Láska: Chyboval jsem. Jsem nedůvěryhodný

Transparency International ČR (TIC) zažalovala dva úředníky, aby je poté obhajovala. Byli to totiž známí Václava Lásky. 

Poté, co redakce Prvnizpravy.cz v několika textech informovala o kontrole v pražském dopravním podniku a o osobě kontrolora Mgr. Václava Lásky, dostala od čtenářů několik zajímavých podnětů.

Jedním z nich je příběh úřednice na rakovnické radnici, referentky J.T., který už byl dříve medializován v souvislosti s jejím bojem proti šikaně ze strany přímých nadřízených.

J.T. tehdy zakoušela na pracovišti tzv. bossing (šikanu od vedoucího, podle ní kvůli oslyšené nabídce na jiný než pracovní vztah), proti kterému se rozhodla postavit a bránit se i soudní cestou. V roce 2009 podala žalobu, ale případ se od té doby nepohnul a stále leží na soudu.

V celé záležitosti se tehdy angažoval také advokát Václav Láska, rakovnický rodák 
„Mám s tímto člověkem osobní velmi špatnou zkušenost,“ napsala J. T. redakci Prvnizpravy.cz a popsala svůj příběh, kdy jako řadový referent přestupkového řízení v silničním provozu na rakovnické radnici podala trestní oznámení na dva vedoucí zaměstnance odboru dopravy MěÚ Rakovník pro zneužívání pravomoce úřední osoby.

Trestní oznámení podala po kontrole Krajského úřadu Středočeského kraje, který u jejího nadřízeného zjistil, že si od ní vzal přestupkový spis svého známého, který poté neřešil nebo jej ukončil v rozporu se zákonem, tak aby přestupce vyvázl bez postihu.

Následně zjistila několik desítek nezákonně ukončených přestupků, mezi kterými byly jízdy pod vlivem alkoholu, odmítnutí se podrobení zkoušce na alkohol a dopravní nehody s těžkými následky. Kvůli šikaně pak podala občansko právní žalobu.

Aby nebyla v boji proti přesile osamocená, kontaktovala českou pobočku Transparency International. Té se samozřejmě mediálně chytlavé téma líbilo, sdělovací prostředky úřednici fandily. „Dva právníci z TIC mi nabídli bezplatné zastupování u soudu a za TIC podali na tytéž dva vedoucí úředníky trestní oznámení,“ uvedla J. T.

V tu chvíli ale přichází na scénu Láska. Když prý zjistil, že právníci TIC úřednici pomáhají, coby předseda správní rady TIC se prý podle ní postaral o jejich „odejití“. Spolupráce s oběma právníky byla ze strany TIC ukončena.

„Uvedení dva vedoucí úředníci, na které TIC podalo trestní oznámení, jsou totiž jeho přáteli a hlavně bývalými spolupracovníky u Policie České republiky v Rakovníku a jeden z nich pracoval ve vedoucí funkci na policejním prezídiu,“ vysvětluje J. T.

Tvrdí, že jí i další zaměstnanci TIC později potvrdili, že mezi odchodem obou příliš ochotných právníků a touto kauzou byla souvislost, byť to prý nebyl jediný důvod.

To však není vše – Láska podle ní v momentě, kdy bylo dvojici jí nadřízených úředníků sděleno obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a maření úkonů úřední osoby, převzal jako advokát jejich právní zastupování.

Došlo tak k paradoxní situaci, že představitel TIC obhajoval osoby, které TIC zároveň žalovala. Naštěstí situace netrvala dlouho.

„Mé stížnosti na jeho jednání a střet zájmů přispěly k tomu, že odstoupil z postu předsedy představenstva TIC,“ domnívá se úřednice.

Redakce Prvnizpravy.cz požádala Lásku, zdali by se mohl k případu vyjádřit. Třebaže mu redaktor přesně tlumočil jednotlivá tvrzení J. T. s dotazem, zda může uvedené informace potvrdit či je chce popřít, Láska celou záležitost odbyl s tím, že chystaný článek budou jen lži, pomluvy a výplody bujné fantazie. Na další dotazy už nereagoval.

Celá kauza byla přitom podrobně sledována v regionálním tisku, například v místních rakovnických novinách Raport, ale i v některých celostátních médiích.

Láska připustil, že chyboval
A právě v Raportu Láska připustil své pochybení. Noviny totiž nejprve přinesly článek, ve kterém referentka popisuje své rozčarování z toho, jak zjistila, že Láska najednou stojí proti ní, ač zastupuje organizaci, která jí původně pomáhala.

Když se totiž dozvěděla, že rada města ustavila jakousi komisi pro transparentnost a do čela zvolila Václava Lásku, měla nejprve radost. Lásku znala jako předsedu představenstva TIC, která se v jejím sporu s městským úřadem postavila za ni.

To ale ještě netušila, že se vše od té doby změnilo. Když se nyní na Lásku obrátila jako na předsedu nové městské komise s novými poznatky, upozornil ji, že jí nemůže pomoci. Jako advokát totiž zastupuje v trestní věci právě jejího nadřízeného, vedoucího odboru dopravy Františka Fröhlicha. Jako střet zájmů to prý ale nevnímal.

Když si na kuriózní situaci smlsla regionální média, Láska nakonec otočil a připustil, že pochybil. Z komise rady odstoupil.

„V minulém čísle týdeníku Raport byl uveřejněn článek s názvem ´Láska zastupuje Fröhlicha´. V rámci tohoto článku bylo citováno mé vyjádření, že nevidím žádný konflikt v tom, že jako advokát jsem činný v trestní obhajobě ve věci zaměstnanců odboru dopravy. Bohužel jsem se při tomto svém vyjádření mýlil. Měl jsem za to, že Transparency v kauze paní J. T. byla v Rakovníku činná toliko organizováním veřejné debaty a poskytnutím právní pomoci paní J. T. při jejím civilně právním sporu s městem,“ hájil se ve vlastním prohlášení Láska.

Když byl prý advokátem TIC upozorněn, že TIC podala už dříve trestní oznámení na osoby, kterým nyní Láska poskytuje právní pomoc jako advokát, uznal, že jeho postup vzbuzuje nedůvěru.

„Je mojí chybou, že jsem si dostatečně neověřil roli Transparency v celé kauze před tím, než jsem jako advokát převzal zastupování,“ kál se Láska.

S klienty prý po vzájemné dohodě ukončil právní zastupování a rozhodl se i odstoupit z postu předsedy komise pro transparentnost.

„Předseda komise má rozhodující pravomoci a vliv na její chod a rozhodování. A v důsledku své výše uvedené chyby nyní z hlediska důvěryhodnosti nesplňuji požadavky na takovou osobu kladené,“ sypal si Láska popel na hlavu.

Později vše také vysvětloval tím, že si TIC nepočínala objektivně, když vyslechla jen stranu J. T. a že tedy byla chyba se do celého sporu od počátku pouštět.

„O této kauze jsem se dozvěděl ex post. Právní středisko má rozpracovaných 40 – 50 kauz a já osobně se věnuji 5 – 6 nejzávažnějším. Toto šlo mimo mě. Fakt je, že problém vyslechnutí pouze jedné strany nebyl pouze v Rakovníku. Jako správní rada jsme učinili opatření, aby se to neopakovalo. Došlo i k personálním změnám,“ řekl tehdy Láska v rozhovoru pro Raport, čímž zároveň potvrdil, že po jeho zásahu museli někteří lidé TIC opustit.

Na politickou objednávku „zastavená reportáž“
Kuriózní případ zaujal kdysi i pořad TV Prima Soukromá dramata, která dokonce o případu na točila reportáž. Podle sdělení redaktora Patrika Kaizra se Láska k tomuto přehmatu doznal, ale reportáž se na obrazovky nakonec nedostala. „Bohužel došlo k zásahu a reportáž nebyla puštěna do vysílání,“ posteskla si úřednice.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/laska-chyboval-jsem–jsem-neduveryhodny

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s