Láska sledoval nejen politiky! Máme důkaz

Auditor DPP Václav Láska nemluví pravdu, když se brání, že neměl nic společného se sledováním politiků na Praze 11. 
 

„“Se sledováním politiků, s politickýma aktivitama jsem nikdy neměl nic společného. Kdybych měl a kdybych něco takového dělal, tak v době, kdy šly nahoru Věci veřejné, tak bych se asi objevil na nějakém postu a neodešel bych dělat samostatného advokáta, ale byl bych někde náměstek nějakého ministra,“ říkal předminulý týden novinářům Václav Láska, bývalý elitní policista a bývalý ředitel jedné z divizí Bártovy bezpečnostní agentury ABL.

Redakce Prvnizpravy.cz totiž informovala o jeho minulosti v souvislosti s jeho nynějším angažmá pro primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobodu. Pro toho vykonává právní analýzu smluvních vztahů v dopravním podniku.

Redakce má ale k dispozici materiály, ze kterých vyplývá, že Láska dezinformuje veřejnost, když se od kontroverzních zakázek firmy ABL, pro kterou dříve pracoval, distancuje.

Kauzou se tehdy zabýval deník MF DNES, který sledování politiků na Praze 11 podrobně zmapoval. Zakázka, která později pronikla na veřejnost, se stala předmětem svárů mezi stranou Věci veřejné a ODS a málem zapříčinila vládní krizi.

O co šlo?
ABL tehdy na zakázku špehovala některé komunální politiky ODS z Prahy 11, například bývalou starostku Prahy 11 Martu Šorfovou, která je nyní vedoucí hlavní kanceláře ODS.

Později se přišlo na to, že sledování bylo mnohem masivnější a v síti špehů z ABL uvízli i další politici z vedení radnice městské části Praha 11 z roku 2006 – například Jan Šimůnek, Ivan Škoda, Ivo Svoboda, Jan Vašíček, stejně jako někteří další představitelé opozice jako aktivista Jiří Štyler. Evidentně ve snaze zjistit o těchto lidech informace, které by se mohly později hodit.

Třeba u Iva Svobody, bývalého radního za Evropské demokraty, detektivové upozornili na možnou trestnou činnost jeho syna. U Ivana Škody (ČSSD) si fotografovali byt a u spolužačky jeho syna zjišťovali, jestli tam skutečně bydlí. Janu Vašíčkovi (ODS) vlezli až k bytu a vyzpovídali i jeho nic netušící matku.

Detektivové také shromažďovali o sledovaných lidech i zákonem chráněné osobní údaje – jako jsou čísla řidičských průkazů, čísla pasů, údaje ze zbrojních průkazů, stejně jako informace o registračních značkách aut či data z policejní evidence o trestním stíhání.

Obracejte se na Lásku
Není divu, že Láska, který se dříve ukazoval v ryze kladných rolích (elitní policista apod.) není na toto své působení hrdý a nerad se k němu přiznává. Už i proto, že šlo často o nelegální praktiky – odposlechy, sledování osob, fotografování sledovaných.

Redakce má ale k dispozici mailovou korespondenci mezi zaměstnanci firmy ABL, která dokazuje, že Láska nejenže šéfoval jedné z divizí ABL právě v tomto období, ale že o těchto aktivitách přímo věděl.

Byl totiž ve styku s detektivem, bezpečnostním analytikem ABL Pavlem Pertlíčkem, který koordinoval většinu sledovaček. Svá zjištění, případně prosby o pomoc či dotazy směřoval Pertlíček právě na Lásku.

Například v dubnu 2007 podával hlášení svému nadřízenému Romanu Hoštovi a zároveň se ho ptá, jak ve sledování postupovat dále. Láska mail dostal v kopii jako člověk, který byl o těchto věcech taktéž spraven a do jisté míry o nich rozhodoval.

„Oba borci z té P11 co tě zajímali tak dělají na živnostenské listy. Oba domy mají přední a zadní vchod, tak to s jedním člověkem neuděláme. Navrhuji dva vozy a čtyři lidi,“ psal Pertlíček. „Jestli chceme o těchto osobách něco skutečně vědět, tak navrhuji složení pracovní skupiny ve dvou autech a jedné motorky, celkem pět osob.“

Další mail je zase určen přímo Láskovi (a v kopii Hoštovi), Pertlíček se opět ptá na instrukce. Je tedy jasné, že Láska měl nad celou akcí dohled.

„Čauky, vzhledem k zadání sledky HANA potřebuji vědět den kdy by to bylo nejefektivnější. Dle mého názoru ta holka je celý den v práci a nebo na P11 na tísňové lince. Předpokládám, že když ji najedu jako akci bez určení takového dne nejspíše se trefím přesně do doby kdy bude do večera v práci a pak budeme pochváleni všichni :((. Dej mi prosím vědět takový den,“ prosí Pertlíček.

A není divu, že se Pertlíček obrací přímo na něj – Láska totiž nastoupil do ABL na konci roku 2006 a stal se šéfem divize speciálních činností (nazývaná D60). V mailu z 22. prosince 2006 se Pavel Kosek obrací na klíčové vedoucí ABL a oznamuje jim změny ve fungování této divize.

„S okamžitou platností se obracejte ve věcech detektivních činností (tzn. prověřování, vyšetřování, forenzní program pro komerční subjekty, řešení zaměstnanecké krimi) na Mgr. Václava Lásku a P. Pertlíčka, ve věci pohledávek na Mgr. Václava Lásku…,“ informuje zaměstnance Kosek.

Složky na politiky a překupník se špínou
Že o spojení Lásky s kontroverzní kauzou nemůže být pochyb, svědčí i itineráře úkolů a projektů firmy ABL, ze kterých vyplývá, kdo měl zodpovědnost za jaké klienty a jaké konkrétní „zakázky“.

Pro klienta s označením „P11“ (městská část Praha 11) má Láska rozpracováno hned několik úkolů.

„Štyler – nasazení Jarda Škarka (novinář se zájmem o aktivisty na Praze 11, pozn. red.). Navázán přátelský vztah. Š. chválí starostku,“ čteme například v jedné z tabulek.

Z jiného podobného seznamu vyplývá další Láskův úkol, ze kterého je už zodpovědnost za sledování politiků nepopiratelná: „Složky na Vašíček, Svoboda, Škoda, Šimůnek a k nim návrh na další vyšetřování,“ stojí v kolonce u jména Václava Lásky.

Jinde zase čteme další Láskovy úkoly – „syn překupník se špínou“, „prověrka – Svoboda junior“ či už zmiňovaná „akce klofanda“ pro klienta jménem Ryba. Nebo lustrace, svědčící o tom, že Láska nejspíše aktivně využíval své kontakty do policie, kde dříve pracoval: „Horák – lustrace + monitoring – Praha 5“ nebo „Podkonický, lustrace“.

Bude pan Láska ještě nadále popírat, že se sledováním politiků na Praze 11 neměl nic společného?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s