Smlouva o auditu DPP: „Hledá se špína na Dvořáka“

Díky auditu DPP zafinancuje magistrát Prahy českou pobočku TIC. Ta má na oplátku najít špínu na bývalé vedení DPP.

Primátor Bohuslav Svoboda podepsal letos 30. dubna smlouvu s advokátem Václavem Láskou o poskytování právních služeb v souvislosti s „auditem“ vybraných transakcí pražského dopravního podniku.

Jak redakce Prvnizpravy.cz informovala v úterý, neměl k tomu Svoboda požehnání žádného orgánu hl. města Prahy, stejně jako na druhé straně generální ředitel DPP Vladimír Lich, který audit odsouhlasil pouhou vnitřní směrnicí, nařizující všem zaměstnancům maximální součinnost s kontrolory.

Kontrolu provádí bývalý policista a detektiv ABL
Kontrolor je ale silné slovo. Nejde o audit a nekoná ho renomovaná auditorská služba. Pracuje na něm jeden advokát, bývalý policista a detektiv ABL v jedné osobě a podle zdrojů redakce Prvnizpravy.cz jde o účelové pátrání po čemkoli, co by se dalo použít proti bývalému vedení DPP z dob Martina Dvořáka.

Však se také Dvořák brání a v pondělí podal trestní oznámení v souvislosti s prvními medializacemi údajných pochybení, které prý audit odhalil.

Tvůrci „auditu“ si namátkou vybrali jen některé projekty, u kterých očekávají, že pro svou velikost mohou skrývat kostlivce ve skříni a vést tak k odstíhání některých bývalých manažerů či odstavení s nimi spojených politiků ODS. Dalším cílem Svobodova auditu je podle informací redakce změna vnitřních poměrů v DPP a zastrašení příliš aktivní dozorčí rady.

Svoboda je štědrý: DPP odsouhlasil 3 miliardy
Audit má v neposlední řadě také odvrátit pozornost od některých skandálních kroků současného vedení DPP, respektive magistrátu. Například od skutečnosti, že nová koalice ODS-TOP 09, v rozporu s předvolebními sliby TOP 09 o nezadlužování, odsouhlasila hned po svém vzniku 3 miliardy korun pro dopravní podnik. A to bez jakékoli analýzy zadlužení či skutečných potřeb DPP. Prahu tak zadlužila na dalších 30 let.

Jakkoli audit nesplňuje parametry klasického auditu (informovali jsme už včera), jsou zaměstnanci DPP nuceni spolupracovat s auditory. Těmi jsou přitom vedle expolicisty Lásky také čtyři jeho kolegové z Transparency International. DPP s nimi nemá žádnou smlouvu, nejsou vázáni žádnou mlčenlivostí stran citlivých informací, ke kterým mají generálním ředitelem garantovaný přístup a mohou libovolně vyslýchat pracovníky dopravního podniku a nahlížet do všech možných dokumentů.

Redakce Prvnizpravy.cz má k dispozici smlouvu mezi magistrátem, respektive primátorem Prahy Bohuslavem Svobodou a advokátem Václavem Láskou. – celá smlouva ke stažení zde (formát PDF).

Z ní vyplývá, že auditor se zaměřuje na posouzení smluv, smluvních vztahů a smluvních plnění s „akcentem na posouzení možné trestné právní odpovědnosti konkrétních osob mezi subjekty DPP na straně jedné a dalšími subjekty na straně druhé“.

Vybrané transakce se týkají období od 1. ledna 2007 do března 2012.

Audit ve znamení: Najdeme cokoli a s „láskou“
Láska si jmenovitě vytipoval následující oblasti, které chce prozkoumat: zřízení a provozování elektronické jízdenky, nakládání s majetkem DPP v souvislosti s rozvojem sítě DPP a přestavbami stanic metra, nákup právních služeb, poradenských služeb, marketingových služeb, transakce týkající se provozování prodejní sítě, dodávky výpočetní techniky a software, nákup pohonných hmot, náhradních dílů a materiálu, vnitropodniková doprava a tisk papírových jízdenek.

Veškeré neprávní dokumenty (účetnictví apod.) pak budou kontrolovat konzultanti, které si Láska vybral – jedná se o čtveřici lidí z Transparency International Česká republika – Stanislav Beránek, Michal Štička, Miroslav Leixner a Jiří Fiala.

Láska má audit dokončit k poslednímu srpnu. Jeho odměna činí za hodinu poskytování právních služeb 3000,- Kč + DPH. Čtveřice konzultantů má smlouvy s Láskou uzavřené do konce července a Láska si na jejich odměny vymínil částku 175.000,- Kč měsíčně + DPH. Celkově tak jen na čtveřici pracovníků TIC utratí magistrát přes půl milionu korun. Řečeno jinými slovy, magistrát zafinancuje TIC půl milionem, nepočítaje v to odměnu samotného Lásky.

Příloha smlouvy také určuje, které osoby jsou oprávněné seznamovat se s výsledky zjištěnými auditory. Vedle primátora Bohuslava Svobody je to také ředitelka jeho kanceláře Martina Děvěrová a osobní tajemník primátora Marek Hanč.

Marek Hanč – novopečený „kmotr“ v pozadí
Právě Hanč je považován za hlavního strůjce tohoto účelového auditu, Hanč má ostatně celou oblast dopravního podniku na starosti. Tím, jak primátor Svoboda stále dochází do vinohradské porodnice, kde nechce pustit svůj dosavadní úvazek a na vedení města proto nemá čas, delegoval veškeré rozhodování o dopravním podniku na Hanče, tvrdí zdroj z DPP.

Hanč je také spolu s dalším primátorovým poradcem Grmelou autorem „akčního plánu“, kterak vylepšit mediální obraz primátora (v dokumentu nazývaného Docent) a protlačit ho až do celostátního vedení ODS. Jako jeden z nástrojů, jak toho docílit, je skandalizovat dopravní podnik a posílit tak mediální obraz Svobody coby bojovníka s korupcí.

Redakce má také k dispozici dopis ze 14. května 2012, kterým se primátor obrací na generálního ředitele DPP Licha. Žádá ho v něm, aby zajistil, že jmenovaní pracovníci (kontroloři) budou „mít přístup ke všem dokumentům a na straně druhé, že kontrolované osoby budou povinny vytvořit základní podmínky k provedení prověrky, zejména budou povinny poskytnout součinnost odpovídající úkolům kontrolních pracovníků. V případě, že tuto povinnost nesplní, bude takové jednání posuzováno jako porušení příslušných právních předpisů.“

Rozhodnutí generálního ředitele DPP Vladimíra Licha ze dne 17. května (k dispozici zde), pak nařizuje všem zaměstnancům, aby Láskovi a jeho čtyřem spolupracovníkům vyšli maximálně vstříc.

Transparency International, které je například podle této analýzy prodlouženou rukou cizích vlád, tak bude mít přístup k nejcitlivějším dokumentům dopravního podniku hl. města Prahy.

Z nařízení Licha mají pracovníci TIC oprávnění vstupovat do všech objektů, zařízení a provozů, na pozemky a do jiných prostor DPP, požadovat po zaměstnancích DPP originální dokumenty a další písemnosti, záznamy dat i vzorky výrobků, vyslýchat zaměstnance, zajišťovat doklady či používat telekomunikační zařízení kontrolovaných osob.

Výslechy bez řádného pověření
Podle informací od pracovníků DPP přitom postupy kontrolorů z TIC připomínají praktiky StB a lidé jsou vyslýcháni necitlivým způsobem.

Tento Lichův pokyn však nemá žádný souhlas jakéhokoli orgánu DPP ani není podpořen žádným jiným odborným stanoviskem.

Lich zcela evidentně ani neověřoval, zda byla smlouva s Láskou uzavřena oprávněně a v mezích právních předpisů.

Zcela nestandardní je také Lichův postup ve vztahu k výsledkům auditu, které není oprávněn obdržet nikdo z auditované společnosti, pouze primátor a jeho dva spolupracovníci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s