Kdo je tady zjed? Posviťme si na Karla Janečka

Neklaňte se zjedům. Pozor na zjedy. Zjedi se musí začít bát. Karel Janeček, zakladatel protikorupčního fondu, se snaží v médiích prorazit s novým termínem.

Kmotři a mafiáni jsou už zřejmě ohraní a prostý lid český příliš nevzrušují, milovníkům gangsterského románu Maria Puza a jeho následného zpracování do filmové trilogie F. F. Coppoly se mohou spolu s tímto výrazem navíc vybavovat ne nutně negativní konotace. Je tedy třeba vymyslet nějaký novotvar, který bude sám o sobě dostatečně odpudivý, aby dokázal očernit ty, koho se jím rozhodneme nazvat.

Zatím je vše ve stádiu pokusu a není jasné, jak se nový termín uchytí. Ale už je na světě. Po tunelářích, mafiánech a kmotrech tedy přicházejí ´zjedi´. Janeček sám to slovo používá téměř v každé odpovědi a každém rozhovoru s až pedantickou důkladností, ze které snaha zavést nám zde nový termín a nasměrovat skrze něj politické emoce ve společnosti kýženým směrem čouhá jak sláma z bot. Zjedi tohle, zjedi tamto, zjedi, zjedi, zjedi…

Až to začíná působit dojmem, že se Janeček hysterickým křičením tohoto slůvka snaží odpoutat pozornost sám od sebe.

Opomenout podrobit kritičtějšímu pohledu postavu mediálně glorifikovaného protikorupčního bojovníka by ale byla velká škoda. S pravdoláskařskými klapkami na očích bychom se totiž ochudili o řadu zajímavých aspektů Janečkova počínání, které stojí za to znát.

Takže si klapky sundejme a pojďme se na tohoto pána alespoň stručně podívat.

Kde se vzal, tu se vzal, najednou se v českém mediálním prostoru objevil miliardář, o kterém jsme dříve nic nevěděli. Jak už to u podobných případů bývá obvyklé, má za sebou americkou zkušenost. Studoval tam, svůj první milion prý vydělal jako vyhlášený hazardní hráč black jacku v kasínech Las Vegas a dodnes do USA pravidelně dojíždí. Spoluprací s Američany se chlubí, americké velvyslanectví, když se dozvědělo o jeho nadačním fondu, mu prý nabídlo pomoc a podporu. Sídlo NFPK umístil kulišácky hned vedle americké ambasády na Malé Straně, takže z atria uvnitř objektu je možné mezi oběma budovami přecházet, což Janeček prý také často dělá (ve stejné budově sídlí i trilaterálista Vladimír Dlouhý). A ač majitel modré knížky, čepýří se Janeček jakýmsi speciálním americkým výcvikem. Co si pod tím máme představit, nechává zřejmě na naší fantazii.

Jeho podnikání, na kterém zbohatl, je samo o sobě morálně sporné. Janeček provozuje tzv. milisekundové vysokofrekvenční (HF) tradingové obchody, tedy manipuluje s cenou na burze ve velmi malých časových úsecích, kdy se nestačí projevit tržní změna. „Vše je založeno na softwaru a krátké vzdálenosti od sídla burzy, se kterou je tradingová společnost spojena optickým kabelem. Těmito obchody nevzniká nejen žádná hodnota, ale ani se neprojevuje žádný tržní princip, je to jen aritmetika a rychlost, která fakticky odsává peníze investorům, kteří investují na burze. Druhým efektem této hry je pak také manipulace s burzovní cenou (když se víc těchto traderů spojí),“ popsal Janečkovy obchody jeden z českých podnikatelů. Řečeno ještě jinak – je to vysoce sofistikovaný systém, jak legálně okrádat druhé. Žádná práce, jen čísla a zisky. Ale jestli je toto vzor pravdoláskařského bytí v pravdě, pak budiž.

Nebuďme tedy škarohlídi, zkusme nad tím přimhouřit oči a věřme spolu s Benjaminem Kurasem, že tyto finanční fígle a triky jsou jeden z přínosů židovské kultury lidstvu. Peníze se přece musí točit – a na čím vyšší frekvenci, tím zřejmě lépe. Když už ale Janeček takto peníze vysokofrekvenčně roztáčí a bohatne na tom, a zvláště káže-li nám potom o podnikatelské etice, pak bych alespoň očekával, že bude v České republice, na které mu údajně tolik záleží, řádně platit daně. Ale ouha. Janeček zde platí daně – podle některých posudků – minimální, protože daní své zisky v Republice Mauricius. Což se zase může, ale to by člověk musel na Mauriciu skutečně podnikat. Když ale podniká z České republiky (jako Janeček) a na Mauriciu má své hedge-fondy jen papírově, je to podvod. Však se také těmito lumpárnami začala na doporučení smíchovských právníků MSB Legal zabývat hospodářská kriminálka.

Pak tu máme řadu divných Janečkových obchodů a dceřiných společností, na které by si měli novináři, pokud chtějí měřit všem stejným metrem (a nenadržovat pravdolásce) posvítit. Janečkovy zisky putují do jeho dceřiných firem, které pak podnikají převážně v realitách a bylo by dobré prověřit, zda podnikají čistě a řádně. Za pozornost stojí například firma Tweelingen, která Janečkovi patří (skrze akcie na doručitele) a která za velmi dobrých podmínek obchoduje s pozemky v lukrativních částech Prahy.

A co tu máme dále? Janeček pravidelně kouří trávu (jak se přiznal v jednom svém on-line rozhovoru), jeho největší noční můrou je, že ho na letišti v Thajsku načapají s větším než malým množstvím a skončí v base a pravidelně také dojíždí za šamany do Jižní Ameriky, kde se vždy skupinově zdroguje při okultistických seancích za účelem navození různých stavů, jak se přiznal během svého přednáškového vystoupení v Děčíně. Tyto stavy zřejmě přetrvávají delší dobu a nechtějí jen tak odeznít, což by vysvětlovalo zvláštní Janečkovo rozpoložení, ve kterém pak už – zase zpátky v České republice – vidí za každým rohem zjedy. Ale možná mu křivdíme a na drogách peruánských indiánů není nic špatného, možná to dokonce patří jaksi k pravdoláskařskému koloritu, vzpomeneme-li na téměř identické výlety za šamany režiséra a jednoho ze studentských vůdců sametového podvodu 1989 Igora Chauna. Jenom mi pak přijde nefér, když se konzumace drog vyčítá Romanu Janouškovi. Janoušek jako Janeček, v tom přece není rozdíl. Možná by premiér Nečas měl poslat BIS nejen na Janouška, ale i na Janečka (bylo by to i více opodstatněné, protože ze strany Janečka hrozí státu daleko větší riziko), jenže to by nesměl (Nečas jako Janeček) pracovat pro zemi hvězd a pruhů…

Janeček je věrným a poslušným havlistou, tedy příznivcem nepolitické politiky či – řečeno jednoduše – zákulisního intrikaření. Proto si tak dobře rozumí se svým „kamarádem“ Karlem Randákem a občas se i pochlubí nějakou tou pletichou, jako například tehdy, když se spoluzasloužil o pád pražské koalice ODS a ČSSD a o vytoužený vstup Zdeňků Tůmy a Bakaly do magistrátní politiky. Jak přiznal letos v březnu v mailovém dopise děčínské političce Petře Bostlové: „Nemohu se zaručit za pražskou koalici, nicméně jsem přesvědčen, že je lepší než ta předchozí. Osobně mohu garantovat a zaručit se za NFPK a Karla Randáka. Je skoro určitě dobré, že Karel Randák trochu pomohl Svobodovi, s mým vědomím, i když za Svobodu samozřejmě neručím,“ napsal Janeček. Ještě že je takový ješitný a chvástavý. O tom, že se Karel Randák neustále pohybuje v okruhu pražského primátora Bohuslava Svobody, jsem zase psal v článku „Známe tajný primátorův plán: sesadit Nečase“.

A pak tu máme tu rohatou fotografii, kterou Janeček (vědomě či omylem) zaslal opět Bostlové a která koluje po internetu, protože je opravdu k neuvěření. Ten slušňácký chlapík s výrazem skauta, který nás varuje před zjedy kolem nás, si v soukromí nasazuje rohy a nechává se líčit jako ďábel a také se tak fotografuje. Dost zvláštní úchylka, ale pochopitelná v případě, že je Janeček členem různých tajných okultních, esoterických či přímo satanistických společností. Psal jsem o tom v článku „Janeček z NFPK s maskou ďábla. Je satanista?“. Zajímalo by mne, jak se k tomu novinářská obec postaví, i když si nedělám žádné velké iluze. Vždyť satanistická vizáž evidentně nepřipadá divná ani Bobu Fliedrovi (jak se mi svěřil v mailové komunikaci), který se považuje za křesťana (vyrostl jsem na jeho katolických křesťanských kytarových písničkách a broukal si jeho „do kostela v džínách“) a který nyní pro rohatého Janečka pracuje jako tiskový mluvčí NFPK.

Takže si to shrňme. Slouží cizím zájmům proti zájmům této země. Živí se minimálně sporným byznysem, které je možné označit za amorální a parazitický. Při tom všem nejspíše okrádá stát na daních. Ve svém dalším podnikání rovněž není příliš transparentní (akcie na doručitele apod.).  Pravidelně bere drogy, spolupracuje s agentem 007 Randákem ve snaze ovlivňovat zákulisní politiku, je podle všeho členem tajných okultních spolků a nechává se fotografovat v masce ďábla. Zlatí kmotři…

Pokud tohle není zjed, tak pak už nevím…

Pro Prvnizpravy.cz

8 komentářů u „Kdo je tady zjed? Posviťme si na Karla Janečka

 1. teda to je klasicka snuska blabolu zavistivyho ubozacka kterej umi hovno (coz potvrzuje smesna kariera flandaka a zvanila s aspiraci nasrat se do politiky) ale na vse ma nazor …ovsem zasadne nazor stupidni…
  na rohu ulice vrah o moralce kaze … co muze budizknicemu jako ty vedet o tvoreni hodnot hft …kdyz dle sveho cv nikdy zadnou hodnotu nevytvoril

  • Nejaky sprostacek a primitiv (janecek)se vzdy nejde ac nevi o cem se vubec kaze . To mziktraedovani dnes se provozuje pro 70 % celeho jak rikaji marketu . Je to jen honba penez a ja neverim ze nejaky moula z Prahy je schopen se napojit na tento trading do NY . Na tomto principu totiz traeduji vysoce kvalifikovani matematici za pomoci super computeru ve velkych salech Jedna se o stovky expertu a vlastene oni hraji zadarmo neb se nestaci ani platit za vstup neb mzitkovy trading je mzitkovy a registruje jen vyhry . Navic je to dnes tak komplikovany obor (tato smelina) ze tomu opravdu rozumi jen 70 lidi ,dle nazoru expertu na CNN. Comuter nevi jmena nezna CEO a ani ho to nezajima . Naprogramovano je jen jedno meritko vydelat a prodat i malym ziskem ale stale . Lzid Janecek nemuze mit vubec sanci toto hrat spise verim cemukoli nezli tomu ze by byl schopen do tohoto se dostat. A s tou Las Vegas ,ta je naprogramovana na vydani vyhercum max.20 % Ze by on byl takovy genius a stastlivec?? Navic jsem kdysi hovoril s cisnikem ktery obsluhoval v techto doupatech (ne pro verejnost ) a ten mi rekl ze nikdy nikdo neodveze velke penize . Zdroguji ho daji mu stetky vse nafilmuji pres zrcadla a je musi jit hrat znovu a prohrat

  • Přesně tak pane Jiří Janečku, naprosto s Vámi souhlasím, není co dodat, autor výše zmíněného článku je kašpar, který nemá velmi pravděpodobně prakticky žádné schopnosti.Víc ani nemá cenu se s takovými lidmi zabývat, ztrácet s nimi čas, nějak se tady o nich rozepisovat, nestojí za to.Držím Vám i Vašemu jmenovci panu Karlu Janečkovi palce, a hlavně už se těším na jeho akci, piknik, kterého se rád zúčastním.Je to chlap , který má odvahu, něco dokáže, a má osvícený vztah k penězům.Pochopil, že radost nespočívá v jejich hromadění, dokáže je vydělat, a používat na pozitivní věci.Je to tvořivý člověk, který pochopil, že radost je právě v tom procesu tvoření něčeho pozitivního a smysluplného.Takový lidé jsou vzácní, zaplaťPánbu že tady ještě jsou.Držme sobě i jim palce.
   S pozdravem
   MgA.Martin Hrubeš

 2. Byznys Janečka je legální veksláctví. Skutečně žádnou hodnotu nevytváří, jak správně uvádíte (jako třeba zemědělec, dělník atd.) Prakticky sofistikovaně čachruje s produktivitou jiných lidí. To, že je jeho byznys legální, jen dokumentuje zkaženost dnešního kapitalismu a a stávající doby. Každý člověk se selským rozumem se musí nutně pozastavit nad takovým podnikáním. Jen nechápu, proč takové odhlalující články nepublikuje MFDnes, Lidovky či některá veřejnoprávní média.

 3. Zdroguji ho daji mu stetky vse nafilmuji pres zrcadla a je musi jit hrat znovu a prohrat 😀 😀 😀 😀 😀 To snad ani neni mozny, co za lidi vubec zije na tomto uzemi 😀 Blbost je zkratka nekonecna

 4. Sloh je pěkná věc, ale důležitější je obsah. Například tento článek ,který má dobrý sloh také říká že jeho autor je naprostý dement.

 5. Jednomu Janečkovi to legálně prochází, našel si skulinku akorát tak pro sebe, já tu ty jeho kšefty nebudu nijak závidět. Nicméně dělat toto tisíc, sto tisíc Janečků, grafy na burzách se ustálí na nule, ekonomika se zhroutí. Takže ruku na srdce, je toto morální? Proč třeba netěží BTC?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s