Něco tu nehraje. Audit DPP v režii detektiva ABL

Svobodův audit v DPP vzbuzuje více otazníků, než kolik jich má zodpovědět. Celý ho navíc vykonává bývalý pracovník ABL.

Redakce Prvnizpravy.cz má informace nasvědčující tomu, že audit týkající se hospodaření pražského dopravního podniku, který si nechává zpracovat primátor Bohuslav Svoboda (ODS, fakticky spíše TOP 09), je účelovou kampaní proti jeho stranických oponentům i za lepší ovládnutí tohoto podniku ze strany magistrátu.

Nad auditem, který má za úkol dokázat hříchy minulého vedení dopravního podniku, leží totiž hned několik otazníků a došlo k vážným pochybením, které ho činí nedůvěryhodným. Redakce Prvnizpravy.cz se rozhodla tyto nesrovnalosti zmapovat.

Audit si letos v dubnu (na základě smlouvy z 30. 4. 2012) zadal magistrát hl. města Prahy, přesněji sám primátor Svoboda. Jeho cílem je zmapovat největší projekty dopravního podniku, u kterých se dá předpokládat, že nemusely proběhnout zcela předpisově.

Svoboda tak v tomto svém odhadu není úplně mimo – o tom, že ne vše bylo za minulého, tedy Dvořákova, vedení v DPP v pořádku, psala i naše redakce a upozorňovala především na podivné hospodaření marketingového ředitele a primátorova jmenovce Jana Svobody, za jehož vlády se reklamní výdaje DPP zvyšily zhruba třikrát oproti původnímu stavu. – čtěte Marketing v DPP: Protočilo se až 300 mil. ročně

Redakce také tehdy primátora Svobodu oslovila s prosbou o komentář. Primátor se však nechal slyšet, že zjištění naší redakce komentovat nebude a počká si na výsledky auditu, který v DPP probíhá. – čtěte Primátor: Hospodaření DPP zkoumá audit

Nejde o profesionální audit, ale o „politický klacek“
Jenže. Podle všeho to vypadá, že primátorovi nejde o hospodaření jako takové, jako spíše o politický klacek na některé své rivaly ve straně. Okolnosti auditu totiž ukazují, že ani s tím, kdo kontroluje, není všechno v pořádku. Pochybil primátor sám, pochybilo současné vedení DPP a problematickou je i osoba samotného kontrolora.

Audit, který má být spíše právní analýzou, od kterého si primátor slibuje odhalit pochybení bývalého vedení podniku vedoucí až k trestně právnímu postihu, vykazuje sám několik slabin.

Předně způsob zadání auditu neproběhl transparentně a nebyly při něm splněny náležité formální procedury. Nebylo zveřejněno žádné výběrové řízení, nekonala se žádná soutěž. Svoboda sám rozhodl o výběru auditora a s konkrétním uchazečem sjednal smlouvu na právní služby s hodinovou sazbou 3.000,- Kč bez DPH.

Způsob provádění auditu může způsobit DPP výrazné škody

Z hlediska bezpečnosti informací také není vše v pořádku. Zatímco samotný auditor je ještě vázán jakýms-takýms slibem mlčení stran získaných, mnohdy citlivých, informací, skupina poradců, které si kontrolor ke své práci sám přibral, už žádným slibem vázána není. Kontroloři tak mohou přijít do styku s informacemi, jejichž vyzrazení může DPP způsobit výrazné škody.

Potenciální škoda není kryta ani pojištěním ani smluvními pokutami, jak bývá v takových případech zvykem. Navíc mezi kontrolory a DPP neexistuje žádný smluvní vztah – pětice auditorů se může v podniku pohybovat a všude nahlížet jen na základě interního nařízení generálního ředitele DPP.

Samotný audit pak nesplňuje definici forenzního auditu, za který se vydává. Ten by se měl řídit přesnými a přísnými pracovními postupy. Auditem podobného rozsahu se přitom zabývají mezinárodní a renomované instituce – zde ale audit provádí jednotlivec, bývalý policista, navíc spojovaný s některými kauzami.

Rozhodnutí o auditu podepsal primátor sám, neexistuje žádné jednání či usnesení žádného orgánu na magistrátu, který by tento primátorův krok schvaloval. Žádný souhlas rady či zastupitelstva, který by v takových situacích měl primátor mít. Nelogická je také skutečnost, že si Svoboda zadal audit vlastní dceřiné firmy – hl. město Praha je jediným akcionářem dopravního podniku.

Pochybení jsou pak i na straně Vladimíra Licha, primátorem dosazeného generálního ředitele DPP. Ten rovněž audit odsouhlasil sám, bez jakéhokoli krytí ze strany dozorčí rady, bez jakéhokoli jiného než vlastního usnesení. Lich pouze vydal interní pokyn pro všechny zaměstnance, aby s auditory maximálně spolupracovali a vyšli jim co nejvíce vstříc.

Nevybíravé praktiky a výslechy připomínající chování StB
Samotní zaměstnanci si navíc stěžují na nevybíravé praktiky auditorů, které prý – například výslechy – připomínají chování StB. Auditoři mají zaručen volný pohyb po objektech DPP, přístup ke všem dokumentům a právo požadovat na zaměstnancích DPP veškeré informace.

Pod prvotní nástřel auditu se prý odmítla podepsat i jedna z renomovaných poradenských společností. Když lidé z KPMG viděli, co má být cílem auditu, považovali celou záležitost za tak účelovou, že od ní dali ruce pryč, řekl redakci Prvnizpravy.cz zdroj, který je s děním v DPP dobře obeznámen.

Kontroverzní Láska z ABL úřaduje
Bez otazníků není ani samotná postava auditora, advokáta Václava Lásky, který dříve pracoval u policie, aby se později spojil s Vítem Bártou a pracoval pro jeho bezpečnostní agenturu ABL. Zde například řídil speciální divizi, která byla mimo jiné zodpovědná za sledování politiků na Praze 11, jak bylo bohatě medializováno především deníkem MF DNES. Nyní pracuje v Transparency International.

A právě z Transparency International si Láska jako další pomocníky při auditu vybral skupinu poradců –  Stanislava Beránka, Michala Štičku, Miroslava Leixnera a Jiřího Fialu. O tomto pochybném spolku jsme už několikrát informovali. – čtěte Poškozuje TIC zájmy Česka? I Hrad si to myslí

A o co vlastně jde?
Podle informací redakce Prvnizpravy.cz tak Svoboda ryze účelovým auditem cílí hned na několik terčů. Jednak na bývalého ředitele Martina Dvořáka a vůbec celé jeho vedení, které chce pro svou lepší politickou pověst teatrálně potrestat.

Zároveň chce docílit změny ve vnitřním fungování DPP. Lichovi chce tímto krokem umést cestu k snadnějšímu ovládání podniku – není žádným tajemstvím, že dozorčí rada v současné době generálnímu řediteli až příliš kouká na prsty a kontroluje ho. Proto by někteří politici z dozorčí rady (kteří dříve seděli v představenstvu) měli podle primátorova přání odejít – to je ostatně další cíl Svobodova plánu: primátor, který má v ODS pověst neřízené střely, se chce zbavit lidí jako David Vodrážka či Pavel Hurda, prozradil zdroj.

Svobodu řídí poradci Grmela a Hanč
To koresponduje s několik měsíců starým tajným plánem, který vytvořili primátorovi poradci Grmela a Hanč a o kterém redakce Prvnizpravy.cz už dříve informovala. V tomto dokumentu se Svobodovi poradci snaží primátorovi doporučit ráznější postup proti DPP za účelem vylepšení jeho mediální pověsti i odstranění některých nepohodlných stranických rivalů.

Svobodovi poradci se v dokumentu zaměřují především na oblast dopravy. Argumentují tím, že daná oblast je rozsahem největší a nejzajímavější, s ročním rozpočtem ve výši zhruba 26 miliard korun. „Do oblasti je nutno dosadit svého člověka,“ píše se v akčním plánu. čtěte Známe tajný primátorův plán: sesadit Nečase

To se má stát mimo jiné i díky chytře vyvolanému mediálnímu tlaku. Primátorovi poradci výslovně přiznávají, že „kauzy“, které se na adresu dopravního podniku v poslední době vynořují, mají zcela účelový charakter. „Neustálý proud dalších a dalších kauz – vyvolání efektu krize. Hlavní použitá média: HN, MF DNES, aktualne.cz. Razantní vystoupení Docenta (tj. Bohuslava Svobody, pozn. red.) v rámci tiskové konference podniku – ve smyslu ´situace je neúnosná, z médií na nás padají další a další kauzy, je třeba to zastavit´, podpořit ´čistící proces vedený Docentem´,“ píše se v materiálu.

Ten také rozebírá některé Svobodovy protivníky, kteří stojí v cestě primátorovým ambicím – například právě zastupitele hl. m. Prahy a Prahy 3 Pavla Hurdy, který je Svobodovými poradci považován za „negativní prvek v okolí Docenta.“ Hurda v této době čelí mediální kauze, podle které vlastní vilu za 25 milionů korun.

Hanč, jeden ze dvou autorů tohoto tajného plánu na posílení Svobodova vlivu v ODS, je ostatně jeden z těch, který stojí i za současným auditem, prozradil také zdroj.

Ze smlouvy též vyplývá, že vedle primátora a vedoucí primátorovy kanceláře je to třetí a poslední člověk, který se může s výsledky auditu seznamovat.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/neco-tu-nehraje–audit-dpp-v-rezii-detektiva-abl/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s