý radní pro sociální a bytovou politiku, bývalý poslanec a Mlejnského souputník.

„Nevím, na co se ptáte,“ odpověděl v telefonickém rozhovoru poté, co si přečetl jednoznačný mail o tom, zda (a případně jak) se zná s Karlem Janečkem z NFPK. Když mu byl dotaz znovu vysvětlen, urputně se bránil. „Ne, ne, ne, ne, já ho nikdy neviděl,“ řekl pro Prvnizpravy.cz.

Informaci o Janečkově majetkovém podílu v Tweelingenu nechtěl komentovat s tím, že o tom neví. „Já to vůbec nevím a vůbec ho neznám,“ odvětil. Nakonec se znovu zeptal, o co vlastně jde – co je Tweelingen a zda mu může být připomenuto, v jaké lokalitě má tento developer stavět. „Hmm, aha,“ řekl pouze na upřesňují dotaz.

Redakce oslovila také firmu Tweelingen, stejně jako samotného Karla Janečka. Neúspěšně. Z Tweelingenu nepřišla odpověď žádná a ani přes urgence se ke své majetkové účasti v této firmě nevyjádřil ani Karel Janeček.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/konec-tajnosti-kolem-tweelingen–akcie-ma-janecek/

1 komentář u „Konec tajností kolem Tweelingen. Akcie má Janeček

  1. Přesně tak – drzý zloděj křičí chyťte zloděje. Zajímalo by mě, jestli ten microtrading dělá nebo je to jen zástěrka. Tipuji to druhé.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s